A Duna vízkincsének védelme kiemelten fontos nemzetstratégiai érdek; annak érdekében, hogy a budapesti ivóvíz kiváló minősége hosszú távon megőrizhető legyen, nagyszabású kutatást végeztek a vízminőséget veszélyeztető hatások feltárására, és megállapították, hogy a fővárosi csapvíz minden szempontból biztonságos - tudatta a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont az MTI-vel pénteken.
Egy friss tanulmány szerint a környezetben tartósan megmaradó, "örök vegyi anyagokként" ismert PFAS-ok globálisan jóval nagyobb mennyiségben találhatóak meg a vizeinkben, mint amit a nemzetközi előírások engedélyeznek, ez pedig komoly egészségügyi kockázatot jelent - írta meg a CNN.
Az orosz hatóságok Szevasztopolban állítólag a sok havazás, és az abból fakadó növekvő vízszennyezettség miatt leállították a vízellátást a településen és munkaszüneti napokat hirdettek ki – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
Egy friss tanulmány szerint a palackozott víz jóval nagyobb mennyiségű nanoműanyagot tartalmaz, mint azt eddig gondolták, ezért a lehetséges egészségügyi kockázatok csökkentése érdekében üveg vagy acélkulacsok használatát sürgetik - írja a CNN.
Kiadta friss jelentését a magyarországi ivóvízminőségről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A 2022-re vonatkozó számok alapján még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel. Jó hír, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van kilenc olyan település, ahol az arzéntartalom magas. A nagyobb településeken és a fővárosban pedig a víz ólomtartalma lehet aggályos.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a hazai vízbázis, a csap és ásványvizek lítiumtartalmáról volt szó, amely koncentráció várhatóan megnövekszik majd az akkumulátorgyárak elszaporodásával. Vendégünk volt Záray Gyula, az MTA doktora, az ELTE Kémia Intézetének professor emeritusa, az Eötvös Lóránt Kutatóhálózat Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai intézetének tudományos tanácsadója, aki kollégáival részletesen megvizsgálta a hazai vizek lítiumtartalmát. Tanulmányuk megjelent a Nature kiadó a Scientific Reports nevű kiadványában is. A második blokkban az európai gáztározók rekorder töltöttségéről volt szó, amely már a kitűzött határidő előtt elérte a 90 százalékot. Magyarország uniós összevetésben is jól áll. Erről Weinhardt Attilát, a Portfolio energia ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük.
A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) csütörtökön közzétett vizsgálati adatai szerint az Egyesült Államok több száz településén élő amerikaiak milliói által fogyasztott ivóvíz veszélyes mennyiségű mérgező vegyi anyaggal szennyezett – számol be a hírről a The Guardian.
Szinte ugyanannyian fogyasztanak otthoni csapvizet, mint ásványvizet, a többség inkább a zuhanyzást választja és esővízzel, vagy kútból nyert vízzel öntözi kertjét – derül ki a Xylem „State of Water” online kutatásából. A felmérés alapján sikeresnek tűnik a használt sütőolajjal kapcsolatos szemléletformálás, a válaszadók 84 százaléka jelezte ugyanis, hogy nem önti a lefolyóba az olajat, mivel tisztában van azzal, hogy ez mennyire környezetszennyező.
Nagyon nagy szárazsággal küzd Uruguay. Olyan nagy a baj, hogy egy városban már sós csapvizet kénytelenek inni az emberek – számol be a hírről a CNN.
Az európai unió húszmilliárd forintos támogatásából részben megújul a főváros ivóvízhálózata - jelentette be Budapest városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettese szerdán.
Életbe léptek az új rendelkezések az ivóvízminőség szabályozásáról – jelentette be honlapján az NNK.
Az egészséges felnőtt számára Magyarországon a napi 2-3 liter csapvíz biztosítja a szükséges és elégséges ásványi anyag mennyiséget az egészségügyi előírások szerint, míg az ásványvizek ivóvízként jellemzően nem alkalmasak hosszú távon fogyasztásra – árulta el Nagy Edit, a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) főtitkára a Portfolio-nak adott interjúban. A szakember szerint a magyar vízminőség megfelelő, és bár néhány településen határérték felett van az arzén, bór vagy fluorid érték az NNK friss Ivóvízminőség jelentése szerint, ennek nincs releváns egészségügyi kockázata. Kifejtette: az egész ország vízvezeték-hálózata esetében szükség lenne rekonstrukcióra, ami sajnálatos módon évek óta tolódik, és ami éves szinten 100-200 milliárd forintot is felemésztene.
Magyarországon jó a csapvíz minősége - jelentette ki Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vízhigiénés szakértője szerdán a közmédiának nyilatkozva.
Kiadta friss jelentését a magyarországi ivóvízminőségről a Nemzeti Népegészségügyi Központ. A 2021-re vonatkozó számok alapján még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel. Jó hír, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van 10 olyan település, ahol az arzéntartalom magas. A nagyobb településeken és a fővárosban pedig a víz ólomtartalma lehet aggályos.
A vezetékes víz a legtöbb településen kiváló minőségű Magyarországon, de a régi vízvezetékekből ólom kerülhet a csapvízbe, ami veszélyes - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a Facebook-oldalán, az Egészségügyi Világszervezet "Ólom prevenciós hetéhez" kapcsolódva.
A nyári hőségben jelentősen növekszik az ivóvízigény, erre az időszakra az ivóvízszolgáltatók most is előre készülnek, hogy biztosítani tudják a lakosság számára az egészséges ivóvizet - közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) vasárnap a Facebook-oldalán.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Németország miatt szenved a forint is, új történelmi mélypont a zlotyval szemben.
Dmitro Kuleba szerint a területek feladása Zeleszkij politikai halálát jelentené.
Együtt sír, együtt nevet a kereskedő és a lakosság.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.