Tucatnál is több szuperbaktérium létezik ma már a Földön, amelyekre nem vagy alig hatnak antibiotikumok, így potenciálisan halálos fenyegetést jelentenek mindannyiunkra. A WHO a közelmúltban kénytelen volt bővíteni ezeknek a baktériumoknak a listáját, mert egyre több az antibiotikumoknak ellenálló kórokozó. Ennek elsődleges oka az antibiotikumok mértéktelen használata. Szakértők attól tartanak, hogy 2050-re többen halnak meg ilyen szuperkórokozók miatt, mint rákban. A 2021-es 80-ról 2023-ra ugyan 97-re nőtt a kísérleti fázisban lévő antibakteriális szerek száma, de kevés az innováció, ami azzal biztatna, hogy az orvosok képesek lesznek a jövőben kezelni a súlyos fertőzéseket.
Több mint 39 millió ember halálát okozhatja közvetlenül az antibiotikum-rezisztencia a következő 25 évben, további 169 millió ember halálához pedig közvetetten járulhat hozzá a probléma - derült ki a The Lancet című szaklapban kedden megjelent új tanulmányból, amely szerint azonban még mindig nem késő elkerülni a legrosszabbat.
Egy új tanulmány szerint egyes, emberek megfertőzésére is képes mikrobák akár több ezer kilométert is utazhatnak a levegőben. A szél által szállított kórokozók között vannak különféle gombák illetve baktériumok, amelyek közül több is rezisztens lehet a jelenleg használt antibiotikumokkal szemben - számolt be a kutatási eredményekről a The Guardian.
Ausztrál és új-zélandi kutatók friss tanulmányukban az állatkísérleteket lebonyolító laboratóriumokban vizsgálták az antibiotikumok és más antimikrobiális szerek használatát. Az eredmények szerint az ilyen létesítmények 71 százalékában alkalmaznak rutinszerűen hasonló szereket, amelyek sok esetben kiküszöbölhetőek lennének. Az átgondolatlan antibiotikum-használattal a legnagyobb probléma, hogy a gyógyszerek túlzott alkalmazása hozzájárulhat az emberekre is nagy veszélyt jelentő, rendkívül rezisztens szuperbaktériumok kialakulásához - jelentette a The Guardian.
Friss kutatások szerint meglepő szövetségesek segíthetnek az emberiségnek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben: a baktériumok. Ezek a mikroorganizmusok a jövőben kulcsszerepet játszhatnak a zöld technológiákhoz nélkülözhetetlen ritkaföldfémek újrahasznosításában - írta meg a The Guardian.
A Covid-járvány rávilágított, az emberiség jelenlegi berendezkedéséből fakadóan sokkal kitettebb lehet a gyorsan fertőző betegségekkel szemben, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Ezek a veszélyek azonban nem csak a vírusokból fakadhatnak. Az egyszerű, már régóta ismert betegségek kezelésére alkalmazott antibiotikumok használatával a baktériumok egyre nagyobb rezisztenciát képesek kiépíteni ellenük, amely hamarosan a közegészségügy egyik legnagyobb problémáját fogja jelenteni. Cikkünkben összeszedtük, hogy mit kell tudni az antimikrobiális rezisztenciáról, és mik a legújabb fejlesztési irányok, amelyekkel az orvostudomány igyekszik szembeszállni a folyamattal.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentésében több mint 30 olyan kórokozót azonosítottak, amelyek potenciálisan egy következő világjárványt okozhatnak. A listán szereplő vírusok és baktériumok közé tartozik az influenza A vírus, a dengue vírus és a majomhimlő vírus is - írta meg a Scientific American.
Az éghajlatváltozás hatásai egyre több területen érzékelhetők, és sajnos a betegségek terjedésében is jelentős szerepet játszik. A Lyme-kórt, amelyet a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okoz, és a kullancsok terjesztik, sokszor nehéz felismerni, mivel a tünetek rendkívül változatosak lehetnek - írta a BBC.
Két szabadstrandot kellett lezárni Pest vármegyében a legutóbbi vízminőségi mintavételek eredményei alapján. Dunakeszin és Zebegényben is ideiglenesen tilos fürdeni, mivel a vízminőség nem felelt meg az előírásoknak - írta meg az Időkép.
Amerikai kutatók a tetoválásokhoz használt tinták több mint egyharmadában találtak különféle baktériumokat annak ellenére, hogy sok gyártó teljes sterilitást ígér. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) szerint egyre gyakoribbak a tetoválásokhoz használt tintákkal kapcsolatos fertőzések - írja a Forbes.
A tudósok szerint akár ősi vírusokat is őrizhet a 2021-ben Oroszországban talált mumifikálódott farkas, amely 44 ezer évet pihent az északi területek fagyott permafrosztjában - írja a Sciencealert.
Egyre nő a húsevő baktérium okozta fertőzések száma Japánban, amely megbetegedés súlyos esetben akár 2 nap alatt is végzetes lehet. A Bloomberg cikkében összeszedte, hogy mire kell figyelni a betegséggel kapcsolatban és hogy mennyire kell tartanunk tőle. Ebben kiemelik, hogy ugyan nőnek az esetszámok, a betegség még mindig ritkának mondható, és a fertőzések jócskán elmaradnak a Covid és az influenza számaitól.
Magyar kutatók egy új típusú antibiotikumot fejlesztettek ki, amely hatékonyan pusztítja el a baktériumokat a sejtfal szétroncsolásával. Az eredményekről szóló tanulmány a rangos Nature Communications folyóiratban jelent meg, és új reményt kínál a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok elleni harcban.
Tíz betegből háromnál halálos kimenetelű lehet a Japánban terjedő ritka, húsevő baktérium, amely már közel 1000 embert megfertőzött idén - írja a CNN.
Gyorsan terjed Japánban egy húsevő baktérium által okozott megbetegedés - írja az MTI. Az esetek száma máris meghaladta a tavalyi egész éves rekordot.
Penészgombák és Bacillus cereus spórás baktérium jelenléte miatt kivonta a forgalomból a Dragon Superfoods Bio In Shape Mix 200 grammos táplálékkiegészítő port a forgalmazója, a Culinaris Retail Kft. - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Az exit pollok alapján.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Emellett kiemelte, hogy országa nem a fegyverek tesztpályája.
Izrael még októberben hajtott végre széleskörű támadást az ország ellen.
A stájerországi tartományi választásokon.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.