A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.
Az ukrán külügyminisztérium szerint túlreagálja a kijevi amerikai nagykövetség és több másik ország az Oroszország elleni ATACMS-támadás miatt kialakult helyzetet.
Storm Shadow nagy hatótávolságú cirkálórakétákat lőtt ki az ukrán légierő Oroszország Kurszk megyéjére – írják ukrán források.
Valószínűleg nagyon kevés ATACMS-rakétája van az ukrán haderőnek, nem érkezett és nem is várható jelentős szállítmány Ukrajna részére – írja a Forbes katonai elemzője, David Axe.
Oroszországnak lépéseket kellett tennie, hogy megvédje magát - reagált kedden Recep Tayyip Erdogan török elnök az aktualizált orosz nukleáris doktrínára.
Nagy hatótávolságú katonai drónokkal támadta az ukrán haderő Oroszország Voronyezs régióját – írta meg a TASZSZ hírügynökség.
Oroszország nem volt a létét fenyegető veszélyben, ezért nem használt eddig az ukrajnai háborúban atomfegyvert – magyarázták orosz szakértők az MK.ru-nak.
Ma délután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is kommentálta annak tényét, hogy ATACMS-rakétákkal támadta Ukrajna Oroszország Brjanszk régióját.
Oroszország atomfegyverei elrettentésre valók, Moszkva álláspontja továbbra is az, hogy a nukleáris háborút el kell kerülni – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma Brazíliában.
A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.
Közzétette a napi jelentését az amerikai Institute for the Study of War (ISW) kutatóintézet, amelyben kitértek arra, hogy Oroszország megpróbálja meggyőzni az Egyesült Államokat az ATACMS-rakéták bevetéséről szóló döntésük visszavonásáról.
Az ukrán védelmi erők először mértek csapást orosz területre amerikai ATACMS-rakéták segítségével – jelentette ki az RBC-Ukraine portálnak az egyik kormányzati forrása. A probléma ezzel csak annyi, hogy a brjanszki régió elleni támadáshoz hivatalos engedélyt nem kaptak az Egyesült Államoktól.
Több orosz portál és Telegram-csatorna is beszámolt arról, hogy rakétacsapás történt a brjanszki területen található Karacsev közelében, a 67-es sorszámú lőszerraktár ellen. A feltételezések megoszlanak arról, hogy drón- vagy ATACMS/Storm Shadow segítségével hajtották végre a támadást.
Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.
Oroszország újfajta fegyvereket fog bevetni Ukrajna ellen, ha az ATACMS típusú harcászati ballisztikus rakétákat valóban orosz terültek ellen használják - jelentette be Vjacseszlav Vologyin, az orosz törvényhozás egyik vezető alakja.
Hétvégén robbant a hír, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukrán haderőnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszország belső területeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt korábban, hogy ha Amerika ezt meglépi, Washington hadviselő féllé válik, hiszen az amerikai ATACMS-rakétákat szerinte csak amerikai katonák segítségével lehet célra vezetni. Trump emberei már harmadik világháborútól rettegnek, pedig a helyzet egyelőre nem tűnik ennyire drasztikusnak. Racionálisan lehet rá számítani, hogy az oroszok most vesznek egy nagy levegőt és 2025 februárjáig elnézik az újabb vörös vonal átlépését, ennek pedig több oka is van.
Nem jelent meglepetést a kinevezése.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Afrikában ment mellé a lépés.
Úgy tűnik, túl optimisták voltak az áramfogyasztási előrejelzések.
Maximális büntetésre számíthatnak.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.