Franciaország több száz rendőrt vetett be, hogy helyreállítsa a rendet Új-Kaledóniában, ahol az alkotmánymódosítás miatt kirobbant zavargások után a repülőtér és Noumea közötti megszállt főútvonal felett visszaszerezze az ellenőrzést – közölte Gerald Darmanin belügyminiszter.
Írországban a mai napon szavaznak arról a két alkotmánymódosító javaslatról, amely egyrészt kivenné a nők háztartásban és gondviselésben betöltött szerepére utaló részt az ország alaptörvényéből, másrészt kibővítené a család alkotmányjogi fogalmát. Írországban az alkotmány módosítása csak népszavazáson keresztül lehetséges, ezért Leo Varadkar kormányfő abban reménykedik, hogy a nőnapra időzített referendum sikeres lesz.
Kim Dzsongun észak-koreai diktátor a legfelsőbb népgyűlés hétfői ülésén az alkotmány megváltoztatását javasolta, hogy Dél-Koreát tegyék meg az „első számú ellenségnek” – írja a Reuters.
Az elmúlt időben több olyan állítás is elhangzott, amely szerint Boris Johnson volt brit miniszterelnök 2022 tavaszán beavatkozott az ukránok és az oroszok közötti béketárgyalásokba. Most az érintett „teljes képtelenségnek” és „orosz propagandának” titulálta a híreszteléseket egy interjúban – számolt be a Kyiv Post.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, a Biztonsági Tanács jelenlegi elnökhelyettese bejelentette, az orosz kormány „célzott változtatásokat” fog végrehajtani az alkotmányban – írja az amerikai Institute for the Study of War (ISW) háborús elemzőintézet hétfői jelentése.
Számos kétharmados törvényt fogadhat el keddi ülésén az Országgyűlés. Döntés lesz egyebek mellett "a nemzeti szuverenitás védelmével összefüggő" alaptörvény-módosításról, a fővárosi választási rendszer átalakításáról és az idegenrendészeti szabályok szigorításáról.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy október 14-én rendezik meg az alkotmány megváltoztatására, az őslakosok elismerésére irányuló népszavazást.
Az Észak-Macedónia európai uniós tagsági tárgyalásai előtt az út megtisztítása érdekében a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI), az ország legnagyobb albán kisebbséget képviselő pártja felajánlotta, hogy kivonja minisztereit a kormányból. Ez a lépés válasz a fő ellenzéki nacionalista VMRO-DPMNE követelésére, amely csak akkor támogatja a bolgár kisebbséget elismerő alkotmánymódosítást, ha a DUI miniszterei lemondanak. Ezek a változások Bulgária által előírt előfeltételei Észak-Macedónia EU-csatlakozásának.
Megváltoztatja az alkotmányát Észak-Macedónia annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjon haladni az európai integráció útján - közölte a Vesti.mk észak-macedón hírportál szerdán annak kapcsán, hogy pontosan egy évvel ezelőtt kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások a nyugat-balkáni ország és az Európai Unió között.
Az alkotmánybírósághoz fordult az ellenzéki Moldovai Köztársaság Szocialistáinak Pártja (PSRM), kérve a testületet, hogy állapítsa meg: az államnyelv moldávról románra történő átnevezése összhangban van-e az ország alkotmányával.
Üzbegisztánban szerdán közzétették az április végére tervezett alkotmánymódosító népszavazás szövegét, amely a többi között növelné az elnöki mandátum idejét. Az április 30-i referendum lehetővé tenné, hogy a 2016 óta hatalmon lévő Savkat Mirzijojev újabb két, egymást követő elnöki ciklust vállaljon, valamint a jelenleg ötéves ciklust hétévesre bővítené.
Népszavazást tartanak Szlovákiában szombaton az alkotmány lehetséges módosításáról. A referendum során arról nyilváníthatnak véleményt a választók, akarják-e, hogy az alaptörvény úgy módosuljon, hogy a jövőben a parlament megbízatási időszaka népszavazással vagy a törvényhozás határozata által is lerövidíthető legyen. A választók reggel héttől este tízig szavazhatnak, a végeredményre vasárnap lehet számítani.
Úgy döntött a Kínai Kommunista Párt az idei pártkongresszus utolsó napján, hogy a pártszabályzatba foglalják azt, hogy Hszi Csin-ping ideológiai vezetése képezi az ország politikai alapelveit, maga a kínai vezető pedig a párt központi figurája és vezetője lesz – írja a Guardian.
A Mexikóban vasárnap tartott, az államfő visszahívását célzó népszavazáson a szavazók mintegy 90 százaléka támogatta Andres Manuel López Obrador elnök hivatalban maradását, annak ellenére, hogy a részvétel messze elmaradt a az érvényességhez szükségestől.
Miközben Ukrajnában háború dúl, Fehéroroszországban éppen arról tartanak népszavazást, hogy az alkotmányból kikerüljön az ország semlegességére és atomfegyver-mentességére való utalás. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz diktátor elvileg úgy tette lehetővé az országában hadgyakorlatozó orosz hadsereg számára Ukrajna Fehéroroszország felőli megtámadását, hogy az ország alkotmányában még szerepelt a semlegességre vonatkozó kitétel. Ami pedig az atomfegyver-mentességre vonatkozó alkotmányos előírást illeti, Lukasenka már az ősszel tett arra utalást, hogy orosz nukleáris fegyvereket fogadhatnak be. A fehérorosz elnök Kreml melletti ilyen erős kiállása annak fényében meglepőnek tűnhet, hogy sok évnyi ellenkezés után csak pár hónapja ismerte el a Krím Oroszország általi 2014-es annektálását, ami egyfajta szimbolikus lépésnek is tekinthető abban a folyamatban, hogy a 2020-as elcsalt elnökválasztást kísérő, korábban nem látott mértékű tüntetéssorozat után orosz pénzügyi és politikai támogatással tudta stabilizálni hatalmát.
Közzétették hétfőn Fehéroroszországban az alkotmánymódosítás tervezetét, amely elemzők szerint egyebek közt lehetővé tenné az ország tekintélyelvű elnöke számára, hogy a hónapokon át tartó tiltakozó megmozdulások ellenére 2035-ig bebetonozza a hatalmát.
A stabilitásorientált monetáris politika kiemelt fontosságú.
Jöjjenek az átláthatóbb minősítések!
Társadalmi egyeztetésre tették a pályázatot, kiderült pár fontos részlet.
Egymás után két ilyen "baleset" elég furcsa egybeesés.
Tovább fejlődött az itthon egyedülálló kezdeményezés.
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.