Ahogy arról a Portfolio is beszámolt, a Nemzeti Választási Bizottságnak a héten kell lebonyolítania az érvényes főpolgármesteri szavazólapok újraszámlálását. A HVG értesülései szerint azonban a Nemzeti Választási iroda már jó előre számolt azzal a forgatókönyvvel, hogy az összes szavazatot újra kell majd számolni, így a mintegy 800 ezer szavazatot nem a központban, hanem helyben fogják újraszámolni.
Az Alkotmánybíróság a pénteki határozatában azt állapította meg, hogy a Kúria alaptörvényt sértett a főpolgármester-választás eredményével kapcsolatos döntésekor. Ebben a Kúria helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB) a főpolgármester-választás eredményét megállapító határozatát, amely szerint Karácsony Gergely nyert. Ezért az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria ezzel kapcsolatos döntését és új eljárás lefolytatására utasította, amelyben a Kúriának "új döntést kell hoznia" – ez derült ki az Alkotmánybíróság oldalán közzétett döntésből. A fejlemény arra utal, hogy a Kúriának döntenie kell az összes leadott érvényes szavazat újraszámlálása ügyében. Az AB-döntésre Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is reagált.
A szlovák Alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az ország büntető törvénykönyvének legtöbb módosítása alkotmányos, és ezzel megnyitotta az utat a végrehajtásuk előtt. A reformcsomag tartalmazza a súlyos bűncselekményekre, köztük a korrupcióra kiszabható büntetések, az elévülési idő csökkentését és a különleges ügyészi hivatal megszüntetését. A bíróság azonban megállapította, hogy a reform azon részei, amelyek visszamenőlegesen beavatkoznak a büntetőeljárásokba, alkotmányellenesek.
Alkotmányjogi panaszt nyújtott be Vitézy Dávid korábbi főpolgármester-jelölt a június 9-ei választási eredmény miatt, szúrta ki a Telex az Alkotmánybíróság honlapján. A 17 oldalas panaszban Vitézy a Kúria döntésének alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól. A lapnak maga Vitézy is nyilatkozott írásban vasárnap délelőtt, és elmagyarázta, hogy mi zajlik éppen, hiszen a panaszról konkrétan nem írt eddig saját Facebook-oldalán sem.
Megválasztotta az Országgyűlés Juhász Imrét az Alkotmánybíróság (Ab) új elnökének kedden.
Hétfőn elhunyt Ausztria első és eddig egyetlen női kancellárja, Brigitte Bierlein – írja a Politico.
Vlagyimir Putyin hivatalosan is megkezdte ötödik elnöki ciklusát Oroszország élén, miután az alkotmánybíróság elnöke, Valerij Zorkin bejelentette hivatalba lépését és átadta neki az elnöki hatalom jelképeit - jelentette a TASzSz hírügynökség.
Nem fogadja el a Kúria döntését az Építési és Közlekedési Minisztérium, az Alkotmánybírósághoz fordulnak – közölte a minisztérium az RTL Híradó megkeresésére. Mindezt azok után, hogy kiderült: nincs akadálya annak, hogy az LMP népszavazást kezdeményezzen a kiemelt beruházássá nyilvánítás ellen.
Peter Pellegrini, a szlovák nacionalista-baloldali kormány jelöltje, győzött az ország elnökválasztásán. Ez a siker Robert Fico miniszterelnök pozícióit erősítette meg. Pellegrini 53,26 százalékos szavazati aránnyal verte meg Ivan Korcok nyugatbarát ellenzéki jelöltet, aki 46,73 százalékot ért el.
Egyelőre nem foglalkozik a kastélytörvény alkotmányossá tételével a Törvényalkotási Bizottság, így az Országgyűlés jövő heti ülésén nem dönthetnek róla - írja a HVG. Noha az előzetes napirendi javaslatban és a törvényalkotási bizottság ülésének meghívójában ez a pont is benne volt, Hende Csaba bizottsági elnök az ülés elején azt mondta, ne tárgyalják azt.
Trócsányi László csütörtökön közleményben mondott köszönetet azért, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség alkotmánybírói posztra jelölte, de annak egyetemi kötelezettségvállalásai miatt jelenleg nem tud eleget tenni.
Az alkotmánybíróságot érintő határozatot szavazott meg szerda este a lengyel parlamenti alsóház (szejm), a képviselők többsége által elfogadott dokumentumban lemondásra szólították fel a taláros testület tagjait.
A lengyel kormánykoalíció politikusai hétfői parlamenti sajtóértekezletükön bemutattak egy olyan jogszabálycsomag-tervezetet, amelynek része az alaptörvénynek az alkotmánybíróságot érintő bizonyos módosítása is.
A kormánypártok támogató szavazataival a parlament kétharmados többséggel megválasztotta Sulyok Tamást köztársasági elnöknek. Novák Katalin lemondását is csak hétfőn fogadta el a parlament, így alig pár óráig nem volt kinevezett államfője az országnak.
Sulyok Tamás köztársasági elnökké való megválasztását követően a Fidesz és a KDNP egyhangú támogatással jelöli Trócsányi Lászlót az Alkotmánybíróság új tagjává – jelentette be Kocsis Máté, a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke február 26-át, hétfőt jelölte ki az államfőválasztás napjának, tehát ekkor már át is veheti a posztot Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnöke.
Több mint 200 drónt és rakétát lőttek ki vasárnap hajnalban az országra.
Személyi sérülés nem történt.
Egyre többen maradnak távol a munkapiactól.
Fontos kérdésekről tárgyalt a világ két vezető hatalma.
Február 23-án parlamenti választások jönnek Németországban.
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.
Mire elég a 150 ezer forint.