Románia politikai életében újabb feszültségek jelentkeznek, miután a TikTok platformon elszaporodtak a tüntetésekre buzdító videók. A megmozdulások Klaus Iohannis román elnök mandátumának vitatott meghosszabbítása ellen irányulnak, amely az Alkotmánybíróság rendkívüli döntése nyomán következett be. A román G4media beszámolójára hivatkozva pedig hamarosan újabb zavargások jöhetnek - írja az Index.
A dél-koreai parlament szombaton vádat emelt Yoon Suk Yeol elnök ellen, alig két héttel azután, hogy az államfő rövid időre statáriumot vezetett be az országban. A 300 fős törvényhozásban 204 képviselő szavazott az indítvány mellett, míg 85-en ellenezték azt. Ez a lépés Yoon elnökségének végét jelentheti, amennyiben az alkotmánybíróság is jóváhagyja a döntést - írta meg a Bloomberg.
Sorra hagyják el Romániát az elnökválasztáson a szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut támogató TikTok-influenszerek, miután az adóhatóság vizsgálatokat indított ellenük, illetve a politikus ellen – írja a Politico.
Romániában egyre kaotikusabbá válik a politikai helyzet, miután múlt hét pénteken az alkotmánybíróság eltörölte az elnökválasztás november 24-i fordulójának eredményét, és a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését rendelte el. December 1-jén parlamenti választásokat is tartottak, amelyek a mérsékelt erők visszaesését és a szélsőjobb előretörését hozták. Az eredmények nyomán a mérsékelt pártok koalíciós kormányzásban állapodtak meg, ez azonban még jobban kiélezi az ellentétet a Nyugat-párti erők és az Oroszországgal szimpatizáló szélsőségesek között. Bár egyelőre viszonylag békés mederben folynak az események, már vannak arra utaló jelek, hogy akár erőszakba is torkollhat a helyzet: társaival együtt ugyanis hétvégén a rendőrség elfogta a szélsőjobboldali, győztes elnökjelölt, Călin Georgescu testőrségének állítólagos vezetőjét, aki fegyverekkel útra kelve a rend megzavarására készülhetett Bukarestben.
Új lengyel alkotmánybírósági elnököt nevezett ki hétfőn Bogdan Swieczkowski volt államügyész személyében Andrzej Duda elnök, a ceremónián nem vettek részt a kormány képviselői.
A romániai elnökválasztás váratlanul fordulatot vett, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette a választást. A döntés nyomán az esélyesnek tartott jelölt, Calin Georgescu éles kritikát fogalmazott meg a bírósággal és a politikai elittel szemben. A Sky News-nak adott exkluzív interjúban Georgescu államcsínynek minősítette a történteket, és külföldi beavatkozást sejtet a háttérben - jelentette a Sky News.
Marcel Ciolacu román kormányfő "az egyetlen korrekt megoldásnak" nevezte a román alkotmánybíróság (CCR) pénteki döntését, melyben érvénytelenítette a romániai államfőválasztás első fordulóját, és elrendelte a választási folyamat elölről kezdését. Elena Lasconi a demokrácia lábbal tiprásának tartja a CCR határozatát.
A román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-i első fordulójának eredményét, így a teljes elnökválasztási folyamatot meg kell ismételni.
Érvényesítette a román alkotmánybíróság (CCR) az elnökválasztás november 24-i első fordulójának eredményét hétfőn, így a december 8-i második fordulóban a többi párt által szélsőségeseknek nevezett pártok által támogatott Calin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke verseng azért, hogy Románia következő elnöke lehessen.
A román alkotmánybíróság pénteki ülését követően bejelentette: hétfőre halasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, illetve a választási eredmények megsemmisítését kérő, Cristian Terhes államfőjelölt által beterjesztett alkotmányossági óvás elbírálását.
A román alkotmánybíróság csütörtökön bejelentette, hogy elhalasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását.
Az Alkotmánybíróság egyetlen, úgynevezett pilot-ügy vizsgálatával dönt majd az 1111 napelemes szaldós beadványának ügyében, és már a döntéstervezet előkészítése is folyamatban van – írja a 24.hu a helyzetről készített összefoglalóban.
A Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága egy jogszabály-módosítási tervezetet küldött véleményezésre a Magyar Orvosi Kamarának, mely az állami egészségügy munkaszervezési szabályait kívánja megváltoztatni - közölte a Magyar Orvosi Kamara (MOK).
A német kormánykoalíció pártjai (SPD, Zöldek, FDP), illetve a vezető ellenzéki erő, a CDU/CSU megállapodtak abban a törvényjavaslatban, mellyel az Alkotmánybíróságot erősítenék meg – írja a Politico. A cél: nem akarják, hogy a megerősödő szélsőjobboldali AfD esetleges hatalomra kerülése esetén támadást intézhessen a testület ellen.
Ahogy arról a Portfolio is beszámolt, a Nemzeti Választási Bizottságnak a héten kell lebonyolítania az érvényes főpolgármesteri szavazólapok újraszámlálását. A HVG értesülései szerint azonban a Nemzeti Választási iroda már jó előre számolt azzal a forgatókönyvvel, hogy az összes szavazatot újra kell majd számolni, így a mintegy 800 ezer szavazatot nem a központban, hanem helyben fogják újraszámolni.
Az Alkotmánybíróság a pénteki határozatában azt állapította meg, hogy a Kúria alaptörvényt sértett a főpolgármester-választás eredményével kapcsolatos döntésekor. Ebben a Kúria helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB) a főpolgármester-választás eredményét megállapító határozatát, amely szerint Karácsony Gergely nyert. Ezért az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria ezzel kapcsolatos döntését és új eljárás lefolytatására utasította, amelyben a Kúriának "új döntést kell hoznia" – ez derült ki az Alkotmánybíróság oldalán közzétett döntésből. A fejlemény arra utal, hogy a Kúriának döntenie kell az összes leadott érvényes szavazat újraszámlálása ügyében. Az AB-döntésre Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is reagált.
Minden politikai és jogi eszközt bevetnek.
Megnyugtatta a kedélyeket a lengyel vezető.
Nagyhatalmi érdekek csapnak össze.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.