2025-ban várhatóan 2-3% körüli növekedhet a magyar gazdaság, az inflációs előrejelzések ugyanakkor a 3,3%-tól egészen 4,4%-ig terjedtek - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencia első finanszírozói kerekasztal-beszélgetésén. Komoly eltérések mutatkoznak abban, hogy a pénzügyi szektor fontosabb szereplői hogyan látják a 2025-ös évben a GDP növekedését, a kamatkörnyezet és az infláció alakulását. A szakértők ugyanakkor egyetértettek abban, hogy most kell mindenkinek hitelekért folyamodnia, mert később nem lesznek ilyen kedvező feltételek, ahogy abban is, hogy az ágazat valamennyi szereplőjének törekednie kell a versenyképességet és a hatékonyságot növelő beruházásokra és fejlesztésekre.
Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke a Portfolio Agrászektor 2024 konferencián ismertette, hogy a sikeres beruházási programhoz elengedhetetlen a gazdasági környezet kihívásainak kezelése. Kiemelte, hogy az állami támogatások és a pályázatok szűrése során a legversenyképesebb szereplők kaphatnak lehetőséget. Az ágazat fejlődésének érdekében létfontosságú, hogy a 1500 milliárd forintos támogatást ne csupán felhasználják, hanem hosszú távú befektetések formájában építsék be a mezőgazdaság jövőjébe.
2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató (-12,3%). Az élelmiszeripar belföldi árai is emelkednek immár (szeptember 0,9% év/év). Mindebből a fogyasztók átlagosan 4,5 százalékos drágulást láttak októberben. Az év végéig további lassú áremelkedést várok az értéklánc minden szintjén. Szóval, a lassan mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal. Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, az üzemi szinten dől el. Aki nem lép, az kilép. A tétlenség, a várokozás napjainkban igen sokba kerülhet.
A magyar mezőgazdaság jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami a gazdaságok számának drasztikus csökkenésében és a termelési struktúra átrendeződésében mutatkozik meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2023 júniusában mindössze 198 ezer gazdaság működött az országban, ami 18 százalékos visszaesést jelent 2020-hoz, és 33 százalékos csökkenést 2013-hoz képest – írja a Népszava.
Napok alatt eloszlatta a kukorica-rekordtermésről szőtt álmokat a szokatlanul durva hőhullám, amely az országot sújtja. Bár a kukorica legsérülékenyebb időszaka, a virágzás már véget ért mire a kánikula megérkezett, a hőstressz így is sokat árt a növényeknek és lényegesen szerényebb terméskilátásokat vetít előre - írta meg az Agrárszektor. Hogy pontosan mekkora lesz a kiesés, az a következő napok időjárásától függ: az egyelőre tartósnak ígérkező hőhullám nem sok jót ígér, de már egy kis csapadék is sokat enyhíthet a helyzeten. A szerencsésebb, dunántúli területeken ennek ellenére is hamarosan mínusz egy tonnát lehúzhatnak a gazdák a várt hektáronkénti hozamból. Ahol azonban eddig sem volt elegendő eső, ott nem sok kapaszkodó van: egy hektárra vetítve akár 2-3 tonna is lehet a hőség számlájára írható kiesés.
Az első féléves szezon sikeresen lezárult, de nincs megállás a Portfolio Csoport rendezvény divíziójánál: már tele a naptár az új rendezvényekkel: szeptembertől újult energiával indul az őszi konferenciaszezon! A Portfolio-tól megszokott módon rengeteg rendezvény várja az érdeklődőket, hagyományosan több iparágban és gazdasági területen is: fenntarthatóság, egészségügy, ingatlan, pénzügy-hitelpiac, követeléskezelés, energia, befektetés-bank-biztosítás és agrár fókusszal.
A közvetlen források kiemelkedő finanszírozási lehetőségeket jelentenek, hiszen a 2021-2027. évi uniós költségvetésben mintegy 350 milliárd euró áll rendelkezésre. A közvetlen támogatások kiaknázásához azonban gyökeresen más szemléletmód kell, mint a hagyományos pályázatokhoz. Ebben tud segíteni a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI), amelynek révén volumenében is jelentős pénzügyi forrás nyílhat meg a magyar vállalkozások, így az agrárszereplők számára is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében üzemanyagpiac volt a téma annak apropóján, hogy az árak ismét 600 forint felett vannak, illetve, hogy a kormány lehetőséget lát arra, hogy beavatkozzon a benzin árába (a dízelnél erre nincs mód). Vendégünk volt Mohos Kristóf, a Portfolio üzemanyagpiaccal is foglalkozó elemzője. A második blokkban arról volt szó, hogy újabb piacok nyílhatnak meg a hazai juhtenyésztők előtt, és egész ígéretes év lehet számukra 2024. Erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Kína sokáig élvezte „a világ legnépesebb országa” címet, ám legkésőbb 2023 tavaszától már India vette át a vezető helyét. A keleti nagyhatalomban a születésszámok régóta lefelé tartó tendenciát mutatnak, az elmúlt években ez már a lakosságszám csökkenését eredményezte. A The Wall Street Journal elemzése alaposan utánajár, hogy pontosan milyen okok és stratégiai tévedések vezettek az egyre súlyosabb demográfiai válsághoz.
Mindaddig, amíg a mezőgazdasági termelők nem remélhetnek jobb jövedelmet tevékenységüktől, nem várható, hogy felpörög a manapság igencsak takaréklángon pislákoló agrárgéppiac.
Tartósan számolni kell az ukrán gabona jelenlétével, amely jelentősen könnyebb termelési feltételek mellett termelődik meg, ezért komoly kihívást jelent a hazai szántóföldi növénytermesztés számára – mondta el Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az Alapvetésben, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjében.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist november 30-i adása. A mai műsor első részében a szerdán 100 éves korában elhunyt Henry Kissinger korábbi amerikai külügyminiszterről volt szó, aki enyhén szólva is ellentmondásos politikai örökséget hagyott maga után. Kissinger politikai pályájáról és amerikai külpolitikára gyakorolt hatásáról Magyarics Tamás történészt, amerikai szakértőt, az ELTE emeritus professzorát kérdeztük. Az adás második részében tegnaphoz hasonlóan az agráriummal foglalkoztunk, ma is tartott még ugyanis a Portfolio Agrárszektor 2023 konferencia, ahol interjút készítettünk Bárány Lászlóval, a 2022-ben 218 milliárd forintos árbevételt elérő Master Good cégcsoport tulajdonosával. A baromfihúspiac hazai kulcsszereplőjét egyebek mellett arról kérdeztük, hogy hogyan lesz egy családi vállalkozás a McDonald’s egyik fontos beszállítója Magyarországon.
Idén is díjazta a Portfolio Csoport a legsikeresebb és legkiemelkedőbb agrárgazdasági szereplőket, és az év legfontosabb agráreseményén, az Agrárszektor 2023 Konferencián ebben az évben is kiosztották a Portfolio Agrárdíjakat. Egy 11 tagból álló szakmai zsűri döntött az Év női agrárvállalkozójáról, az Év fiatal agrárszakemberéről, az Év kertészetéről, az Év állattenyésztőjéről, az Év növénytermelőjéről, az Év agrárinnovációjáról, az Év agrárberuházásáról, valamint a Portfolio Agrárgazdaságért díj nyerteséről. Emellett átadásra került a Zsűri különdíja, valamint idén először a Fenntartható mezőgazdaságért díjat is kiosztották.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist november 29-i adása, amit a Portfolio Agrárszektor 2023 konferencián rögzítettünk Siófokon. A műsor első részében egyebek mellett arról volt szó, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alapít egy követeléskezelési társaságot, ami a mezőgazdasági termelők helyett érvényesít majd kártérítési igényeket vadgazdálkodási szereplőkkel szemben. A tét hatalmas, a gazdák által elszenvedett, de meg nem térített kár összege évi 18 milliárd forint is lehet. A témáról Győrffy Balázst, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökét, országgyűlési képviselőt kérdeztük. A műsor második részében is maradtunk az agráriumnál, vendégünk volt Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, akivel más témák mellett a szektor fenntarthatóságáról beszéltünk, a szakember szerint ugyanis ha az iparág nem kezd el jobban alkalmazkodni a megváltozó klímakörülményekhez, akkor katasztrófával nézhetünk szembe a hazai élelmiszer-termelésben.
Jövőre 3-4% körül növekedhet a magyar gazdaság és ehhez 5-6% közötti átlagos infláció társulhat - hangzott el az Agrárszektor 2023 Konferencia első finanszírozói kerekasztalbeszélgetésében, ahol banki vezetők osztották meg gondolataikat arról, hogy mi vár a magyar gazdaságra, milyen kamatkilátásokkal számolhatnak a mezőgazdaságban érdekelt cégek. Konszenzus volt abban is a szakemberek körében, hogy a jövőben a szektorban működő cégeknek is fókuszba kell helyezniük a zöld átmenetet, a fenntarthatóságot, amikor finanszírozási kérdésekben döntenek. A második banki vezetői panelbeszélgetésben már az került a terítékre, hogy az agrár- és élelmiszeripari cégek milyen konkrét finanszírozási lehetőségekre számíthatnak a közeljövőben.
Csak a „kitörés” segíthet, azaz a cégek előre menekülése a hozzáadott érték növelése, a fejlesztések irányába. El kell érni az EU versenytársak termelési volumenét és minőség szintjét a magyar mezőgazdaságban - mondta a Portfolio-nak Varga Ákos, az UBM Csoport igazgatósági elnöke. A takarmánygyártó, gabona- és fehérjenövény kereskedő cégcsoport vezetője szerint sok magyar élelmiszertermelő versenyképes nemzetközileg is, és sok igényes piacon már nincs „idegenkedés” a magyar termékektől, sőt kifejezetten keresik azokat.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Felragyoghat Európa csillaga.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Káros gazdasági hatásokra figyelmeztet a német gyártó.
A diverzitásért felelős hivatalokat verik szét először.
Már történelmi csúcs közelében az árfolyam.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.