Két hét múlva kerül sor Kecskeméten a tavaszi időszak talán legfontosabb agrárszakmai eseményére, a Portfolio Agrárium Konferenciára. A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági tevékenységeit. Az eseményen a hazai agrofood-szektor legfontosabb szereplői lesznek jelen, és minden fontos, aktuális téma szóba kerül.
Az Andalucía Trade ügynökség március 3-án hozta nyilvánosságra a legfrissebb adatokat a malagai olívaolaj exportjáról – ismertette a Sur in English.
Donald Trump amerikai elnök saját közösségi felületén, a Truth Social-ön jelentette be, hogy április 2-ától vámokat vezet be az Egyesült Államokba érkező mezőgazdasági termékekre. Emellett hétfőn azt is bejelentette, hogy a Mexikóra és Kanadára kivetett vámok keddtől életbe lépnek.
Az Európai Bizottság új agrártámogatási rendszert vezetne be, amely kevesebb adminisztrációs terhet jelentene a gazdáknak, miközben nagyobb védelmet nyújtana a termelőknek. A rendszer célja, hogy az agráriumot a klímavédelem partnereként kezelje, és az uniós agrárpolitika (KAP) következő ciklusára vonatkozó elképzelések szerint a támogatásokat nem területalapon, hanem a gazdaságok szintjén osztanák el. A Vision névre keresztelt dokumentum tabudöntő is, az agrárfinanszírozáshoz eddig nem mert hozzányúlni Brüsszel, de az Európai Bizottság hosszú távú stratégiát mutatott be az agrárszektor jövőjére vonatkozóan.
Ukrajna kivitele mintegy 13,4 százalékkal nőtt az idén nagyrészt annak hatására, hogy helyreállt a tengeren történő szállítás - közölte Julia Szvidirenko ukrán első miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter.
Nincs könnyű helyzetben a magyar borágazat, a csökkenő borfogyasztás és az újvilági borok térnyerése egyre nagyobb versenyre készteti a termelőket, akik a klímaváltozás hatásait is egyre inkább a bőrükön érzik, miközben a fiatalok szinte teljesen elfordultak a borivástól. Ugyanakkor az idei szüret az átlagosnál jobbnak bizonyult, a reprezentációs adó tavalyi eltörlésével pedig nőtt az ünnepi időszakban értékesített borok száma, és az exportpiacok tekintetében is biztatóak a kilátások a Magyar Bormarketing Ügynökség szerint.
A világ legnagyobb kávétermelője, Brazília novemberben megdöntötte éves rekordját a nyerskávé exportjában. A Cecafe helyi ipari csoport hétfői közlése szerint az ország már a decemberi kivitel előtt túlszárnyalta korábbi teljesítményét.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsort a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián rögzítettük Siófokon. A műsor első részében Nagy István agrárminisztert kérdeztük a magyar mezőgazdaság előtt álló kihívásokkal kapcsolatban, de kíváncsiak voltunk arra is, hogy mit tervez az agrártárca a szektor fejlesztésével kapcsolatban. Az adás második részében az egyre kiszámíthatatlanabbá váló időjárási jelenségek mezőgazdaságra gyakorolt hatását elemeztük Németh Lajos meteorológussal, a Karintia Kft. klímatanácsadójával. A harmadik blokkban pedig a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új elnökével, Papp Zsolt Györggyel azt tekintettük át, hogy a hazai mezőgazdaság legfontosabb érdekvédelmi szervezeteként mit tudnak tenni a szakma és a magyar agrárium fejlesztéséért.
2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató (-12,3%). Az élelmiszeripar belföldi árai is emelkednek immár (szeptember 0,9% év/év). Mindebből a fogyasztók átlagosan 4,5 százalékos drágulást láttak októberben. Az év végéig további lassú áremelkedést várok az értéklánc minden szintjén. Szóval, a lassan mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal. Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, az üzemi szinten dől el. Aki nem lép, az kilép. A tétlenség, a várokozás napjainkban igen sokba kerülhet.
Az Egyesült Államok következő mezőgazdasági minisztere Brooke Rollins lehet, akit Donald Trump megválasztott elnök jelölt a posztra.
Az elmúlt évek szélsőséges időjárása és aszálya által okozott olívaolaj-válság a végéhez közeledhet. A Deoleo, a világ legnagyobb olívaolaj-termelője szerint az árak jelentős csökkenése várható a következő hónapokban. Az iparág szakértői optimisták a 2024-2025-ös szezon terméskilátásait illetően, különösen a fő termelő országokban, mint Spanyolország, Görögország és Tunézia - jelentette a Cnbc.
6,4 százalékkal haladta meg az agrárexport az év első felében a tavalyi értéket – közölte Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalán.
Az Európai Unió agrár-élelmiszeripari kereskedelmi mérlege jelentősen növekedett a nyáron.
Románia a tojást és baromfihúst is felveszi azon élelmiszeripari termékek listájára, amelyeket csak importengedéllyel lehet behozni Ukrajnából - jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Január eleje és július vége között a borászok 5 százalékkal többet kértek a borokért, mint egy évvel korábban. Így átlagosan 30,1 ezer forintot kaptak egy hektoliter borért a termelők, ami literenként 301 forintot jelent – írja a Világgazdaság.
Az indiai kormány pénteken rendeletben törölte el a basmati rizs exportjára vonatkozó minimálárat. A döntés célja, hogy segítse az adósságokkal és növekvő költségekkel küzdő gazdákat a prémium minőségű rizs tengerentúli értékesítésének fellendítésében, néhány héttel az új szezon termésének érkezése előtt - írja a Reuters.
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Május 23-ig várnak választ.
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
Begyorsultak a célárvágások..
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.