Donald Trump ismét ígéretet tett a borravalóból származó jövedelmek adómentessé tételére egy Las Vegas-i kampányrendezvényen. A javaslat része Trump átfogó adóreform-tervének, amely jelentős változásokat hozhat az amerikai adórendszerben - számolt be a Bloomberg.
Donald Trump amerikai elnök egy olyan tervet szorgalmaz, amely szerint az importált árukra kivetett magasabb vámokból származó bevételeket az adócsökkentések meghosszabbításának finanszírozására fordítanák, ezek ugyanis több ezer milliárd dollárba kerülhetnek.
Európának radikálisan újragondolt gazdasági stratégiákra van szüksége, hogy kezelni tudja az Egyesült Államok által gerjesztett kihívásokat – figyelmeztet Gabriel Zucman, a Paris School of Economics professzora. Úgy véli, Donald Trump vámokkal és adócsökkentésekkel kapcsolatos politikája jelentős veszélyt jelent a globális gazdaság stabilitására. Helyette egy interpozícionális adóztatási rendszert javasol: vagyis az amerikai európai profitját kell keményen megadóztatni.
Scott Bessent, a jövő héten hivatalba lépő Donald Trump pénzügyminiszter-jelöltje csütörtökön a szenátus pénzügyi bizottsága előtt mutatta be gazdasági elképzeléseit, és válaszolt a szenátorok kérdéseire - tudósított a CNBC.
Scott Bessent, Donald Trump pénzügyminiszter-jelöltje, a szenátusi bizottság előtt tett első nyilvános beszédében hangsúlyozza, hogy a dollár megőrzése mint a világ tartalékképviseleti eszköze kulcsfontosságú az Egyesült Államok gazdasági jövője szempontjából – tudta meg a Bloomberg a politikus előre elkészített beszédéből. Bessent magyar idő szerint kora este kezdi el a szenátusi meghallgatását.
Az Egyesült Államok közelgő kormányváltása előtt a republikánus párt egyes tagjai aggodalmuknak adtak hangot Donald Trump tervezett adócsökkentési programjával kapcsolatban. A kritikák szerint a nagyszabású adócsökkentések veszélyeztethetik az ország pénzügyi stabilitását és a kötvénypiac bizalmát – írja a Reuters.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 2024. január 14-én megerősítette javaslatát, miszerint növelni kellene az alanyi áfamentesség értékhatárát 18 millió forintra, amely előzőleg is szerepelt a tavalyi minimálbér kutatás gyorsjelentésében. A bejelentés Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részéről kedden hangzott el, aki a Kamara javaslatát előremutatónak találta, és elismerte annak gazdasági fontosságát.
Miközben Donald Trump 2025. január 20-án második elnöki ciklusára készül, a globális gazdasági környezet jelentős átalakulások előtt áll. Miután a republikánusok megszerezték az ellenőrzést a képviselőház és a szenátus felett, Trump politikája át fogja alakítani az Egyesült Államok gazdasági stratégiáit, hatással lesz a globális kereskedelemre, a védelemre és az éghajlat-politikára. Nem a vámok kivetésétől tartanak leginkább a közgazdászok, hanem a vállalatokra vonatkozó szabályozások lazításától, ami elhozhatja a haveri kapitalizmust az Egyesült Államokban, ami egyértelműen az amerikai versenyképesség romlását hozhatja magával. Sorra vettük a legvalószínűbb, első hetekben várható elnöki intézkedéseket és gazdasági hatásaikat.
A héten érkező német GDP a várakozások szerint ismét csalódást fog okozni, miközben hamarosan választásokat tartanak Európa legnagyobb gazdaságában. Bár vannak rövid távon a növekedés szempontjából kedvező jelek, de egyre nyilvánvalóbb, hogy strukturális problémák okozzák a gazdaság fejlődés lassulását.
Nagyon sok találgatást hallani arról, milyen káosz várhat (vagy nem várhat) Amerikára és a világra Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatását követően. Senki sem tudja, hogy Trump meghirdetett programjából mennyi „valós”, és mennyi az, ami egyfajta színjátszás a választóbázisa felé, erődemonstráció az ellenségeinek, vagy egy tárgyalási stratégia része a kongresszussal, valamint a különböző baráti és ellenséges országokkal szemben. De minden harsánysága és az alternatív valóságot teremteni kívánó hívei ellenére Trump nem tudja hatályon kívül helyezni a számtani törvényeket, bármennyire is próbálkozhat ezzel az elkövetkező hetekben, amikor a kormányzat eléri a szövetségi adósságlimitet.
A bankok nagy része nem tudta lefelezni tavaly az extraprofitadóját, miután júliusban a kormány „védelmi hozzájárulás” címszó alatt szigorított a felezés feltételein, saját korábbi hibáját korrigálva ezzel. Teljes állampapír-állományukat névértéken kellett volna növelniük az adó lefelezéséhez a bankoknak, de ahogy júliusi cikkünkben már jeleztük, egy részük nem ugrott rá a későn jött lehetőségre, inkább elkezdett már a 2025-ös extraprofitadó lefelezésére gyúrni. Ennek eredményeként ahelyett, hogy a kormány által eredetileg várt 1300 milliárd forinttal nőtt volna, névértéken 70 milliárddal még csökkent is a bankok állampapír-állománya a jogszabályi bázisidőszakhoz képest, cserébe magasabb lett az adóbevétel. Novemberben érkezett aztán a kormány kegyelemdöfése, amellyel éppen a „trükköző” bankok jártak a legrosszabbul a jövőre nézve - bemutatjuk, miért.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök második adminisztrációja január 20-án délben lép hivatalba. Trump megállás nélküli választási kampánya – amely azóta tartott, hogy 2020-ban kikapott Joe Biden ellen – azt sugallja, hogy második elnöksége az elsőhöz képest jobban meg lesz szervezve, de ugyanúgy az adócsökkentésekre fog összpontosítani a gazdaság fellendítése érdekében, valamint a magasabb vámokra fókuszál majd az amerikai külkereskedelem átalakítása céljából, továbbá a lehető legtöbb bevándorló kitoloncolására irányul, hogy több lehetőséget teremtsenek az amerikai munkavállalók számára. Megváltoztak azonban az idők, és a valóság valószínűleg nem fog egyezni a hangoztatott retorikával.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök egy Truth Social-bejegyzésben arra szólította fel párttársait, hogy egyetlen egy törvénycsomagban fogadják el a határvédelem megerősítéséhez és illegális bevándorlók tömeges kitoloncolásához, adócsökkentéshez, illetve az energiatermelés felpörgetéséhez kapcsolódó javaslatait - írja a Reuters. Az Axios arról cikkezett, a tervezet – elfogadása esetén – a valaha volt legnagyobb költségvonzattal bíró törvénnyé válhat az Egyesült Államok történetében.
Váratlanul benyújtotta lemondását hétfőn Chrystia Freeland kanadai pénzügyminiszter; a politikusnő, aki egyben a kormányfő-helyettesi tisztséget is ellátta, Justin Trudeau miniszterelnökkel kialakult nézeteltérésekkel indokolta döntését.
Tax Just Happens - ezzel az újfajta megközelítéssel kell hamarosan megbarátkozniuk Magyarországon is az adózóknak - derült ki az RSM Adózás, adóváltozások 2025 című webináriumán. A tanácsadó cég már-már hagyományosnak mondható év végi rendezvényén ezúttal is a vállalati szektort érintő adómódosítások legfontosabb elemeit, a hazai és nemzetközi adózási irányokat mutatták be a társaság tanácsadói, de szó volt a munkavállalókat érintő adóváltozásokról is, valamint az ESG fenntarthatósági követelményekről is.
Donald Trump egy interjúban kifejtette, hogy nem kívánja eltávolítani Jerome Powell Fed elnököt idő előtt a pozíciójából. Ezen felül pedig részletesen beszámolt arról, hogy mit tervez közvetlenül a hivatalba lépése után.
Szokatlan trendeket mutat a januári lakbérindex.
Jöhet a partnerség az Apple-el?
Mexikói-öböl vagy Amerikai-öböl, ez itt a kérdés.
Both Andrással, a Digitális Magyarország Ügynökség vezérével beszélgettünk.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A nyomok egyetlen nagyhatalomhoz vezetnek.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?