A Morningstar Sustainalytics megjelentette az MVM friss ESG-minősítését, amely 26,5-re javult a korábbi 42,4-es értékről - szerepel a cég közleményében.
Eljárást indított az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) a Morningstar ellen, a vád szerint a cég hitelelemzői sok esetben a kötvénykibocsátóknak kedvezve módosították hitelminősítési rendszereiket. Az ügy mintegy 30 milliárd dollár értékű kötvényt foglal magában – számol be a hírről a The Wall Street Journal.
Az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak az ESG befektetések, vagyis azok, ahol a részvénykiválasztási folyamat során a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok is a korábbiaknál jóval hangsúlyosabb szerepet kapnak. Sokak számára azonban nem teljesen egyértelmű, hogy ezek pontosan mit is takarnak, pedig egy olyan piacról beszélünk, ahová már ezermilliárd dollár feletti összegű eszköz sorolható, és sok kisbefektető figyelmét is felkeltette már.
Két nagyobb hullámban terjedhet idén a koronavírus az Egyesült Államokban, amik közül az elsőben többen halnak meg, a másodikban viszont többen fertőződhetnek meg, nyár elejéig az iskolák, az éttermek és bárok, és a nem létfontosságú gazdasági egységek is nagyrészt zárva lesznek, a nagyobb rendezvények pedig idén egész évben jelentős korlátozás alá esnek. Ez áll a Morningstar szakembereinek elemzésében az Egyesült Államokra az alap forgatókönyvben, amelyben a lakosság 20 százalékának megfertőződésével számolnak. És ez csak az alap szcenárió, a pesszimista forgatókönyvben nem két, hanem egy nagy hullámban terjedhet a járvány, arra az egész év rámenne.
Egy akadémikusokból álló csoport azzal vádolja a Morningstart, a világ legismertebb befalap-összehasonlító és pontozó oldalát, hogy félrevezeti a befektetőket, ugyanis az oldalán található amerikai kötvényalapokat sok esetben biztonságosabbnak tünteti fel, mint amilyenek valójában – számol be a hírről a Financial Times.
Egyértelműen az energiacégekbe fektető befektetési alapoké a legrosszabb teljesítményt felmutató díj, ahol tavaly közel 46%-os veszteség is előfordult. A legjobban teljesítő kategóriák között 2018-ban pedig ott találjuk az egészségügyi szektorra fókuszáló alapokat - írja a Morningstar adataira hivatkozva a Financial Times.
Az elmúlt 10 év során az európai aktív vagyonkezelőknek nem sikerült teljesítményben felülkerekedniük a passzív alapokon - számol be a Morningstar elemzésének fontosabb megállapításairól a Financial Times.
Soha ilyen olcsón nem lehetett még Amerikában befektetési alapot venni, mint 2017-ben. Az alapok vagyonarányos költségterhelése tavaly 0,52%-ra csökkent a 2016-os 0,56%-ról, ami 8%-os díjcsökkenést jelent. A Morningstar legfrissebb tanulmánya szerint ilyen arányú díjcsökkenés eddig még nem volt, ezzel egy év alatt 4 milliárd dollárt spóroltak a befektetők.
Világszerte csökken a befektetési alapok költségterhelése és nincs ez másként Magyarországon sem, igaz, a magyar alapok inkább a drágábbak közé tartoznak a Morningstar által vizsgált országok adataival összehasonlítva. Megnéztük azt is, milyen sajátosságok jellemzik a magyar befektetési alapok piacát, és, hogy mennyiben járultak hozzá a háztartások az ingatlanalapok felfutásához vagy éppen a pénzpiaci alapok mélyrepüléséhez.
A Morningstar adatai szerint a BlackRock, az Odey és a Lyxor alapjai voltak a legrosszabbul teljesítő alapok tavaly, míg az aranyba fektető Multipartner Konwave vagy a JP Morgan természetes erőforrásokba fektető alapja a legjobbak között szerepelt. A legjobb három alap 80-90%-ot is hozott a befektetőknek egy év alatt - írja a Financial Times.
A legújabb felmérések szerint tovább csökkentek az 5 ezer milliárd eurós vagyont kezelő alapok költségei Európában, a Morningstar szerint ez annak köszönhető, hogy az árérzékeny befektetők magasabb értéket várnak el a pénzükért cserébe - írja a Financial Times.
A legfrissebb adatok szerint a globális befektetési alapok súlyozott költségterhelése 0,64% volt 2014-ben, ehhez képest az MNB által közzétett adatok szerint a hazai alapok költségterhelése több mint duplája, 1,48% volt a vizsgált időszakban. A Morningstar által közzétett számok alapján folyamatosan csökkennek a befektetőkre kirótt költségek, de ez sokkal inkább az olcsóbb alapok felé való tőkeáramlásnak, mintsem az alapkezelők tudatos költségcsökkentésének tudható be.
Soha nem fizettek még ilyen keveset a befektetők azért, hogy szakértők kezeljék a pénzüket. Egy tanulmány szerint ugyanis a befektetési alapok és tőzsdén kereskedett alapok (ETF) is kisebb vagyonkezelési díjat számítanak fel, miután a megtakarítások egy jelentős része áramlik az olcsóbb indexkövető alapokba, ezeken belül is főként a Vanguard által kezelt alapokba - írja a Bloomberg.
Felgyorsult az alapkezelők árversenye Amerikában: a legnagyobb alapkezelők közt volt olyan, amelyik tavaly 50 százalékkal csökkentette az éves vagyonkezelési költségeit. A hozamkörnyezet egyre alacsonyabb, a befektetők egyre árérzékenyebbek, az árverseny viszont csak a nagyoknak éri meg igazán - írja a Wall Street Journal.
Dollármilliárdok elvesztésétől tartanak az alapkezelők a Morningstar kezdeményezése miatt, miszerint márciustól az alapok többségénél lehetővé válik, hogy a befektetők azokat etikus befektetéseik szerint is rangsorolhassák - írja a Financial Times.
Köztudott, hogy ha az ember egy befektetési alapba szeretne befektetni, először a múltbéli hozamokat nézi meg, majd ezt valahogy megpróbálja összemérni azzal a kockázattal, amit vállalnia kell azért, hogy a kívánt nyereséget elérje. Nehéz viszont objektív mérőszámokat találni a múltbéli teljesítmény, vagy a jövőben várható hozamok kapcsán, ebben segíthet a Morningstar értékelési rendszere.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.