Szombaton kamatot fizet, és ezzel új kamatra vált a 2029-ben lejáró 2029/N bónusz állampapír. A befektetőknek jó hír lehet, hogy a papír az eddigi 6,91%-os kamat helyett január 26-tól már 7,05%-on ketyeg tovább.
Január 20-tól új sorozat indul a Fix Magyar Állampapírból, a konstrukció fontosabb paraméterei ezúttal sem változnak: marad a 3 éves futamidő, évi 6,5%-os kamattal. A lépés azért érdekes, mivel csak december végén jött ki a legutóbbi FixMÁP, de azt máris lezárják.
Több lakossági állampapír-sorozat esetében is mától indul az értékesítés, úgy tűnik, 2025-ben ismét meg kell barátkozni az 5-7% közötti kamatokkal. Mutatjuk, hogy melyik állampapírral mekkora kamatot lehet most zsebre tenni.
Január elejétől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból és a Fix Magyar Állampapírból is, a konstrukciók fontosabb paraméterei ezúttal nem változnak: előbbinél marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással, utóbbinál pedig a 3 évre kínált évi 6,5%-os kamat.
Október végére a forintban denominált lakossági állampapírok állománya meghaladta a 11 200 milliárd forintot, ami az év elejéhez képest 11,5%-os (1160 milliárdos) növekedést jelent. Az idei értékesítések volumene ennél magasabb volt, 2700 milliárd forint, vagyis az állomány növekedését fékezte idén egy 1500 milliárd forint körüli visszaváltás. A számokból kiderül az is, hogy a lakossági befektetők érzékenyen reagálnak a negatív hírekre, például kamatcsökkentések bejelentésére, ami a kamatcsökkentés időpontjáig fokozott érdeklődést eredményez, de utána csökkenti a keresletet. Mutatunk pár példát.
Jövő héttől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a hétfőtől értékesített konstrukció fontosabb paraméteri ezúttal nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős kamatozással, a kamat mértéke pedig 5,75-6,75% között mozog majd.
Az utóbbi hónapokban folyamatosan csökkentek a DKJ-hozamok, így nem meglepő, hogy az erre épülő 5 éves bónusz állampapír kamata is csökken a mai nappal, a mostani 7,89%-ról számításaink szerint 6,91%-ra. Faramuci azonban a helyzet, hiszen a kamatcsökkenés ellenére a bónusz állampapír nem lett rosszabb befektetés, mint a többi lakossági állampapír, mutatjuk, miért.
Akik rendszeresen követik a lakossági állampapírok piacát, megfigyelhették, hogy egyre gyakrabbak a kamatcsökkentésről szóló hírek. Mostanra a megújult MÁP Plusz, a FixMÁP és a Kincstári Takarékjegy kamatát is több lépcsőben visszavágták, és a rossz hírünk az, hogy úgy tűnik, nincs itt a vége. De érdemes még ilyen környezetben állampapírt venni? Megnézzük, mennyi az annyi, és mutatunk egy titkos favoritot, amelyre lehet, hogy sokan még nem is gondolnak.
Új sorozatokat bocsátanak ki több lakossági állampapírnál is, a friss dokumentációk alapján az eddiginél alacsonyabb kamattal. Csökkenni fog a megújult MÁP Plusz, a jelenleg legnépszerűbb FixMÁP és a Kincstári Takarékjegyek kamata is.
Kiemelt témáink között lesznek a hazai állampapír-befektetések a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Egynél meglépték, követte a többi is: a FixMÁP után a Bónusz Magyar Állampapír, a Kincstári Takarékjegy, valamint az éppen a nyáron megújult MÁP Plusz is áldozatául esett a kötvénypiaci hozamcsökkenésnek. Az Államadósság Kezelő Központ úgy tűnik, igyekszik csökkenteni a lakossági befektetők intézményi szereplőkkel szembeni kamatelőnyét az állami kamatkiadások lefaragása érdekében. Mostani cikkünkben körbejárjuk, hogy ilyen kamatkörnyezetben pár hónapra, illetve 1-5 évre melyik állampapír hozza most a legjobb hozamot.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében azt jártuk körbe, hogy mely állampapírok kamatát csökkentette megint az Államadósság Kezelő Központ, és – számolva a korábbi kamatcsökkentésekkel is – melyik papír éri meg leginkább rövidebb és hosszabb távon? Vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio pénzügyi elemzője. A második részben az Nvidia második negyedéves jelentését elemeztük Kövesy Károllyal, a Portfolio részvénypiaci elemzőjével.
A Fix Magyar Állampapír, majd a Bónusz Magyar Állampapír után most újabb lakossági állampapírok estek áldozatul a kamatcsökkentésnek: az ÁKK friss tájékoztatása szerint a Kincstári Takarékjegyek és a megújult Magyar Állampapír Plusz is kevesebbet ad majd a befektetőknek. A lakossági állampapírok csökkenő kamatával és a megtakarítási piaci lehetőségekkel is foglalkozunk majd a Portfolio szeptember 17-ei Future of Finance konferenciáján.
Évi 6,75%-os kamattal új Fix Magyar Állampapír sorozatot dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új, alacsonyabb kamaton forgó FixMÁP-ot péntektől lehet megvásárolni, és a számok azt mutatják: még így is ez a legjobb választás szinte minden időtávon. Van azonban olyan eset is, amikor a prémium állampapír jön ki győztesnek. Sőt, ha a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 3 év átlagában, akkor 3 éves időtávra inkább a bónusz állampapír a nyerő választás. Mostani cikkünkben körbejárjuk, hogy pár hónapra, illetve 1-5 évre melyik állampapír hozza most a legjobb hozamot.
Lezárja az adósságkezelő az eddig vásárolható Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) értékesítését, helyette pedig jön az újabb sorozat, alacsonyabb kamattal.
Meglódultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint múlt héten mindegyik lakossági papír kereslete nőni tudott, a legtöbbet a FixMÁP-ból vették a magyarok, ezt a bónusz állampapír, majd a MÁP Plusz követte.
Az elmúlt két hónap leggyengébb, és az idei év második leggyengébb értékesítési számait hozta a múlt hét a lakossági állampapíroknál. A második legnépszerűbb Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) esélyeit rontja, hogy péntektől csökkenni fog a kamata.
Az amerikai inflációs adatok után nagyot fordult az árfolyam.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nem tetszik a piacnak az inflációs adat.
Rusvai Miklós szerint bármikor előállhat a madárinfluenza emberről emberre átterjedő változata.
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.