Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (Esma) ambiciózus célokat tűzött ki a pénzügyi szabályozás egyszerűsítésére és az uniós piacok harmonizálására, de erős ellenállásba ütközik a nemzeti felügyeletek részéről. A kezdeményezés a bürokrácia csökkentését és az amerikai SEC-hez hasonló felügyeleti rendszer kialakítását célozza, de komoly finanszírozási és politikai akadályokkal kell szembenéznie – írja a Financial Times. Az intézkedések fontosak lehetnek az EU 8-10 ezer milliárd eurónyi magán befektetési tervének végrehajtásához, a tőkepiaci unióhoz.
Az előző héten kiderült, hogy Trump elnökkel lehet alkudni, ha a vámokról van szó, de ami hasonlóan fontos fejlemény volt, hogy mintha életjelet mutatna a globális feldolgozóipar. Nagy meglepetésre óriásit ugrott az amerikai lakosság inflációs várakozása. A héten magyar és amerikai infláció, valamint egy nagyon fontos konferencia lehetnek azok az események, amelyekre leginkább figyelnek a befektetők. Utóbbi akár sorsdöntő is lehet az orosz-ukrán háború alakulása szempontjából
Az Európai Központi Bank (EKB) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 júliusában repo megállapodást kötött egymással, amely eurolikviditást biztosított a magyar pénzügyi intézmények részére a koronavírus-járvány miatt fellépő piaci zavarok miatti esetleges devizalikviditási igények kezelésére. A megállapodás több alkalommal, legutóbb 2022 decemberében került meghosszabbításra az elhúzódó orosz-ukrán háború miatt kialakult pénzpiaci feszültségre való tekintettel. Az MNB kezdeményezésére az EKB 2025 januárjában a repo eszköz újabb meghosszabbításáról döntött, mellyel a repo megállapodás lejárata 2027 január végéig kitolódik.
Az Európai Központi Bank (EKB) reménykedve tekint Donald Trump amerikai elnök kriptovalutákkal kapcsolatos tervére, amely felgyorsíthatja a digitális euró bevezetését is. Az EKB igazgatótanácsának tagja, Piero Cipollone szerint Trump támogatása a dollárhoz kötött stabilcoinok iránt sürgetőbbé teheti az európai digitális fizetőeszköz projektjét - írja a Reuters.
Az eurózóna éves inflációja 2,5%-ra emelkedett januárban, ami enyhe növekedést jelent a decemberi 2,4%-hoz képest – derült ki az Eurostat gyorsbecsléséből. A maginfláció viszont lassul, ami komoly kihívást állíthat a kamatvágásokra készülő Európai Központi Banknak.
Donald Trump legújabb vámpolitikai döntése fokozza a gazdasági bizonytalanságot, ami különösen az európai autóipart érintheti hátrányosan – figyelmeztetett Francois Villeroy de Galhau, a francia jegybank elnöke. Az Európai Központi Bank döntéshozói eközben további kamatcsökkentések lehetőségét mérlegelik, miközben az inflációs kockázatok és a lassuló növekedés miatt egyre óvatosabb monetáris politikát folytatnak. A szlovák Peter Kazimir szerint egy esetleges amerikai–európai kereskedelmi konfliktus azonban újabb kihívások elé állíthatja az európai gazdaságot, és bizonytalanná teheti az EKB következő lépéseit.
A mai nap a francia és a német infláció is a vártnál kisebb lett, miközben a német kiskereskedelmi forgalom havi alapon óriásit zuhant, kettétörve ezzel a gazdasági kilábalást. Az adatok után gyengült az euró a dollárral szemben, emiatt a forint már 393 fölött is járt a zöldhasúval szemben, az esti órákban pedig a Trump által tervezett vámokkal kapcsolatos hírek mozgatták meg a dollárt. Az euróval szemben a déli órákban gyengült némileg a forint, de estére visszatért a reggeli szint közelébe.
1,4%-ra csökkent a francia infláció, pedig az EKB célja 2% lenne. Eközben a német kiskereskedelmi forgalom havi alapon 1,6%-kal zuhant. A két ország esetében egyértelműen túlszigorított az EKB, kérdés, hogy ennek lesz-e következménye a jegybank monetáris politikájára a közeljövőben. A helyzet nem váratlan, már tavaly nyáron mondtuk, hogy ez lesz.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a K&H Alapkezelő írását olvashatják:
A forint szerda reggel 407-nél új kéthavi csúcsra erősödött az euróval szemben, de innen már délelőtt elkezdett visszagyengülni, és az euróval szembeni jegyzések 408 felett stabilizálódtak. Délután kicsit gyengült a dollár az euróval szemben, így a zöldhasú jegyzése ismét süllyedt a bankközi forintpiacon. A Fed esti kamatdöntése inkább a forint/dollár párban hozott mozgásokat.
Holnap tartja a kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank, ahol a legfontosabb kérdés ismét az, hogy a vártnál rosszabb növekedés, de csökkenni már nem akaró infláció mellett hogyan megy tovább az EKB, de legfőképpen meddig hajlandó elmenni. Trump elnök kereskedelmi háborúja Démoklész kardjaként lebeg az euróövezet felett, és ennek a monetáris politikára is óriási hatása lehet. Az európai tőzsdeindexek csúcson vannak, így a holnapi döntés tétje nem kicsi.
Fontos, hogy a központi bankok függetlenek legyenek a nemzetközi pénzpiacoktól és a kormányoktól is. A kormányoknak is ez az érdekük, hogy hagyják az infláció ellen küzdeni a jegybankokat - mondta Matolcsy György jegybankelnök az MNB által megrendezett Lámfalussy Lectures Konferencián.
Az eurózóna gazdasága visszatért a növekedési pályára 2025 januárjában, bár az expanzió csak marginális volt, derül ki a HCOB és az S&P Global által közzétett előzetes bmi-adatokból.
Európának fel kell készülnie az amerikai kereskedelempolitika lehetséges változásaira – figyelmeztetett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke a Davosban tartott beszédében. Kiemelte az energiaárak inflációra gyakorolt hatását, és szükségesnek nevezte az európai gazdasági reformokat, miközben megvédte az EKB óvatos kamatcsökkentési politikáját.
Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói egyértelműen jelezték, hogy a jövő heti kamatcsökkentés szinte biztosra vehető, és további lépések is várhatóak az év során. A gyenge növekedésre és a csökkenő inflációra reagálva az EKB várhatóan 2025-ben érdemben lazítani fogja a monetáris kondíciókat.
Az euróövezeti háztartások megtakarítási rátája ugyan csökkent 2023 harmadik negyedévében, de még mindig jóval meghaladja a Covid világjárvány előtti szintet. Ez a tendencia jelentős kihívást jelent a gazdasági növekedés szempontjából, mivel a magas megtakarítási hajlandóság visszafogja a fogyasztást - írja a Reuters.
Ezt a kérdést az élet minden területén érdekes vizsgálni.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyre keményebb helyzetben az Európai Unió.
Kínai munkakultúra és megfigyelő állam testközelből.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.