Az elmúlt napok legforróbb témája egy új kínai mesterséges intelligencia modell, ami állítólag egyszerű és régebbi hardvereken fut, fejlesztési költsége töredéke a vezető AI-okénak, és úgy nyújt hasonló, vagy jobb teljesítményt a versenytársakhoz képest, hogy jóval olcsóbb. De mi olyan meglepő a DeepSeek R1-ben? Elhihetjük azt, amit a kínaiak erről a szuper AI-ról állítanak? Komolyan kell egyáltalán venni? És miért pont az Nvidia esett nagyot a kínai AI megjelenése után? Tíz kérdés, tíz válasz a DeepSeekről.
„Az internet meghalt, és az AI ölte meg” – mondhatná a digitális kor Friedrich Nietzschéje. A mesterséges intelligencia terjedésével sokan félnek attól, hogy egy a Terminator-filmek Skynetjéhez hasonló gyilkos algorimtus szabadul majd el. A valóságban viszont egy súlyos veszély már testet öltött: ma már nem is tudjuk, hogy mi az igazság és mi csak egy hihető hazugság. Az interneten hamarosan átvehetik az uralmat a mesterséges intelligenciák, a kérdés pedig az, hogy mit tudunk ezzel kezdeni.
Az elmúlt években rohamosan fejlődő mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatban egyre több szakértő szerint jelenthet problémát, hogy az elképesztően nagy adatmennyiséget igénylő AI-rendszerek tanításához egyszerűen nem lesz már elég rendelkezésre álló, valódi adat. Ezt a problémát hangoztatta a hét folyamán az X nevű közösségi platformján a többek között a Tesla és az xAI nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat vezetője, Elon Musk is. Szerint a szintetikus, AI generált adatok jelenthetik a megoldást a problémára - írta a Techcrunch.
A Guardian által végzett vizsgálatok megállapították, hogy az OpenAI által fejlesztett ChatGPT keresőeszköz könnyen manipulálható és megtéveszthető, ha rejtett tartalmakkal rendelkező weboldalakat elemez. A kutatások szerint ez akár rosszindulatú kódok megosztásához is vezethet, miközben a technológia újításként és biztonságos keresőalternatívaként mutatkozott be. Szakértők figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligenciás eszközöket csak óvatosan, szigorúan ellenőrzött környezetben szabadna használni.
Az OpenAI pénteken visszavágott a cég korábbi társalapítójának, Elon Musknak, miután a milliárdos a múlt hónapban arra kérte a szövetségi bíróságot, hogy akadályozza meg a ChatGPT-gyártó cég átalakulását for-profit vállalattá, számolt be a CNBC.
Az OpenAI legújabb nyelvi modellje, az o1 kísérletet tett a fejlesztői felügyelet elkerülésére. Az Apollo Research által végzett biztonsági értékelés során a modell bizonyos helyzetekben megpróbálta kikapcsolni a felügyeleti mechanizmusokat és lemásolni önmagát más hardverekre - írta meg a Transformernews.ai egy friss biztonsági jelentés alapján.
Az OpenAI, a mesterséges intelligencia területén úttörő vállalat jelentős mérföldkőhöz érkezett: heti aktív felhasználóinak száma elérte a 300 milliót - a cég ambiciózus tervei szerint ez a szám egy éven belül akár 1 milliárdra is nőhet. Az OpenAI ezzel a növekedéssel kívánja megerősíteni pozícióját a generatív mesterséges intelligencia piacán, ahol olyan versenytársakkal néz szembe, mint az Anthropic, az xAI, valamint a technológiai óriások, köztük a Google és a Meta - írta a Cnbc.
Egy technológiával foglalkozó nonprofit szervezet aláírásgyűjtéssel kampányol amellett, hogy Elon Musk feleljen a mesterséges intelligencia szabályozásáért az újonnan megválasztott Donald Trump következő kormányában. A Tesla és a SpaceX vezetője korábban már belengette, hogy Trump megválasztása esetén helyet kaphat majd a kormányzatban, azonban jelenleg nincsenek arra vonatkozó részletek, hogy pontosan mi is lesz majd az üzletember feladata adminisztráción belül - írta meg a The Verge.
Az OpenAI, a ChatGPT fejlesztője, jelentős pénzügyi lépéseket tett a közelmúltban. A vállalat bejelentette, hogy 4 milliárd dolláros rulírozó hitelkeretet vett fel, egy nappal azután, hogy lezárta 6,6 milliárd dolláros finanszírozásbevonási körét.
A Bloomberg úgy tudja, hogy nagy változások jönnek a ChatGPT-t fejlesztő cégnél, az OpenAI részesedést adna a vállalat vezérigazgatójának, és nonprofitból profitorientált céggé alakulna át.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A chatGPT-t fejlesztő OpenAI technológiai igazgatója, Mira Murati távozik társaságtól. Ezt személyesen jelentette be az X-en közzétett bejegyzésében.
Az elmúlt időszak legnagyobb technológiai áttörésének a ChatGPT-t tartják. Ma Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt arról, hogy a gazdasági semlegesség kérdésében a mesterséges intelligenciához fordult. A miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásának kezdetén és végén is a ChatGPT-ről beszélt, így megnéztük, milyen információkat kaphatott a miniszterelnök a nyelvi modelltől.
A Facebook tulajdonosa, a Meta Platforms a héten tervezi bejelenteni, hogy kiknek a hangján szólal meg az az AI asszisztensük. A Meta olyan színészekkel kötött szerződést, mint Judi Dench, Kristen Bell és John Cena - írja a Reuters.
A Microsoft által támogatott OpenAI csütörtökön közölte, hogy egy sor olyan mesterséges intelligencia-modellt indít, amelyeket arra terveztek, hogy nehéz problémákat oldjanak meg elsődlegesen.
Történelmi nap volt a kedd a tőzsdéken, soha nem esett még akkorát egy vállalat értéke, mint aznap az Nvidiáé. Az amerikai chipgyártó akkorára nőtt, hogy önmagában piacmozgató.
Az OpenAI társalapítója, Ilya Sutskever 1 milliárd dollárt gyűjtött egy új, "biztonságos" mesterséges intelligencia modelleket építő vállalkozáshoz - számolt be a Financial Times.
Megdöbbentő adatok kerültek napvilágra.
7-8 százalékos lehet az infláció.
Új várost vettek célba a befektetők.
A konstrukciót lassan száz éve nem lehet kiszorítani a piacról.
A piaci szolgáltatások éves árindexe a teljes inflációhoz képest jóval magasabban nőtt.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
Kínai munkakultúra és megfigyelő állam testközelből.
A magyar bankoknak lépniük kell!