Régiós szinten is jelentős méretű tőkealapot indított a Lead Ventures
Befektetés

Régiós szinten is jelentős méretű tőkealapot indított a Lead Ventures

Portfolio
100 millió eurós alap befektetői a Mol és a Nemzeti Tőkeholding. A Lead Ventures által kezelt Digital and Circular Tomorrow Magántőkealap az olyan növekedési fázisban lévő „scaleupokat”  keresi a kelet-közép európai régióban, amelyek elsősorban a digitális megoldások, az energetika, a vegyipar, a járműipar, illetve a körkörös gazdasági célokat is elősegítő szektorokban tevékenykednek. Haszonics Balázs, a Lead Ventures ügyvezető partnere a Portfolio-nak elmondta, hogy a jelenlegi terhelt makrogazdasági környezeteben a kockázati tőke különösen vonzóvá válhat a gyors növekedésre törekvő cégeknek, ugyanakkor nem minden vállalkozás számára ideális. Interjú.

A 100 millió eurós tőkebevonás régiós szinten is kimagasló, mi a célja Digital and Circular Tomorrow Magántőkealapnak, hogyan tervezik kihelyezni a forrást?

A tőkealap létrehozása fontos mérföldkő a Lead Ventures életében, a kezdetektől fogva támogatjuk a közép-kelet-európai régió innovatív vállalkozásait, célunk az volt, hogy felépítsük a piaci pozíciónkat, valamint kiaknázzuk a régióban rejlő lehetőségeket.

Az új alappal most szintet lépünk: elsősorban növekedési fázisban lévő, úgynevezett "scaleup" technológiai vállalkozásokba fektetnénk, amelyek már rendelkeznek piaci validációval, és nemzetközi terjeszkedésükhöz keresnek partnert.

Ezek a cégek már bizonyították életképességüket, és készen állnak arra, hogy globálisan is érvényesüljenek. Jellemzően a nemzetközi piacokra fejlesztenek és értékesítenek szoftveres üzleti megoldásokat, ezeknek a vállalkozásoknak a támogatása hozzájárul a régió versenyképességének hosszú távú javításához. Olyan, erős vezetői csapattal rendelkező cégeknek kínálunk partnerséget, amelyek készen állnak a globális kihívásokra, és megteremtették a szilárd alapokat a növekedéshez. A pénz akkor válik tőkévé, ha megfelelő szaktudással, stratégiai gondolkodással és kapcsolatrendszerrel párosul, hiszünk benne, hogy ez a megközelítés hosszú távon a régió gazdaságának javára válik.

Hogyan látja a jelenlegi befektetési piacot, a makrogazdasági helyzet mennyire tereli a „scaleup” kkv-kat a kockázati tőke irányába, milyen cégek számára ideális az ilyen típusú forrásbevonás?

A jelenlegi befektetési piac dinamikus, ugyanakkor kihívásokkal teli, különösen a makrogazdasági helyzet hatásai miatt. Az infláció, a növekvő kamatlábak és a gazdasági bizonytalanságok sok vállalkozás számára nehezítik a hagyományos finanszírozási formákhoz való hozzáférést.

Ebben a környezetben a kockázati tőke továbbra is vonzó azon a scaleup vállalkozások számára, amelyek gyors növekedést céloznak meg, de nem rendelkeznek a szükséges forrásokkal.

Növekedési fázisban a kockázati tőke azoknak a vállalkozásoknak jelent ideális megoldást, amelyek már túl vannak az indulási fázison, készen állnak a nagy léptékű növekedésre, és rendelkeznek piaci validációval, de a növekedésükhöz további forrásokra van szükségük. Legyen szó technológiai fejlesztésről, új piacokra való belépésről vagy a nemzetközi terjeszkedésről. Ezek a cégek gyakran olyan iparágakban működnek, ahol a gyors innováció és a skálázhatóság kulcsfontosságú – például a technológiai, szoftveres, illetve fenntarthatóságot célzó vállalkozások esetében. Mi jellemzően ilyen típusú és érettségű vállalkozásokat támogatunk.

Haszonics Balázs, a Lead Ventures ügyvezető partnere
Haszonics Balázs, a Lead Ventures ügyvezető partnere

Ugyanakkor nem minden vállalkozás számára ideális a kockázati tőke. Vannak olyan cégek, amelyek stabil, organikus növekedést céloznak meg, nem igényelnek gyors tőkeinjekciót, inkább a hagyományos finanszírozási forrásokat részesítik előnyben.

Visszatérő téma, hogy mennyire hatékonyan használják fel az adott cégek a kockázati tőkét, főleg, ha a gazdaságélénkítés is cél: ha a növekedést a befektetésből sikerült csak elérni, az exitnél sok esetben a befektető hozamelvárása az alapító részesedését csökkenti, vagyis a felvásárolt cég alapítói kisebb tőkével állhatnak neki a hazai technológiai szektor felvirágoztatásának. Hogyan látja ezt?

A kockázati tőke lényege, hogy olyan korai és növekedési fázisban lévő cégekbe fektet, ahol a cél az értékteremtés. Az állami hátterű befektetések esetében nemcsak a pénzügyi hozamok, hanem a gazdaságélénkítés is kiemelkedő szempont, ezek a befektetések olyan cégeket támogatnak, amelyek hozzájárulnak a hazai technológiai szektor fejlődéséhez és nemzetközi versenyképességéhez.

Természetesen igaz, hogy a befektetők hozamelvárása hatással lehet az alapítók részesedésére az exitnél, de végső soron minden fél érdeke az, hogy a cég minél nagyobb értéket teremtsen. A befektetők és az alapítók közös célja a vállalat sikeres növekedése, és mindkét fél érdeke, hogy a vállalat értéke maximalizálódjon az exit során.

Bár az alapítók részesedése csökkenhet, fontos megjegyezni, hogy sok esetben a befektetők révén jutnak olyan tőkéhez és szakértelemhez, amely nélkül a cég nem érne el akkora növekedést és sikert.

Sikeres exit általában nem létezik elégedett alapító nélkül, ideális esetben a felvásárolt vállalkozást alkotó csapat tovább erősíti az immár közös céget.

A kihelyezett tőke mértékén túl, milyen mérőszámokkal érdemes mérni egy alap sikerességét? A Lead Ventures korábbi alapjainak teljesítményét hogyan értékelik?

Erre viszonylag standard mutatószámok léteznek, amelyek minden tőkealapra egységesen kiszámolhatók, és amelyek többsége az alap lezárulta után értékelhető. A legfontosabb mutatók közé tartozik az IRR (belső megtérülési ráta), a ROI (befektetésre jutó hozam) és a DPI (a befektetőknek visszajuttatott hozammal növelt befektetési összeg). Minden alap más befektetői profillal és céllal jön létre, ugyanakkor ezek a pénzügyi mutatók jól összehasonlíthatóvá teszik az alapok teljesítményét.

A Lead Ventures korábban indult kockázati tőkealapjai még ma is aktívak, így a teljesítményük csak akkor lesz véglegesen értékelhető és más alapokkal összehasonlítható, amikor azok lezárulnak.

A Lead Ventures kifejezetten a növekedési fázisban lévő cégekre specializálódott, említene néhány gyakorlati példát a jelenlegi portfolióból, ahol sikeresen használták fel a cégek a kapott forrást?

A jelentős magyarországi operációval rendelkező AIMotive egy kiváló példa: a kapott forrást arra használták, hogy továbbfejlesszék az önvezető autókhoz kapcsolódó szoftverüket és globális terjeszkedésbe kezdjenek. Ennek eredményeképpen a Stellantis csoport felvásárolta a céget, ami a hazai kockázati tőke piac legnagyobb exitje volt.

Egy másik kiemelkedő példa a horvát telematikai cég, az Amodo, amely a kockázati tőkét nemzetközi jelenlétének erősítésére fordította, és az egyesült államokbeli Cambridge Mobile Telematics vásárolta fel őket. Mindkét tranzakció rávilágít arra, hogyan segíthet a megfelelő forrásbevonás a globális piacon való sikeres érvényesülésben.

A jelenlegi portfóliónkban is több ígéretes vállalat található, többek között a szlovák Cloudtalk, valamint a magyarországi operációval rendelkező Recart és Antavo, amelyek gyorsan növekednek, kihasználva a Lead Ventures által biztosított tőkét és szakmai támogatást. Emellett érdemes megemlíteni a Leanpay-t is, amely régiós Buy Now Pay Later (BNPL) szereplővé vált, és a Lead Ventures befektetése óta sikeresen zárt egy jelentős Series B tőkebevonási kört is, tovább erősítve pozícióját a régióban.

Mik a távlati elvárások a jelenlegi alap esetében, vannak már konkrét befektetési célpontok?

Folyamatosan keressük és átvilágítjuk a legígéretesebb befektetési lehetőségeket, portfóliónk egyre bővül, bővítjük a csapatot, hogy minél több befektetési lehetőséget vizsgáljunk meg, és megfelelő támogatást nyújtsunk a portfóliócégeknek.

Távlati víziónk egy olyan „multi-stage” kockázati tőke struktúra kialakítása, amely nemcsak az érettebb fázisban lévő vállalkozásokra koncentrál, hanem a korai fázisú startupok számára is forrást biztosít.

Így egy átfogó finanszírozási rendszert hozunk létre, amely a vállalkozásokat a kezdetektől egészen a nemzetközi terjeszkedésig támogatja. Konkrét befektetési célpontok tekintetében már most is több ígéretes vállalkozást azonosítottunk, és az előkészületek jelenleg is zajlanak.

A cikk megjelenését a Mol támogatta.

Címlapkép forrása: Portfolio

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-1201616274-ábra-befektetés-elemzés-gazdaság-grafikon-hozam-pénzügy-statisztika-trendek