
Ukrajna orosz inváziója pont egy olyan pillanatban következett be, amikor a nemesfémek árfolyamai egyébként is emelkedő trendben voltak, a történelmi előzmények pedig azt mutatják, hogy a háborús krízis következtében visszaeső gazdasági teljesítmény miatt, a befektetők az aranyhoz menekülnek, mint értéktartó befektetési eszközhöz, ami további emelkedés motorja lehet, főleg, hogy a megnövekedett igényeket a kínálat nem tudja ilyen ütemben kiszolgálni.
A nemesfémek piaca nagyon erős évet tudhat maga mögött, Juhász Gergely, a befektetési arany kereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. vezérigazgatója szerint már tavaly is többször alakult ki a piacon olyan helyzet, amikor hiába vettek volna a fizikai piacon árut, egyszerűen nem lehetett kapni. „Hasonló helyzet alakult ki, mint 2020-ban, amikor a koronavírus miatti első lezárások idején kínálati hiány volt a piacon. Ilyenkor a befektetési arany és ezüst termékek prémiuma jóval magasabbra megy a tőzsdei árfolyamnál, vagyis a fizikai piacon eltolódik az árjegyzés, magasabban tudnak eladni az eladók, mint a spot ár, a vevők pedig jóval drágábban tudnak vásárolni” – mondta Juhász és hozzátette, hogy kis kiszerelésű rudakat eddig is csak nehezen lehetett beszerezni, és azt is csak kisebb mennyiségekben.

A ma reggeli rossz hírek hatására pedig olyan dömping indult meg, hogy a kereskedők már az utolsó készleteiket árulják ki a kis aranylapkákból. Tömböket rudakat még bőven lehet kapni, de a tendenciát látva ott is kétségessé válhat a beszerzés.
Inflációtól az elektromos autókon át az indiai lagzikig
A World Gold Council aranykeresleti trendjeivel foglalkozó tanulmánya szerint az inflációs félelmek miatt tavaly 8 éves rekordra emelkedett a befektetési aranyrúd és aranyérme kereslete. Emellett a két legnagyobb ékszerfogyasztónak számító Indiában és Kínában a koronavírus miatti lezárások alatt elhalasztott esküvők és fesztiválok miatt jelentős ékszerkereslet maradt talonban 2020 és 2021 első fele között, ami a lazításokat követően valósággal rászabadult az ékszerkereskedésekre 2021 második felében. Az arany ipari kereslete tavaly 9%-kal, összesen 330 tonnára nőtt, amiből az elektronikai ipar 272 tonnát tett ki, ami szintén 9%-kal haladta meg a szektor 2020-as évi aranykeresletét. Bár az arany a 2021-es évet 1806 USD/unciás áron, 4%-kal lejjebb zárta, mint a 2020-as év végét, az USA-ban és Németországban újabb csúcsokat ért el a befektetési aranyrudak és aranyérmék kereslete. A 2020-hoz képest mintegy 281 tonnával magasabb, összességében 1180,4 tonnát kitevő befektetési arany kereslet ugyanakkor nem tudta ellensúlyozni az amerikai arany befektetési alapokból 2021 első hónapjaiban kiáramló tőke hiányát, hiszen tavaly még optimista volt a részvénypiaci hangulat és inkább oda áramlott a pénz.

Azonban az idei évre ez már nem igaz, az inflációtól és pusztító háborútól való félelem egyre inkább a nemesfémekre irányítja a figyelmet: a Conclude-hoz idén 99,8 százalékban vásárlás céljából térnek be az ügyfelek, és az egyes tranzakciók volumene is egyre nagyobb.
Már tavaly novemberben megéreztük, hogy a befektetők felismerték, hogy ez a 7-10 százalékos infláció mégsem csak átmeneti lesz, így hatalmas mennyiségű készpénz érkezett be hozzánk, és főleg a készpénz-helyettesítő funkcióra alkalmas, például 50x1 grammos aranytáblák nagyon népszerűek
– tette hozzá Juhász Kristóf a Conclude értékesítési vezetője.
Ebben a helyzetben rohanták le az oroszok Ukrajnát, aminek hatására teljesen felbolydult a piac.
„Most a beszerzés a legnehezebb, és ha ez végképp elapadna, akkor ott az online rendszerünk, a Goldtresor, ami közvetlenül be van csatornázva a londoni piacra, ott mindig tudunk 400 unciás aranyrudakat venni, amíg a finomítók fel nem zárkóznak a kisebb kiszerelésű lapkák gyártási kapacitásával a keresleti igényekhez. Ezt tettük 2020 tavaszán is amikor a Covid kitört”– tette hozzá Juhász Kristóf, aki szerint ugyanakkor jelenleg annyira egyoldalú a piac, hogy nem várható, hogy hamar normalizálódik a helyzet:
2020 nyara óta fizikai aranyat alig adnak el az emberek, mindenki vésztartalékként tekint az aranyra és csak akkor adnak el, ha nagy szükségük van a készpénzre.
A cikk megjelenését a Goldtresor rendszert működtető Conclude Zrt. támogatta.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Eddig nem látott felvétel jelent meg a Wagner és az orosz erők közötti harcról
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Vallottak az ukrán katonák: ez történik most az ukrán fronton
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Szabályosan szétverik az amerikai tőzsdéket: Donald Trump is megszólalt
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Ukrajna szerint Oroszország most már biztosan meg fogja támadni Európát
Már csak az a kérdés szerintük, felkészültünk-e.
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát i
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen