A december a műkereskedelemben főszezonnak számít, ugyanakkor Fertőszögi Péter művészettörténész, a BÁV művészeti igazgatója szerint a forgalom és az érdeklődés jelentős mértékben függ az anyag minőségétől is.
Egy jó műkereskedő folyamatosan kísérletezik, vannak elképzelései, figyeli a piacot, a trendeket, felismeri, mi lesz az, ami iránt idővel nő majd az érdeklődés
– mondta a Portfolio-nak a szakember. A BÁV december 7-én és 8-án rendezett 78. Művészeti aukcióján igazi kuriózumokra lehet majd licitálni: 36 millió forintos kikiáltási árról indul a fiatal Csontváry Kosztka Tivadar Keleti Gusztávnak írt levelei.
"Ezeknek a leveleknek a különlegessége, hogy mind a hat koherens egészet alkot, egy gondolati egység köré szerveződnek, és nem csak önálló, kiragadott kéziratok: a fiatal Csontváry az első művészeti szárnypróbálgatásai után segítséget és eszközöket kér a Mintarajziskola igazgatójától, Keleti Gusztávtól, aki azonban nem volt elragadtatva a mellékelt rajzoktól. Ezek a levelek az életpálya egy nagyon markáns részét dokumentálják, én ebben látom a különös értéküket. Megismerhetjük belőle a 27 éves művészt, aki ekkor még pályakezdőnek sem nevezhető, de rettenetesen elszánt, megjelennek azok az elemek a levelekben, amelyek a későbbiekben meghatározzák a pályáját" – magyarázta Fertőszögi Péter, aki szerint a magas kikiáltási ár már jelzi, hogy várhatóan komoly gyűjtők licitálnak majd a különlegességre.
Ez a hat levél egy kecskebőr mappába bekötve önmagában egy műtárgy. Vélhetően érdekes lehet kézirat-gyűjtők, de akár Csontváry-festménnyel rendelkezők számára is
– jegyezte meg. A decemberi árverés másik különlegessége egy 8,27 karátos briliánssal ékesített gyűrű, melynek kikiáltási ára 18 millió forint. A BÁV művészeti igazgatója szerint az ékszer kiváló befektetés, nemzetközi tekintetben is értékálló.
A szakember elmondta, a festményanyag is bővelkedik nagy nevekben: Kádár Béla leghűségesebb gyűjtője és mecénása, Bedő Rudolf gyűjteményéből származik a 7 millió forintról induló, klasszikus képi elemeket felvonultató Félakt a házak között című képe. Az árverés kortárs szekciójában számos szobor mellett megvásárolhatják Aknay János Gravitáció című nagyméretű absztrakt képét, de licitálhatnak Victor Vasarely illetve fiának, a szintén grafikus Yvaral-nak alkotásaira is.
A művészettörténész kitért arra is, hogy az utóbbi években megjelent egy fiatalabb, 30-as gyűjtői kör is, akik elsősorban a modern, a 20. század második felében született műtárgyak iránt érdeklődnek, emellett azonban továbbra is nagy a kereslet a klasszikus, 19. századi műtárgyak iránt is, ezeket pedig leginkább az idősebbek keresik, ez egyaránt igaz a festészetre, a kerámiaművészetre, a szobrászatra és az üvegművészeti tárgyakra is.
"A járvány hatással volt a műkereskedelemre, egyre nagyobb az online szerepe, ezzel egy nagyobb gyűjtői réteget lehet megfogni, egy olyan réteget, amelyik most válik gyűjtővé. Ez a réteg leginkább a modern formakultúra iránt érdeklődik, nem csak befektetési tárgyat keres, hanem olyan értékes műtárgyakat, amelyek passzolnak a lakásukba is" – mondta, hozzátéve, nő az óragyűjtők köre is, mostanra a karóra slágercikké vált.
Egy limitált szériás darab igazán értékálló befektetés, és pont azért, mert nő a kereslet irántuk, egyre nagyobb a verseny, ez felviszi a műkereskedelmi árat is
– jegyezte meg Fertőszögi Péter, aki arról is beszélt, hogy az árveréseken az utóbbi időben egyre több a külföldi licitáló, arányuk nagyjából 20-30%, de ez leginkább az adott aukció tételeitől függ. Egy monarchiabeli műtárgyra rendszerint a környező országokból is licitálnak, és a nonfiguratív, modern műalkotások iránt is nagy a külföldi kereslet.
A cikk megjelenését a BÁV Aukciósház támogatta. További információk és katalógus: www.bav-art.hu.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ