Befektetés

Drága lehet egy betegség, így készülhetsz rá előre

Portfolio
Számos kiváló magánorvos érhető el Magyarországon, egy huzamosabb kezelés, vagy vizsgálat-sorozat viszont vagyonokba kerülhet. Az egészségbiztosítások azoknak jelentenek megoldást, akik rendszeres díjért cserébe, előre szeretnének felkészülni egy előre nem látható, kisebb-nagyobb egészségügyi kiadásra. Ezek a biztosítások nemcsak anyagi segítséget jelentenek, hanem még meg is szervezik az orvosi ellátást. Megmutatjuk, hogyan működnek az egészségbiztosítások.
Az egészségbiztosítás egy öngondoskodási forma, melynek többféle alfaja létezik. Alapvetően úgy működik, hogy rendszeres díj ellenében a biztosító valamilyen egészségügyi szolgáltatást szervez meg és fizet ki, de betegség esetén történhet pénzbeli kifizetés is.

Szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás

Ennél az egészségbiztosítási fajtánál a rendszeres díjért cserébe a biztosító bevállalja, hogy megszervezi és kifizeti a szolgáltatónak - a választott csomag függvényében -,
  • a magán orvosi ellátást,
  • a szűrővizsgálatokat,
  • labor- és diagnosztikai vizsgálatokat,
  • az oltásokat,
  • a betegszállítást,
  • a gyógytornát,
  • a gyógykezelést,
  • a tanácsadást,
  • illetve bizonyos esetben külföldi orvosi kezelést is.


Alapvetően a legtöbb egészségbiztosítási csomag csak járóbeteg-ellátásra, ambuláns műtétekre és egynapos sebészetre vehető igénybe, de van olyan biztosító is, amely kórházi fekvőbeteg-ellátást is szervez, vagy téríti ennek költségeit.

Amellett, hogy jól felszerelt magánorvosokhoz juthatunk be az egészségbiztosításoknak köszönhetően, érdemes megjegyezni, hogy
  • 24 órás ügyfélszolgálat lehet a segítségünkre panasz esetén,
  • várólista nélkül, rövid időn/néhány napon belül egészségügyi ellátáshoz juthatunk,
  • prevenciós jellegű szűrővizsgálatokkal számos komolyabb betegséget megelőzhetünk az egészségbiztosítások segítségével.

Összegbiztosítás

Ez a terméktípus egy előre meghatározott összeget fizet ki az ügyfélnek, ha bekövetkezik a biztosítási esemény, vagyis a biztosítói szolgáltatás ebben az esetben jellemzően utólag, a biztosított felé (halál esetén a kedvezményezettnek) történik, nem közvetlenül a szolgáltatónak megy.

Az összegbiztosítások jellemzően - szintén attól függően, hogy milyen terméket választunk- , fizethetnek egy előre meghatározott összeget, ha a biztosított
  • kórházba kerül (a kórházban töltött napok száma alapján),
  • műtéten esik át,
  • kiemelt kockázatú betegséggel (például rák, AIDS, szívinfarktus) diagnosztizálják vagy ezek közül valamelyik miatt meghal,
  • rokkanttá vagy keresőképtelenné válik.


Az összegbiztosításokat kiegészítő biztosításként is lehet akár szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások, akár kockázati vagy megtakarítási célú életbiztosítások mellé is kötni.

Mennyibe kerül?

A biztosítási termékek közti egyik fő eltérés, hogy melyik biztosító mekkora összegért milyen szolgáltatást, kiegészítőket hajlandó nyújtani. Szerződéskötés előtt egészségi nyilatkozatot kell tennie a biztosítottnak, ami befolyásolhatja a biztosítási díjat, illetve azt, hogy a biztosító köt-e egyáltalán velünk szerződést.

Jellemzően egyébként egy hónapra lebontva 5-30 ezer forint körüli rendszeres díjra számíthatunk, pontos mértéke függ többek közt:
  • életkorunktól,
  • egészségi állapotunktól,
  • a választott szolgáltatási tartalomtól, biztosítási összegek nagyságától,
  • foglalkozásunktól,
  • dohányzási szokásainktól, stb.

Kinek érdemes megkötnie?

Alapvetően bárkinek előfordulhat az életében, hogy kisebb-nagyobb egészségügyi kiadással kell szembenéznie, így mindenkinek érdemes elgondolkodnia azon, hogy egészségbiztosítást kössön.

Különösen azoknak lehet hasznos, akik nem rendelkeznek egy nagyobb félretett összeggel egészségügyi kiadások esetére, de magánorvosi ellátást szeretnének.

Kisebb kiadások esetén is segítségünkre lehet ez az öngondoskodási forma, hiszen az egészségbiztosításokkal gyorsan juthatunk szakszerű ellátáshoz, illetve a prevenciós szolgáltatások megelőzhetnek egy nagyobb bajt.

Munkáltatóknak is érdemes elgondolkozniuk a lehetőségen, hogy egészségbiztosítást kössenek beosztottjaikra, hiszen a termék béren kívüli juttatásként is nyújtható
  • adó- és járulékmentesen a minimálbér 30%-ig,
  • illetve a rendszeres díj elszámolható munkaerőköltségként, anélkül, hogy beszámítanak a 450 ezer forintos béren kívül juttatási keretbe.

Miben más, mint az egészségpénztár?

Gyakran keverik ezt az öngondoskodási formát az egészségpénztárakkal, pedig számottevő különbségek vannak a kettő közt:
  • Míg az egészségbiztosításnál a rendszeres díj nagyságát az ügyfél által választott szolgáltatási körre tekintettel a biztosító határozza meg a kockázatvállalása alapján, addig az egészségpénztáraknál a befizető tetszőlegesen dönti el, hogy mennyit tesz magának félre.
  • Az egészségpénztárakban egy konkrét egyenleget halmozunk fel, amit elkölthetünk az előre jól tervezhető egészségápolásra (pl. fogászati kezelések, szemüveg csere stb.), erre állami támogatás is járhat (befizetés arányosan 20+10%, nyugdíjpénztári jóváírással együtt maximum 150 ezer forintig). Egészségpénztár esetében legfeljebb az egyéni számlánkon lévő összeget tudjuk elkölteni.
  • Egészségbiztosítás esetében a szerződésben meghatározott események bekövetkezése esetén nyújt szolgáltatást a biztosító. A szolgáltatás, kifizetés elválik a befizetett összeg nagyságától, komolyabb betegség, esemény esetén a szolgáltatás jóval meg is haladhatja a befizetés összegét.

Részletesen erről a terméktípusról itt írtunk:

A cikk megjelenését a Generali Biztosító támogatta.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Kiszámoló

Nyaralás olcsóbban

Sokan útra kelnek évente legalább egyszer, hogy valahol eltöltsék a szabadságukat. Sok embernek ez külföldi utazást jelent, ami érthető is, mert ma már gyakran olcsóbban ki lehet jönni több

Holdblog

Ezért nem omlott még össze a forint

Szabó Lászlóval, a HOLD Alapkezelő alapítójával és jelenleg felügyelőbizottsági elnökével készített podcastot a Klasszis. Az augusztus elejei mini tőzsdepánik apropóján Csabai Károly, a

Holdblog

Kinek fáj az olcsó autó?

Vannak, teszem azt, a nagy német autógyártók. Akiknél - ha Elon Musk nem rúgja rájuk az ajtót a Teslával - lehet, hogy a mai napig... The post Kinek fáj az olcsó autó? appeared first on HOLDBLO

RSM Blog

Cégérték számítás: tények, tévhitek

Egy cég valós piaci cégértékének számítása nem csupán számok és pénzügyi mutatók összegzése, hanem egy összetett elemzési folyamat, amely számos tényezőt vesz figyelembe. Mégis, gyak

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nicsak! Felcsillant a reménysugár a kormány számára
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
budapest fiatal szomorú nő margit híd duna