Befektetés

Résen kell lenni, mert bármikor jöhet a tőzsdei zuhanás!

Portfolio
Előbb-utóbb jön egy nagyobb korrekció a részvénypiacokon, azt azonban nehéz megmondani, hogy ez mikor következik be. Ráadásul nem csak egy nagyobb eséstől való félelem nyomaszthatja a befektetőket, azért sem könnyű a helyzetük, mert az alacsony kamatkörnyezetben kockázatmentesen már nem könnyű pénzt keresni. Lehetőségek azonban mindig vannak, még az olyan, a befektetők által kifejezetten utált részvénypiacokon is, mint az orosz. Boér Leventével, az OTP Alapkezelő portfolio managerével beszélgettünk.
Portfolio: Egyre alacsonyabb kamatkörnyezethez kell hozzászoknunk, alacsony kockázatot vállalva már nem könnyű pénzt keresni.

Boér Levente: Ez valóban így van, és alapkezelői szempontból sem könnyű a helyzet, hiszen míg korábban egy magasabb kamatkörnyezetben az alapok kockázatmentes részén 5-6 százalékot is meg lehetett keresni, addig most ez a hozam mindössze 2 százalék körüli, így felértékelődik az aktív pozíciók teljesítménye.

Résen kell lenni, mert bármikor jöhet a tőzsdei zuhanás!
P.: Nagy a csapkodás idén a tőzsdéken, ráadásul az egyes régiók nagyon eltérően teljesítenek. Milyen stratégiát érdemes most követni?

B.L.: A legjobb stratégia változatlan: meg kell találni az alul- és túlárazott papírokat, és felvenni a megfelelő pozíciót. Az általam kezelt portfóliókban nem egy-egy nagyobb pozíciót veszek fel, hanem sok kisebb aktív pozícióval igyekszem porlasztani a kockázatot.

Bor Levente
Boér Levente, CFA
portfolió manager, feltörekvő részvénypiacok (globális, orosz, török, afrikai piacok)
A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott 2006-ban befektetéselemző és kockázatkezelő fő szakirányon, illetve alkalmazott statisztika mellékszakirányon. 2006-ban sikeresen megszerezte a Tőzsdei Szakvizsgát. Egyetemi évei alatt elnyerte a Goldman Sachs Global Leaders valamint a GE Scholarship ösztöndíjakat. 2005-től gyakornok az OTP Alapkezelő Zrt.-nél, majd 2006-tól portfolió manager. Szakterülete a globális feltörekvő részvénypiacok. 2008-2010-ben teljesítette a CFA program mindhárom vizsgáját, azóta a CFA cím birtokosa. Az OTP Planéta Alap, az OTP Prémium Alapok és az OTP Ázsiai Ingatlan Alapok Alapja kezelője, illetve társ-portfoliókezelője az OTP Török, az OTP Orosz, az OTP Afrika és az OTP Fundman Részvény Alapoknak valamit az OTP Új Európa és az OTP Paletta Alapnak. A fundman.blog.hu egyik szerzője.


P.: Milyen módszerekkel keresitek meg a befektetési szempontból érdekes sztorikat?

B.L.: Az elmúlt években több piacon sok céget megismertünk, és követünk nyomon. A többes szám azért indokolt, mert a részvénykiválasztás csapatmunka: egy 2 portfoliókezelőből és 3 részvényelemzőből álló csapatban dolgozom, így sokkal több céget tudunk lefedni és több nézőpontból is meg tudjuk vizsgálni a vállalatokat. Az általunk nyomon követett tágabb lista - amely folyamatosan változik - legalább 400-500 cégből áll. Ez egy elengedhetetlen alap, ebből kiindulva tudunk tovább szűrni és megvárni, hogy egy jó befektetési lehetőség adódjon.

P.: Milyen időtávon fektettek be?

B.L.: Jellemzően hosszútávon gondolkodunk, de ezt a piac dönti el. Van olyan kitettségünk, amelyet hosszú évekig tartunk, de ha rövid távon éri el a célárunkat a papír, akkor zárjuk a pozíciót. A kérdés, amit mindig fel kell tenni, hogy ha nem lenne még az adott cég a portfolióban, akkor most is megvennénk-e? Ha a válasz "nem", akkor megérett az eladásra. A leggyakoribb, hogy ugyanazt a papírt az évek során többször is megvesszük és eladjuk, attól függően, hogy hogyan van árazva az általunk reálisnak tartott árhoz képest.

P.: Tudsz ilyenre példát mondani?

B.L.: Meglepő módon pont a sokat szenvedett orosz piacon az MMK nevű orosz acélgyártó cég árfolyama ugrott meg rövid időn belül, míg az orosz piac 20-30 százalékot veszített az értékéből, addig ennek a vállalatnak a részvényárfolyama közel megduplázódott. Egy ekkora emelkedést követően természetesen mi is zártuk a pozíció egy részét, de továbbra is látunk fantáziát a papírban.

P.: Ez a cég inkább a kivétel lehet, nagyon úgy tűnik ugyanis, mint ha a befektetők utálnák az orosz piacot.

B.L.: Az orosz piacról két dolgot kell tudni: általában olcsó, és általában utálják a befektetők. Most talán a szokásosnál is olcsóbbak, és a szokásosnál is jobban utálják őket. Amikor az orosz piacról beszélünk, a legtöbben a nagy indexpapírokra, a Gazpromra, a Lukoilra, a Rosznyeftre gondolnak, ezekre a nagy energiavállalatokra. De az orosz piac nemcsak ebből áll, rengeteg más cég van, amelyek a belső fogyasztásra, az internetszektorra, és az energiaszektoron kívüli exportra építenek. Nem homogén a piac. Ráadásul a tőzsdei cégek nagy részének - a 2008-as összeomlás utáni óvatosság miatt - erős a mérlege, nincsenek eladósodva.

P.: Mi most a nagy sztori az orosz tőzsdén?

B.L.: A kiskereskedelmi szektorban lezajló változás mindenképpen ilyen, hiszen még most is rengeteg a nem hatékony szereplő, a kis boltlánctól a külvárosi bódésorral bezárólag. Mellettük viszont egyre nagyobb szelethez jutnak a profik, például a Magnit is, amelyik egy professzionális menedzsment irányítása alatt nem a Moszkva-Szentpétervár régióra fókuszál, hanem a közepes orosz városokra, ott kiváló logisztikával egyre több üzlettel egyre hatékonyabban működik. A mostani nehéz időszak kifejezetten jól jött nekik, hiszen az a versenytársakat legyengítette, de ők továbbra is erősek maradtak. Emiatt a Magnit árfolyama is szépen emelkedett.

P.: Az orosz részvénypiactól sokakat elijeszt az állami tulajdon nagy aránya. Ti hogyan viszonyultok ehhez a helyzethez?

B.L.: Fokozott jelentőséget tulajdonítunk neki, de ez nem feltétlenül kizáró ok. Mindennek megvan az ára. Amelyik cég állami tulajdonú, az általában diszkontot érdemel, hiszen az államnak a klasszikus tulajdonosi érdekek mellett van egy másfajta érdeke is, például hogy adó formájában vegye ki a pénzt a cégből, vagy - például a Gazprom esetében - politikai célokra használhatja fel a céget.

P.: A fejlődő piacok közül az orosz mellett a török piac is izgalmas. Ott mi a nagy sztori?

B.L.: A potenciális GDP-növekedés továbbra is magas, amelyet a népességnövekedés és a tipikus fejlődő piaci fogyasztásbővülés táplál. Ehhez kapcsolódik a stratégiai szemléletű magántulajdon magas aránya, hiszen a tőzsdei cégek jelentős részét évtizedek alatt felemelkedő és a cégbirodalmat a következő generáció számára továbbadó családok birtokolják. Ezekben a cégekben a hosszú távú szemlélet miatt jellemzően működik a kisebbségi tulajdonosokat is megbecsülő vállalati kultúra. Egyedi még Törökország helyzete abból a szempontból, hogy a jó nyugati kapcsolatok mellett az arab világgal is aktív kereskedelmet ápol, így a török cégeken keresztül sok esetben az iráni és iraki gazdasági növekedésből is részesülni lehet.

Résen kell lenni, mert bármikor jöhet a tőzsdei zuhanás!
P.: Mik a vonzó török befektetések?

B.L.: A tőzsdén nagy súllyal szereplő bankszektoron belül a kevésbé likvid, emiatt a külföldi befektetők által nem annyira szeretett, de hosszútávon jó növekedéssel és kedvezőbb értékeltséggel rendelkező bankokat szeretjük. Az egyik ilyen az Albaraka Bank, amely egy hagyományoshoz képest eltérő modellben működő iszlamista bank, és most, hogy kiesett a nagy versenytársa, a Bank Ázsia, piacot tudott szerezni. De nem csak a pénzügyi-, hanem az ingatlanszektorban és a légiiparban is vannak vonzó cégek.

P.: A fejlett piacokon milyen jó sztorikat láttok?

B.L.: Összességében azt látjuk, hogy az amerikai piac kezd túlárazott lenni, de ott is látunk vonzó befektetési lehetőségeket. Jellemzően olyan sztorikat keresünk, ahol kvázi arbitrázsra van lehetőség, ilyen volt a Yahoo emelkedésére és az Alibaba esésére játszó pozíciónk is. Az Alibaba és a szintén tőzsdén jegyzett Yahoo Japan árazását és a Yahoo készpénzállományát is figyelembe véve ugyanis a Yahoo alaptevékenységének gyakorlatilag masszívan negatív értéket adtak a befektetők. Úgy gondoltuk, hogy jó esély van arra, hogy ez a diszkont szűkülni fog, és ez az elmúlt hónapokban meg is történt.

P.: Nem csak a Yahoo, általában a fejlett részvénypiacok is sokat emelkedtek az elmúlt hónapokban, sokak szerint érik már egy nagyobb esés.

B.L.: Előbb-utóbb lesz is, de nehéz megtippelni, hogy mikor kezdődik, nem is vállalkozom erre. Inkább azt mondanám, hogy résen leszünk, és amikor elkezdődik, akkor megpróbáljuk ezt kihasználni.

P.: A stratégiátok alkalmazkodik ehhez?

B.L.: Ez változó. Vannak a tiszta részvényalapok, amelyeket leginkább a hosszú távra befektető ügyfeleink portfoliójába szánunk, akik - az emelkedő időszakokban való részvételért cserébe - a nehezebb időket is tolerálják. Általános részvénypiaci eséskor ezek sem tudnak rezisztensek lenni, de azt gondoljuk, hogy a piac egészénél talán ellenállóbbak lesznek eső időszak alatt is. Jó példa erre az idén nyáron indult Fundman Alap, ahová régiótól függetlenül az általunk legjobbnak gondolt papírokat vesszük meg, és nincs megkötve a kezünk valamilyen benchmark által. Érdekesség, hogy a döntéshozatali mechanizmusba is megpróbálunk betekintést nyújtani a fundman.blog.hu-n keresztül, ahol már több mint 2 éve rendszeresen teszünk közzé vállalatértékeléseket a nem szakértő olvasó számára is emészthető formában. A kockázatot kevésbé toleráló befektetők viszont inkább a kifejezetten alacsony szórást megcélzó abszolút hozam szemléletben kezelt alapunkat, az Új Európát preferálják, ahol jellemzően long-short pozíciókat tartunk, így az alap függetleníteni tudja magát a részvénypiaci esésektől, hiszen nem a piac irányán múlik a teljesítménye.
Érdekli a tőzsdei piacok izgalmas világa?
A Portfolio Online Tőzsdén magyar, német, osztrák részvényekkel kereskedhet kedvező kondíciókkal. Tesztelje tudását ingyenes demószámlánkon kockázat nélkül!

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
GettyImages-1201616274-ábra-befektetés-elemzés-gazdaság-grafikon-hozam-pénzügy-statisztika-trendek