A bankvezér a Portfolio-nak adott videóinterjújában elmondta: a biztosítási, garancia- és tőkebefektetési termékpalettával együtt így megközelítették a kétezermilliárd forintot. Míg 2019-ben a teljes vállalati hitelállomány nagyjából 9%-át adta az EXIM hitelportfóliója, tavaly ez 13%-ra nőtt. Amikor állami beavatkozás szükséges, az EXIM szerepe felértékelődik, a koronavírus-járvány idején ennek időszakát éltük.
Az exportőrök számára a lehető legtöbb kockázatot semlegesíteni kell, ilyen a kamatnövekedés is. Az EXIM összes hitele fix kamatozású termék, így akik korábban felvettek ilyet, azok nem szembesülnek a növekvő kamatteherrel. A kamatfixálás lehetősége pedig egyre fontosabb lesz a jövőben is a vállalatok számára.
Az EXIM belföldi tevékenységét alapvetően az EU-s támogatási szabályrendszer határozza meg. Kijött egy átmeneti, a háború következményeit mérséklő szabályrendszer, ami alapján az EXIM jelenleg is dolgozik egy hitelprogram kialakításán.
69 országban van ügyfele az EXIM-nek, közel 470 milliárd forintnyi hitelük van kint külföldi országokban, és felértékelődnek a magyar vállalatok vevőinek nyújtott szolgáltatások. Miközben felértékelődik az EXIM klasszikus exporthitel-ügynöki szerepe, a magyar vállalatok külföldi cégvásárlásának finanszírozása és garantálása mint feladatkör is tovább erősödhet – vetítette előre Jákli Gergely.