- az Erste Bank bevételei 12%-kal, a költségek 4,5%-kal emelkedtek az első félévben az egy évvel korábbihoz képest,
- összességében a bank 28,3 milliárd forintos adózás előtti eredményt ért el, ami 22%-kal nagyobb az egy évvel korábbinál, úgy, hogy 1 milliárd forinttal kevesebb céltartalék-visszaírást könyveltek el, mint egy évvel korábban,
- a ROE az egy évvel korábbi 13,6% helyett 14,0% volt,
- a költség/bevétel arány 58,3%-ról 53,9%-ra csökkent,
- a nettó hitelállomány 13,7%-kal nőtt egy év alatt a banknál, miközben a betétek 10,7%-kal bővültek, így a hitel/betét arány 67,2%-ról 69,0%-ra nőtt,
- a nem teljesítő hitelek aránya 2,9%-ra csökkent az egy évvel korábbi 4,3%-ról.
A Portfolio kérdésére Jelasity Radován elmondta: vannak még jobb költséghatékonyságú leánybankok az Erste Groupon belül, de azok jellemzően piacvezetők. A magyar Erstének is célja a piaci részesedés és a bevételek folyamatos növelése, a 2. pozíció megszerzése a magyar piacon, ami tovább javíthatja a költséghatékonyságot.
A lakossági üzletágban Harmati László vezérigazgató-helyettes elmondása szerint
- a hitelkihelyezés 9%-kal nőtt, a személyi kölcsönök új szerződéses összege jobban nőtt a lakáshitelekénél.
- A fogyasztási hitelek kihelyezése 20%-kal nőtt, a hitelkártyák eladott darabszáma 13%-kal, a mikrovállalkozói hitelkihelyezés 65%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
- A kezelt ügyfélvagyon 9%-kal nőtt, az immár közel 2800 milliárd forintos állomány mintegy 60%-a nem betét, hanem befektetés.
- A mobilfizetések száma dinamikusan nő, 45 ezer eszközön használják már az Erste valamely megoldását. Egy hónap alatt az ApplePay-t 22 ezer tokenizált kártyát hozott a banknál.
- A július 1-jén induló babaváró hitel kapcsán elhangzott: már 25 milliárd forint befogadott kérelemnél tartanak, és 15 milliárdot már folyósítottak. Az új ügyfelek aránya 30%, a budapesti részarány 40%, a hitelkiváltások aránya 12%.
Harmati László szerint a lakáspiacon kínálati korlátok vannak, nagyon reméli, hogy nőni fog a tranzakciószám, ami támogathatja a jelzáloghitelezés további növekedését.
A vállalati üzletágban Jelasity Radován ismertetése szerint
- a teljesítő hitelállomány elérte a 649 milliárd forintot, az állomány egy év alatt 23%-kal bővült.
- Az NPL-ráta nem éri el az 1 százalékot sem.
- A kkv-knál 27%-os, a nagyvállalatoknál 22%-os, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 19%-os állománynövekedést értek el.
Kérdésre válaszolva Harmati László vezérigazgató-helyettes elmondta: az elején közel egyharmadrészt meglévő állampapírból, egyharmadrészt betétből, egyharmadrészt befektetésből teremtették elő az ügyfelek a MÁP Pluszhoz a pénzt, az utóbbi hetekben ez eltolódott a betétek irányába, és csökkent az állampapírvásárlások dinamikája.