Portfolio.hu: A Jeremie I. pályázati körben a PortfoLion is nyert mandátumot. A kihelyezéssel hogyan állnak? Az év végéig sikerül az összes kihelyezhető tőkéről döntést hozni?
Oszkó Péter: A PortfoLion az alap indulásától számítva 2013. első negyedév végéig összesen 5,1 milliárd forint értékben köteleződött el forrásai kihelyezésére. Az eredeti üzleti tervünk szerint 5,5 milliárd forint az összes kihelyezhető tőkénk és terveink szerint az év végéig a további rendelkezésre álló összegekről is sikerül majd döntést hoznunk. A portfolióban jelenleg 10 cég található, ezt meghaladóan folyamatban van a sikeres Cryo exit során megtartott üzletág új vállalatban való kiszervezése és az üzleti tevékenység folytatása.
P.: Mennyire befolyásolja tevékenységüket, hogy a Jeremie II. alapkezelők is megjelentek a piacon?
O.P.: A Jeremie II. alapkezelők megjelenése a PortfoLion tevékenységét nem igazán befolyásolja, mivel a Jeremie I. és II. program tőkekihelyezési időszakai között eleve csak a 2013-as év az átfedés, ráadásul a PortfoLion előrehaladott állapotban van a tőkekihelyezéssel, így 2013-ban már előre rögzített befektetési tervet tud végrehajtani. A Jeremie II. alapkezelők helyzete a mi meglátásunk szerint csak rövidtávon lesz nehéz, mivel 2013-ban nagy tőkekínálat van a piacon az első és a második kör említett átfedése miatt. Középtávon, azaz 2013 után azonban úgy gondoljuk, hogy a második körös alapok nagyon is jó helyzetben lesznek, mivel a Jeremie I-es program indulásával a hazai startup-ökoszisztéma gyors fejlődésnek indult. Annak ellenére, hogy a pályázati elbírálás körülményei számos aggályt és megválaszolatlan kérdést vetettek fel, elvi jelleggel kifejezetten üdvözlendőnek tartjuk, hogy elindult a Jeremie II. program, mert ez biztosíthatja a hazai innovatív kisvállalati szektor további fejlődését.
P.: Hogy látja a felállított portfoliót? Mennyire optimista a célvállalatok jövőjét illetően?
O.P.: Az elmúlt évek összességében a várakozásainknak megfelelően alakultak, alapvetően elégedettek vagyunk a felállított portfolióval. Portfoliócégeink tekintetében optimisták vagyunk, jelen pillanatban mindegyik esetében látunk esélyt arra, hogy a nemzetközi piacok komoly szereplőivé váljanak. Az természetesen csak utólag fog kiderülni, hogy mely befektetéseinkből lesz igazi sikertörténet, azonban egy megtörtént exitünket követően jelenleg is több társaságunknál folytatunk potenciális exitről szóló tárgyalásokat.
P.: A Jeremie kockázati tőke program első sikeres exitjét a PortfoLion könyvelhette el. Mondana néhány szót a kiszállás körülményeiről?
O.P.: A Cryo Managementet egy szakmai befektetőnek, a svéd Vitrolife-nak értékesítettük 2012-ben. Az eredeti terveinkhez viszonyítva egy nagyon sikeres korai kiszállás volt, mivel a befektetéseinkre általában 5 éves kifutási idővel tervezünk. A Cryo esetében nem mi kerestünk vevőt, azonban a Cryo terméke nagyon hamar eljutott arra az érettségi szintre, amivel felkeltette egy szakmai befektető érdeklődését. Így a Vitrolife keresett meg minket és tett ajánlatot, amely jelentős, a várakozások feletti hozamot biztosított mind a PortfoLion által kezelt alap és annak befektetői, mind a társaság eredeti alapítói és társtulajdonosai számára.
P.: A befektetési időszak lezárása után több év is eltelhet, míg a cégeket értékesítik. Milyen exit lehetőségeket lát a jövőben?
O.P.: A jövőbeni exitek tekintetében szakmai és pénzügyi befektetőkre egyaránt számítunk. Hogy az egyes portfoliócégek esetében inkább szakmai vagy inkább pénzügyi befektetővel tudunk megegyezni, az nagyban függ az adott cég iparágától, fejlettségétől, hogy mely piacokon van jelen (pl. Európa vagy Amerika) és hogy milyen igényei vannak, milyen stratégiai irányt akar követni a jövőben.
P.: A PortfoLion a Jeremie alapon felül 2012 második felében egy új alappal is elindult, ami forráshiányos középvállalatokba fektet be. Ezen a téren milyenek a tapasztalatok?
O.P.: Az alap megalakulása óta nagyon sok olyan társasággal találkoztunk, ami igazolja a koncepció létjogosultságát. Az elmúlt öt év nehéz gazdasági környezetében olyan cégek is nehéz pénzügyi helyzetbe kerülhettek, ahol amúgy a termékek, a piac és a menedzsment is megfelelő. Másfelől ezek a tranzakciók sokkal összetettebbek és lassabban lebonyolíthatóak, mint a OTP Kockázati Tőke Alap esetében. A befektető, a tulajdonosok, a menedzsment és a hitelezők érdekeit össze kell hangolni, illetve gyakran nehéz, örökölt jogi problémákkal is meg kell küzdeni. Ha ebből valamelyik nem sikerül, akkor nem tudunk befektetni. Az alap első befektetése a D-ÉG Thermoset Kft. eddig beváltotta üzleti várakozásainkat.