Bank

Rákaptak a profik a magyar eurókötvényre

Portfolio
Mindössze két hónap alatt elkapkodták a hazai intézményi és lakossági befektetők a 2012 novemberében kibocsátott hároméves prémium euró magyar államkötvényt. Gyűjtésünk szerint a korábban vacilláló alapkezelők széles köre vett a papírból, a forintos és eurós hozamok csökkenése ugyanis egyre olcsóbbá tette a beszállást. Piaci információk szerint az alapkezelők néhány tízmilliárd forint értékben vásárolhattak a kötvényből, és nem valószínű, hogy a bankok, a biztosítók és a pénztárak fel tudták volna szívni a maradék mennyiséget. A szereplők között a legnagyobb talány, hogy januárban ki vett meg néhány nap alatt 400 millió eurónak megfelelő mennyiséget, a piaci pletyka szerint akár egy állam közeli bank vagy vállalat is lehetett a befektető.
Az alapkezelők belevettek az eurókötvénybe

Még a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) első sorozatának kibocsátása előtt kérdeztünk meg több alapkezelőt is, hogy mennyire lehet majd a vételeikre számítani, a cikkünkből akkor az derült ki, hogy nagyobb érdeklődésre nem lehet majd számot tartani. Azóta viszont sok víz folyt le a Dunán, például az első 200 millió eurós keretről több ütemben 1 milliárd euróra emelték a keretösszeget, az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint a pénz döntő többségét, 88%-ot hazai intézményi befektetők vásároltak meg. Sőt 2013 január közepétől már egy új sorozat is elérhető a befektetők számára, 500 millió eurós kerettel.

Az alapkezelők részéről mutatkozó keresletet jól mutatja, hogy számos decemberi portfólió jelentésében már megtaláltuk a papírt, ráadásul voltak olyan alapok, ahol a PEMÁK részesedése 18 százaléka volt. A nyilvánosan is elérhető adatok szerint az Aegon, az Erste, az Equilor, a Budapest és a Pioneer alapkezelő is vásárolt a papírokból, azonban tudomásunk szerint szinte mindenki belekóstolt a papírba, csak itt a portfólió-jelentések nem tartalmazták a kötvényt.

A pontos méreteket nagyon nehéz felderíteni, hiszen az alapkezelők befektetéseiről részletesebben csak a féléves vagy éves jelentésekből informálódhatunk. A havi jelentésekben mindössze néhány, nagyobb portfólióelemet ismerhetünk meg, és az sem egységes a piacon. A kisebb, néhány milliárd forintos eszközértékű alapoknál előfordulhat, hogy nagyobb részarányt képvisel egy ilyen kötvény, viszont a nagyobb több tízmilliárd forintos alapoknál ez nem igazán fordulhat elő, 5 vagy éppen 10%-os kitettség alatt szinte semmit sem lehet látni.

Alapkezelői körökből származó információink szerint több ok is meghúzódhatott a nagyobb mértékű vételek mögött. Egy devizás alap kezelője szempontjából a hozam a fontos, az elmúlt egy hónapban a versenytársnak tekinthető papírok esetében az eurós piaci hozamok csökkentek 4 százalék környékére, míg a PEMÁK várt hozama ennél lényegesen magasabb. Annak tudatában is, hogy a papírok likviditása rossz, ezért mindenképpen egy likviditási prémiumot kell a papírokra felszámolni. Az alapkezelők azonban könnyen kikerülhetik ezt a kockázatot, egyszerűen meg kell tartaniuk lejáratig a papírt. A visszajelzések alapján a legtöbb alapba úgy vettek eurókötvényt, hogy az még egy esetleges nagyobb tőkekivonás esetén se jusson az eladás sorsára.

Rákaptak a profik a magyar eurókötvényre
A hároméves PEMÁK viszont nemcsak az eurós alapok számára volt jó vétel, hanem a forintos alapok számára is. Ebben az esetben ugyanis nem elég csak az eurós hozamokat nézni, hanem az árfolyamkockázat fedezésének a pozitív hatásait is, a forintos és az eurós kamatok közötti különbözet megjátszása ugyanis extra hozamot jelent. A 4,7-5 százalék közötti eurós hozamra még rá lehet tenni a fedezés hatására 2-3%-ot is, ami összességében 6,7-8 százalékos hozamot jelent forintban. Ha megnézzük a rivális hároméves magyar kötvények referenciahozamát, akkor az 5,5 százalékon van, vagyis 1,5-2,5 százalékpontos hozampotenciál van az eurókötvényben, ami már megérheti a bevásárlást. Nem csoda, hogy több származtatott alapot is találtunk, amelyek beszálltak és vásároltak a papírból, sőt többen gondolkoznak további vételeken is, persze kisebb mennyiségben.

Rákaptak a profik a magyar eurókötvényre
Többen is úgy nyilatkoztak névtelenül, hogy az újonnan kibocsátott, 2016-ban lejáró papír is jó befektetési lehetőség lehet, az infláció feletti prémium (2,5 százalékpont) még mindig ugyanakkora. Az első keretösszeg 500 millió euró, viszont ennek nagyobb része el is kelt, vagyis itt sem lennénk meglepődve, ha a kibocsátási összeget felemelnék. Akár a külföldi befektetők megjelenésére is lehet számítani, mert egyre inkább felértékelődik az intézmények számára a változó kamatozású kötvények, valamint az inflációvédett papírok köre. Negatív tényező viszont, hogy hazai jog szerint vannak kibocsátva a papírok és nem nemzetközi jog szerint, ami a görög csődesemény óta sokakat elriaszt a helyi papíroktól.

Nem tudni, honnan jött a pénz nagyobb része

Az ÁKK statisztikái szerint a 2015-ös eurókötvény sorozat 1 milliárd eurós (közel 300 milliárd forintos) keretéből 0,88 milliárd euró (közel 260 milliárd forint) a hazai intézményi befektetőktől származott, a befektetési alappiac méretét nézve nem nehéz beismerni, hogy ennyi pénzt nem állt rendelkezésre. A piac teljes mérete 3300 milliárd forintos, vagyis minden alapkezelőnek 7-8%-os pakettet kellett volna vásárolnia a teljes kínálat felszívásához, ami nem reális. Becslések alapján néhány tízmilliárd forint jöhetett a szektorból, viszont 30-40 milliárd forintnál több egészen biztosan nem.

A biztosítói és a pénztári oldal is gyaníthatóan vásárlóként jelentkezett, de ha őket kizárjuk, akkor nehéz elhinni, hogy csak a bankok szívták volna fel a kibocsátott összeg körülbelül felét. Annál is inkább, mivel a bankok ilyen esetekben inkább közvetőként vesznek részt, például akkor, ha egy prémium vagy privátbanki ügyfél bejelentkezik a kötvényekért. Saját vételre ekkora összegben nem köteleződnének el egy ilyen kötvény mellett, amely számos kockázatot hordoz magában. Példaként hozták az általunk megkérdezett alapkezelők, hogy a bankok számára még mindig drága eurós forrást szerezni, ez a költség pedig elviszi azt az extra hozamot, amit a fedezéssel el lehetne érni, így sokat veszít a papír a népszerűségéből.

Piaci értesülések szerint azért is nagyon furcsa a PEMÁK 2015-ös sorozata, mivel januárban néhány nap alatt vásároltak fel 400 millió eurónyi (120 milliárd forint) papírt, ami arra utal, hogy egy nagyobb intézményi flow vitte el a papírokat. Egyelőre csak találgatások vannak arra vonatkozóan, hogy ki lehetett a titokzatos vásárló, hallottunk olyan pletykákat, miszerint egy államhoz köthető bank vagy éppen egy nagyvállalat vásárolhatott be. Megerősítés híján marad a bizonytalanság, a nyilvános statisztikák alapján nagyon nehéz lesz felfejteni, hogy pontosan ki is állt a vételek mögött.
Holdblog

A nagy PMÁP-döntés

A HOLD társalapítóját, Szabó Lászlót hívta meg a Telex Téma podcastbe Brückner Gergely, a lap újságírója. Az idei év egyik legforróbb témájáról beszélgettek: ki mit... The post A nagy

Holdblog

Piaci hiszti vagy hatékony fogadók?

Az tény, hogy gondban van a világ egyik legerősebb csapata, de az nem biztos, hogy a fogadók jól látják a helyzetet. A Manchester City teljesítményére... The post Piaci hiszti vagy hatékony foga

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brutális járványhullám van Magyarországon - Ezért beteg most mindenki körülötted

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
OTP fiók