Jelentősen átalakult az elmúlt években az 'ellátásbiztonság' fogalom jelentése az energetikában - értettek egyet a vezérigazgatói panelbeszélgetés résztvevői a Portfolio Energy Investment Forum 2017 konferencián. Az iparágat átformáló digitalizáció miatt - amely egyfajta elektrifikáció 2.0-ként is felfogható - már gyakorlatilag nem megengedhető egyetlen milliszekundum időtartamú kiesés sem; az ellátási problémák miatt például volt olyan nagy autógyártó, amely 1000 autót nem tudott megfelelően legyártani idén - mondta Jamniczky Zsolt, az E.On Hungária igazgatósági tagja.
Elavult fogalommá vált az ellátásbiztonság, miután globális paradigmaváltás történt Zsuga János, az MVM Zrt. vezérigazgatója szerint. A fogyasztóból ügyfél lett, aki egyszerűen szolgáltatást akar vásárolni, amelynek része az elelátásbiztonság - márpedig a jövőben az ügyfél elvárásai lesznek a meghatározóak - tette hozzá. Tíz éve ennek a szónak egészen más jelentése volt - fogalmazott Szabó Gergely, a MET Magyarország vezérigazgatója, aki szerint az ellátásbiztonság mára jó minőségű szolgáltatást jelent, míg körülbelül tíz éve például az ukrán-orosz gázválság még vészhelyzetet okozott Szerbiában, míg Nyugat-Európában már akkor is csak az ár volt kérdés.
Milyen hosszú távra terveznek, mint cégvezetők? - tette fel a kérdést Hlavay Richárd, a Energiainfo.hu főszerkesztője, a vezérigazgatói kerekasztal moderátora. Folyamatosan, dinamikusan kell tervezni, a szerződések csak kereteket jelentenek - reagált ifj. Chikán Attila, az Alteo Group vezérigazgatója. A kérdésnek ugyanakkor két szintje van: egy stratégiai - számos infrastruktúra projekt van most folyamatban, amelyek meghatározóak; és egy operatív, amelyet illetően ugyancsak legalább egy évvel előre kell tervezni - tette hozzá Szabó Gergely.
Az eszközök tekintetében évtizedekre előre kell tervezni, ezért is ki kellene végre mondani, hogy középtávú energiapolitikára, dedikált energiatervre van szükség, amely meghatározza, hogy mire kell felkészülni - fogalmazott az MVM vezérigazgatója. Zsuga János szerint a tervezést alapvetően befolyásoló két meghatározó trend látható 1) a fogyasztók ügyféllé válása 2) a nagy alaperőművek és alaphálózatok ideje lejárt, és a decentralizáció ideje eljött. Kulcskérdés, hogyan szabályozza a kormány, illetve az energiapolitika ezeket a kérdéseket; a szempontok összehangolása az energiapolitika feladata, az azonban biztos, hogy nagy átalakulás jön - fogalmazott. A mai energetikai szereplők 80 százaléka nem lesz a piacon 15 év múlva, a jelenlegi rendszer nem fog tudni a jelenlegi formában fennmaradni - vélte.
Zsuga János szerint az energiapolitikának azt is el kell döntenie, hogy egyáltalán, milyen feladatok tartozzanak a finanszírozási kérdés alá. Az MVM vezérigazgatója szerint meg kell határozni, hogy mi az, aminek mindig minden körülmények között rendelkezésre kell állnia, és amely területeken az állam nem pótolható; illetve azt, hogy melyek a piac feladatai.
Jelentős verseny figyelhető meg több fronton is az energetikában, például a villamos energia piacon az egyes államok, régiók energiamixének kialakulása, de az LNG teremtette helyzet is ide sorolható Szabó Gergely szerint. Az LNG globalizációs hatással van a földgáz piacára, a korábban szigetüzemű földgázpiacokat az olajpiac globalizált jellege felé elmozdítva, ami a MET Magyarország vezérigazgatója szerint mindenkinek érdeke.
A verseny elsősorban ott van, hogy ki tud olyan szolgáltatást nyújtani, ami ügyfélélményt jelent - hívta fel a figyelmet Ságodi Attila, partner, a KPMG kormányzati, infrastruktúra, energetikai és közüzemi ágazatokért felelős vezetője. Az energetika sok tekintetben még mindig tradicionális iparág, ahová akár kívülről kellhet majd "behozni" az ügyfélélményt; az energetikai tudást az ügyfélélményt nyújtó megoldásokkal akár joint venture megoldással is össze lehet szervezni. Szabó Gergely szerint elképzelhető, hogy a jelenlegi trendek érett fázisában, egy-két évtized múlva már nem is energetikai cégek lesznek majd azok, amelyek a legnagyobb elérhetőséggel rendelkeznek az ügyfelek felé. Az energiavállalatoknak abban is tudniuk kell segíteni ügyfeleiket, hogy azok minél kevesebbet fogyasszanak, vagyis az energiacégek abban lesznek érdekeltek, hogy minél kevesebbet adjanak el a termékből - mondta Jamniczky Zsolt.
A jövőbeli energiamixek alakulását illetően a kerekasztal-beszélgetés résztvevői szerint a fosszilis erőművek egy része kifut, miután a hagyományos energiatermelési megoldások a költséghaszon elv alapján is versenyre kényszerülnek a decentralizlt megoldásokkal szemben. A földgáz azonban kivétel lesz, rugalmasságának köszönhetően, valamint éppen a megújulók részarányának emelkedése miatt továbbra is jelentős szerep hárulhat rá.