
Hogy állnak most a költségvetési frontok?
A Kohézió Barátai nevű formációhoz 16 uniós tagállam tartozik (Bulgária, Horvátország, Csehország, Ciprus, Észtország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország) és legutóbb tavaly novemberben ültek össze Prágában, hogy „hangoljanak” a decemberi EU-csúcsra. Igaz azon végül az új európai tanácsi elnök Charles Michel vezetésével még nem született megállapodás és nem is volt reális, hogy ez összejön.
A tavalyi második félévi finnországi soros elnökség viszont addigra végre egy 51 oldalas anyaggal, konkrét javaslatokkal jött elő, így jobban kirajzolódott, hogy a konszenzusra épülő uniós döntéshozatali logika alapján hol tart a vita. Helsinki az EU27-ek nemzeti összjövedelmének (GNI) 1,07 százalékát, összegszerűen 1087 milliárd eurót javasolt 2021 és 2027 között az uniós kiadások fő összegének, ami többek között az alábbiakat jelentette:
- 50 milliárd euróval kisebb lenne a büdzsé, mint amit 2018-ban még az Európai Bizottság javasolt és már az is jókora kohéziós és agrárforrás vágást irányzott elő Magyarországnak. Budapest és néhány más főváros is legalább 1,16 százalékot követel, ami az EU27-re a jelenlegi keretköltségvetésben fordított kiadások szintje (a britekkel együtt csak 1,03%).
-
- Közben a „négy fukarnak” is nevezett osztrák-dán-svéd-holland nettó befizetői tengely ezt a megtakarítást is kevesli, és továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a kiadások főösszege ne menjen az EU27-ek GNI-nak 1 százaléka fölé. A németek se szeretnének érdemben az 1%-os plafonnál többet fizetni, és a britek kilépése ellenére a visszatérítési rendszert nem szeretnék feladni, így részben ezek miatt több ország mellett Magyarország is nekiment az „öt fukarnak” a minap.
- A finn javaslat a Kohézió Barátai országcsoport, köztük Magyarország hangos méltatlankodását váltotta ki , hiszen például Magyarország felzárkóztatási keretösszegét további 700 millió euróval 17,2 milliárd euróra csökkentené, így 2018-as árakon 6,5 milliárd euróval, 27%-kal csökkenne ez a keret a mostani ciklushoz képest.
- Az ismert, hogy az egyes országok GDP-je szintjén is korlátozzák az elérhető forrásmennyiséget. A finnek Magyarország gazdasági fejlettsége esetén (a 65-70%-os gazdasági fejlettségi sávba esik) arra tette javaslatot, hogy 1,55% legyen az elérhető forrástömeg felső határa, ami a mostani ciklusban még 1,95% volt.
- Agrárfronton ugyanakkor 300 millió euróval javult a magyar mérleg, miután a finn soros elnökség által készített tárgyalási keret 10 milliárd eurót visszaadott a Közös Agrárpolitika második pillérének számító vidékfejlesztésnek (amit a Bizottság minden tagállam számára 20%-kal vágott volna fűnyíróelv szerűen). Ezzel párhuzamosan a KAP első pilléréből, a közvetlen kifizetésekből nem húzott le a finn javaslat, így az maradt 15%-os vágásnál minden tagállam esetén.
- A finn változtatások nyomán összességében a felzárkóztatásra 12, a KAP-ra pedig 13 százalékkal kevesebb forrás jutna majd 2018-as árakon, mint a folyó hétéves pénzügyi időszakban.
- A finn javaslat a hangos szavak ellenére semmi lényegi változtatást nem tartalmazott az uniós kifizetések jogállami feltételekhez való kötéséről. A témával azonban mindenképpen foglalkoznia kell az Európai Tanácsnak is a 2021-2027-es költségvetés megalkotása során, hiszen több nagy nettó befizető tagállam erős követelése mellett a minap az Európai Parlamentben is újra arról született állásfoglalás a magyar és lengyel jogállamisági eljárásban, hogy igenis össze kell kötni a jogállami feltételeket az EU-pénzek kifizetésével.
Maratoni EU-csúcs várható
Idén év elején újra felröppentek arról hírek, hogy februárban rendkívüli EU-csúcsot tarthatnak, hogy végre döntésre vigyék a dolgot a 2021-2027-es uniós költségvetésről. Ennek érdekében a decemberi EU-csúcson már megbízták Charles Michelt, hogy kétoldalú tárgyalásokat folytasson a tagállamokkal és így mérje fel az álláspontokat. Ezek az egyeztetések múlt héten el is kezdődtek és ez is növeli az esélyét, hogy februárban rendkívüli EU-csúcs lesz.
A Politico értesülése szerint
ez amolyan igazi belga-típusú csúcs lenne (Charles Michel belga politikus), hiszen addig tartana, amíg meg nem tudnak állapodni minden kérdésben a felek, azaz nem opció, hogy újabb fiaskóval érjen véget egy ilyen összejövetel.
Az, ha tényleg február-márciusban megszületne a következő uniós költségvetési ciklus minden fontos eleméről a tagállami alku abból a szempontból jó hír lenne a kontinensnek és Magyarországnak is, hogy legalább nem indulnának megint jókora csúszással az egyes tagállamokban a fejlesztési programok. Ez tehát azt jelenti, hogy már 2021-ben érdemi itthoni EU-s támogatás-kifizetéssel és felhasználással lehetne kalkulálni, így még simább lehetne a gazdasági növekedési ciklus, mint amit múlt pénteki nagyelemzésünkben vázoltunk.

Egy másik múlt heti elemzésünkben egyébként azt foglaltuk össze, hogy a december EU-csúcs előttre időzítve hogyan állt a 2021-2027-es időszak magyar Operatív Programjai tervezésével kapcsolatos munka és abból mi rajzolódott ki az egyes fejlesztési területek számára:
Címlapkép forrása: Európai Unió, Európai Tanács médiatára 2019. december 12-13-i EU-csúcsról

Jól ismert autógyártó jelenhet meg a hadiiparban
A Porsche nem ismeretlen a területen: a Leopard-1 tank kifejlesztése is a nevéhez köthető.
Szükségállapot és jelentős károk: 15 tornádó csapott le egyszere az Egyesült Államokban
Katasztrofális áradásokra figyelmeztetnek.
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár, új csúcson az arany.
Soha nem fizetett még ekkora osztalékot az OTP - Mutatjuk a részleteket
És részvényvisszavásárlás is jön.
Politico: a Trumpékat megrázó Signal-botrány nem a kivétel, hanem a szabály volt
Több mint 20 csoport létezhetett.
A JP Morgan szerint a forintnak nem jó, amit Trump csinált
Magasabb kockázati felárakat jósol a feltörekvő piacokra a befektetési bank.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még...
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra...
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb...
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit....
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért...
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk...
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés...
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD...
Pár válság után már nem pánikolsz
"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk...

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.