Jövőre új függetlenségi népszavazást akarnak a skótok
Uniós források

Jövőre új függetlenségi népszavazást akarnak a skótok

Portfolio
Skóciában jövőre újabb függetlenségi népszavazást kell tartani, ha a skótok nem akarják, hogy Londonban döntsenek a sorsukról - mondta pénteken a skót miniszterelnök. Nicola Sturgeon, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője az SNP hivatalos választási kampánynyitó nagygyűlésén kijelentette azt is, hogy aki a december 12-re kiírt előrehozott országos parlamenti választáson az SNP-re szavaz, arra szavaz, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon.

Sturgeon szerint az SNP-nek már most is "kőbe vésett felhatalmazása" van az újabb függetlenségi népszavazás kiírására, hiszen ez szerepelt a 2016-os skóciai parlamenti választásokra kidolgozott programjában. Ennek alapján ha az SNP a mostani választásokat megnyeri Skóciában, a kérdés nem az lesz, hogy a skót kormány mit tesz, ha London elveti az újabb népszavazás engedélyezését - amire Boris Johnson brit miniszterelnök már egyenes utalást tett -, hanem az, hogy a brit kormány ezt milyen jogon tenné - mondta a skót kormányfő az edinburghi kampánynyitó rendezvényen.

Hozzátette: a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) szempontjából gyakorlatilag mindegy, hogy az a Johnson által elért megállapodás, vagy a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn által kilátásba helyezett új Brexit-egyezmény alapján történik-e, hiszen Skóciát mindkét esetben akarata ellenére léptetné ki az Európai Unióból a londoni kormány. Nicola Sturgeon ezzel arra utalt, hogy Jeremy Corbyn minap ismertetett választási programra alapján ha a Munkáspárt megnyeri a decemberi választásokat, első dolga lesz egy észszerű új Brexit-megállapodás elérése az EU-val.

Corbyn megígérte, hogy a Munkáspárt ezt az egyezményt népszavazásra terjesztené, a bennmaradás lehetőségét is felkínálva a szavazólapon. Azt azonban nem fedte fel, hogy az általa vezetett munkáspárti kormány e referendumon az új Brexit-egyezmény elfogadása vagy a bennmaradás mellett kampányolna. Nicola Sturgeon a Skót Nemzeti Párt pénteki kampánynyitó gyűlésén kijelentette, hogy Skócia számára egyértelműen az SNP a bennmaradást pártoló erő,

az SNP-kormány célja az, hogy Skócia, sőt az Egyesült Királyság egésze az Európai Unió tagja maradjon.

A skót miniszterelnök hozzátette: az SNP arra is hajlandó, hogy - ha a decemberi országos parlamenti választáson nem szerez abszolút többséget egyetlen párt sem - más pártokkal Brexit-ellenes progresszív szövetségre lépjen, annak érdekében, hogy a Boris Johnson vezette, jelenleg is kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártot ki lehessen szorítani a hatalomból.

Nicola Sturgeon kijelentette ugyanakkor: mindenekelőtt az a célja, hogy a skót választók jövőre újabb népszavazáson dönthessenek Skócia függetlenné válásáról. A skót kormányfő szerint antidemokratikus és fenntarthatatlan helyzetet teremtene, ha a londoni kormány ezt nem engedélyezné. Boris Johnson brit miniszterelnök több ízben - legutóbb csütörtökön, egy skóciai kampányrendezvényen - egyértelműen jelezte, hogy nincs szándékában engedélyezni a jövő évi újabb skóciai függetlenségi népszavazást.

A skóciai referendumot a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn, és a harmadik legnagyobb országos parlamenti erő, a Liberális Demokraták vezetője, Jo Swinson sem támogatja, jóllehet a liberális párt az SNP-hez hasonlóan a Brexit megakadályozására törekszik. A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről. A skót kormányfő visszatérő érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

Címlapkép: Ken Jack/Getty Images

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.
RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
szijjarto péter