Minden évben egy új krízishelyzetet hoz az élet, 2023-ban már a nehezített gazdasági kilátásokkal is meg kell küzdenie a vállalati szektornak. A likviditás és a stabilitás megtartása mellett a beruházási kényszer, az új innovációk, technológiák átvétele és a zöld átállás olyan kihívásokat gördít a szereplők elé, amit csak a tudatosan hosszú távra készülők fognak tudni megugrani. Stratégiai kérdéssé vált a fenntarthatóság, de vajon hogyan fordítható le az új stratégiai irány a jelen feladataira, hogyan lehet pénzügyileg is értelmezni, és mi lesz a nettó jelenértéke egy zöld projektnek vagy vállalatnak? Mire kell készülni egyáltalán az üzleti szférának, milyen EU-s és kormányzati beavatkozással járhat a zöld gazdaság megvalósítása? Érkezhet uniós támogatás a zöldítésekre vagy jobb, ha más finanszírozási formán kezd el mindenki gondolkozni? Mit lépnek most a legnagyobb vállalatok, a legmeghatározóbb iparági képviselők?
09:00 - 09:05
09:05 - 09:25
EU-s pályázati lehetőségek: a zöld projektek és a fenntartható gazdaság gyorsítója
Előadó: Petri Bernadett, Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, ügyvezető igazgató Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI)
09:30 - 09:50
Magyarország a zöld átállás útján
Előadó: Csepreghy Nándor, parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes, Építési és Közlekedési Minisztérium
09:50 - 10:00
Mindenkit elért a zöld átállás - Felkészült a gazdaság?
Előadó: Pókos Gergely, ügyvezető igazgató, OTP Bank Zöld Program Igazgatóság
10:00 - 10:45
Zöldülés egy nehéz gazdasági helyzetben - Kerekasztal-beszélgetés vállalatvezetőkkel
Moderátor: Bán Zoltán, vezérigazgató, Net Média (Portfolio Csoport)
Beszélgetés résztvevői:
Elképesztő összegekre van szükség a zöld átállás megvalósítására, amit a gazdaság csak áldozatok árán, átcsoportosítással fog tudni megteremteni. Most még ugyan a költségoldalt terhelik a zöld projektek, a zöld vállalati működés, de később még ennél is komolyabb ára lesz annak, ha egy vállalat nem tud a fenntarthatóságnak megfelelően működni. Milyen átalakulást hoz a klímaváltozás a pénzügyi piacokon? Milyen új kockázatokat kell beárazni? Milyen banki hitelkihelyezési stratégiákra készülhetünk? Mit nyernek a bankok, és mit a vállalatok, ha minden elérhető forrást a zöldítésre fordítanak?
11:10 - 11:25
Zöld finanszírozás az MVM Csoportban az ESG tükrében
Előadó: Fazekas László, gazdasági vezérigazgató-helyettes, MVM Zrt.
11:30 - 11:45
Magyarország megújult Zöld Kötvény Keretprogramja
Előadó: Bebes András, főosztályvezető, Stratégiai és elemzési főosztály, Államadósság Kezelő Központ Zrt.
11:45 - 12:30
Finanszírozási stratégiák - Mit adnak a bankok, mit nyernek a vállalatok?
Moderátor: Schmidt Ákos, ügyvezető igazgató, Credit Management Group
Beszélgetés résztvevői:
Az ESG elméletét már nem kell magyarázni, a gyakorlati megvalósítás viszont minél mélyebbre ásunk, annál trükkösebb problémákat gördít elénk. A legnagyobb vállalatok a szabályozás, a befektetői nyomás, a finanszírozási megfelelések tükrében kell, hogy helyt álljanak, miközben a kkv szektor már azzal szembesül, hogy nem lesz kinek beszállítania, vagy szolgáltatnia, ha nem veszi komolyan az ESG gyakorlatokat. Hogy állnak a hazai nagy- és kisebb vállalatok az olyan mozaikszavaknak való megfelelésben, mint az ESG, a CSRD, az NFRD vagy az EU Taxonómia? Hogyan segít az adatvezérelt világunk a Scope 3-as kibocsátások mérésében? Megvalósíthatók lesznek a net zéró vállalások az adatok, számok szépítése nélkül?
11:10 - 11:25
Egy magyar nagybank, az MBH Bank net-zero céljainak eléréséhez vezető út
Előadó: Szege György, ESG és Fenntarthatóság vezető, MBH Bank
11:25 - 11:40
A fenntarthatóság nem csak a „nagyok” feladata - Mit profitálhat az ESG-ből a hazai KKV szektor?
Előadó: Dr. Csorbai Hajnalka, stratégiai igazgató, Opten
11:40 - 11:55
11:55 - 12:40
A legtrükkösebb feladatok: Scope 3 és a net zero tervek a gyakorlatban
Moderátor: Nagy Julianna, szenior menedzser ESG és fenntarthatósági szolgáltatások, KPMG
Beszélgetés résztvevői:
Az elmúlt két évben megtapasztaltuk, hogy az energiaszektor zavara legalább akkora károkat okozhat, mint a pénzügyi piacok sérülése. A megfelelő energiapolitika a prioritási lista legelejére került, nemcsak országok, nagyvállalatok, hanem a legkisebb cégek, és a lakosság szintjén is. Energiahatékonyság és megújuló energia nélkül elképzelhetetlen a rövid távú jövő is, de vajon hogyan tud az ellátásbiztonság, az energiafüggetlenség, a klímavédelem és a megfizethető árú energia négyese egyszerre megvalósulni? Mit jelen a jövőre nézve a nemzeti energia- és klímaterv? Mi lesz az energiapiacon az új trend? Mivel kell a leginkább foglalkoznunk a megújuló energia hódítását segítve? Meddig tarthat a napenergia-boom Magyarországon, és hol lehet az újabb buktató? Milyen meglepetéseket tartogathat a hazai és az uniós szabályozás?
13:45 - 14:00
Hozhat-e a megoldást a hidrogén technológia az időjárás függő naperőművek gazdaságos működtetésére?
Előadó: Losonczy Géza, Associate Partner, Head of Energy & Utility Advisory Services, KPMG
14:05 - 14:20
Nagyvállalatok lehetőségei a zöld átállásban
Előadó: Lugos Roland, üzletfejlesztési igazgató, Optimum Solar Zrt.
14:20 - 14:35
Keresletoldali szabályozás és a rugalmassági piac
Előadók:
14:35 - 15:20
A megújuló energia ára: kapacitási nehézségek, fejlesztési irányok
Moderátor: Weinhardt Attila, Analyst, Portfolio
Beszélgetés résztvevői:
Az ingatlanpiac, a városfejlesztés és a közlekedés egymást behálózó rendszerében nem tud csak egy elem zölddé változni, nem létezhet fenntartható város, ha ahhoz az épületek vagy a közlekedés nem illeszkedik, de egy ingatlanfejlesztés sem lesz soha fenntartható, ha azt nem támogatja a városi szabályozás vagy az ott élők környezettudatos életvitele. Egy minden mindennel összefüggő rendszerben kell zöld épületeket teremteni, egészséges környezetet biztosítani és a mindennapokban élhető, de kisebb kibocsátással járó közlekedést teremteni. Új vs. régi? Mi a legjobb irány az ingatlanfejlesztésben? Van olyan, hogy fenntartható város? Zöld irányba halad a közlekedési szektor? Mit lép az autóipar, a teherszállítás és a mikromobilitási szektor?
13:45 - 14:00
A környezettudatosság mint hozzáadott érték: fenntarthatóság a logisztikában
Előadó: Tóth Szabolcs, gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes, Waberer’s International Nyrt.
14:00 - 14:20
Elektromos közlekedés a jövő városában - Mit okoz ez energia, gondolkodás, kultúra szinten
Előadó: Pukler Gábor, elnökségi tag, Jövő Mobilitása Szövetség
14:20 - 14:40
Az ingatlanhitel portfólió zöldítése – A K&H helyzetértékelése
Előadó: Suba Levente, fenntarthatósági vezető, K&H Csoport
14:40 - 15:25
Felújított vs. új - Épületek és városrészek közös újragondolása az energiahatékonyság és a fenntarthatóság jegyében
Moderátor: Lévai Gábor, ügyvezető, Green Brands Hungary
Beszélgetés résztvevői:
A legeslegfenntarthatóbb vállalatoknak és a legzöldebb termékeknek és szolgáltatásoknak is kell, hogy megmutassák magukat a nagyközönségnek. A transzparencia szerves része a fenntarthatóságnak, ráadásul a társadalmi szempontoknak megfelelően a fogyasztók tudatosságának növelésében, a szemléletformálásában is hatalmas erővel rendelkezik. Hogy teremts piacot egy igazán jó zöld terméknek úgy, hogy abból ne legyen greenwashing? Mi az alapja a bullshit-mentes zöld marketingnek? Hogyan támogatja a marketingstratégia a vállalat nettó zéró céljait, hogyan lehet a marketingtevékenységeket is zöldíteni? Hogyan lehet megnyerni a belső kommunikációval a munkavállalókat, a fiatalokat, azokat, akik az ESG kormányzási vagy társadalmi szempontjainak is eleget tevő márkához, vállalathoz szeretnének tartozni?
13:55 - 14:05
Fenntartható projektek kommunikációja: egy-egy példa, egy-egy gondolat
Előadó: Gulyás János, vezérigazgató, Wavemaker Hungary
14:05 - 14:40
Így győzd meg a fogyasztókat greenwashing nélkül
Moderátor: Gulyás János, vezérigazgató, Wavemaker Hungary
Beszélgetés résztvevői:
14:40 - 15:20
Fenntartható marketing - A társadalmi és vállalatirányítási szempontokról is kommunikáljunk!
Moderátor: Bovier György, tréner, előadó, tanácsadó, kommunikátor
Beszélgetés résztvevői:
Eddig versenyelőny volt, mostanra viszont már alapvetéssé formálódik a fenntarthatóság minden gazdasági szereplőnél. A tét nem kisebb, minthogy a klímaváltozásból adódó pénzügyi, működési, vagy akár fizikai kockázatok megfelelő kezelésével jövőbiztos vállalatokat formáljunk. Hogyan lehet a leghatásosabban bevonni a vállalatokat a fenntarthatósági lépések megvalósításába? Miért hasznosak a mérések és a digitalizáció? Mit jelent a nagyvállalati elvárás a beszállítókra nézve? Mi lesz az ellátási láncokkal a zöld cunami közepette? Mit hoz a zöld jövő, és egyáltalán milyen a zöld jövő?
15:50 - 16:05
Az uniós karbonvám és az új magyar karbonkvóta adója csak a kezdet - Mit hoz az EU ETS rendszere 2024-től?
Előadó: Papp Bernadett, szenior piaci elemző, Pact Capital AG
16:05 - 16:45
Zöld cunami az ellátási láncban - Nagy nyomás alatt kell most jól dönteni
Moderátor: Huszár András, társalapító/igazgató, Green Policy Center
Beszélgetés résztvevői:
16:45 - 17:25
Mit hoz a zöld jövő? Egy optimista vs. pesszimista működés
Moderátor: Forrás Dávid, vezető producer, Portfolio Podcast Lab
Beszélgetés résztvevői:
Klímakérdésben, a kibocsátáscsökkentési célokban az egyik legösszetettebb és talán legérdekesebb iparág az agrárium. Komoly szén-dioxid-lábnyommal rendelkezik, de az elsők között is szenvedi el a klímaváltozással megszaporodó természeti károkat, és ezzel egyidőben nyújtja az egyetlen olyan természetes megoldást, ami negatív kibocsátást, illetve a nettó zéró célokat segít elérni. Mi az a Carbon Farming? Milyen lehetőségeket, és milyen buktatókat tartogat a jövő agráriuma számára? Hogyan lehet pénzzé tenni a kibocsátások csökkentését? Hogyan segítik a legújabb technológiák, vagy a precíziós gazdálkodás az iparág kibocsátását visszafogni? A megelőzés mellett hogyan tudnak a gazdák felkészülni a rosszabb szcenáriókra? Mit jelent az alkalmazkodás a gyakorlatban?
15:45 - 16:00
Carbon Farming - Mit hozhat a szén-dioxid-piac a mezőgazdaságnak? (angol)
Előadó: John Barry, Senior Sales Manager - Certificate Sales, Agreena ApS
16:00 - 16:45
Zöld agrárgazdaság: alkalmazkodásra és a legújabb technológiákra felkészülni!
Moderátor: Braunmüller Lajos, főszerkesztő, Agrárszektor
Beszélgetés résztvevői:
Miután megvitattuk a legégetőbb fenntarthatósági trendeket és kihívásokat, jöhet a jól megérdemelt pihenés és szórakozás:
Állófogadással, pezsgős koccintással és változatos italkínálattal várjuk Önöket, a Millenáris Táncszínház teraszán, ahol hagyományosnak számító GinTonic bárunkat a "Portfolio Gen Z Green Fest 2023" hozza el.
Itt oldott hangulatban tovább gyűrűzhetnek a szakmai kérdések és felvetések, és új partneri-üzleti kapcsolatok köttethetnek a konferencia szakmai programja után. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló networking lehetőséget!
Kiemelt szakmai partner
Platinum támogató
Gold támogató
Green Awards Főtámogató
Fenntarthatósági partnerünk
Silver támogató
Silver/Expert támogató
Green Awards kategória támogató
Bronze támogató
A Fenntartható közlekedés támogatója
A pálinkakínálat támogatója
A rendezvény karbonsemlegességéért felel
Szakmai partner
Accessibility Partner
Szervezés, lebonyolítás, információk
Szponzorációs lehetőségek
Tartalmi és szervezési kérdésekben