A hazai kkv szektor támogatására indította el 2013-ban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Növekedési Hitelprogramot (NHP), amely célzott monetáris politikai eszközként stabilizálta, majd 2015-re növekedésbe fordította a hazai kkv szektor hitelezését, ezzel elősegítve a gazdasági növekedést. A koronavírus-járvány által sújtott vállalkozások megerősítését is célozva indult el a program legújabb szakasza, az NHP Hajrá, amely iránt már most jelentős érdeklődés tapasztalható.
Hitelezési fordulat a kkv szektorban
A Növekedési Hitelprogram előtt, 2009 és 2013 között évente 4-5%-kal esett vissza a hitelezési volumen, amely a leginkább a kkv szektort sújtotta. Az MNB a vállalatok versenyképességének javításáért indította el 2013-ban a Növekedési Hitelprogramot, ami hozzájárult a hitelezési fordulat megvalósulásához. A program elindítását követően a kkv-hitelezés korábban tapasztalt visszaesése megállt, majd 2015-től fokozatosan emelkedésnek indult és 2016-ban már a hosszú távon fenntartható gazdasági növekedéshez szükségesnek tartott 5-10% közötti sávba került. Ekkor a piaci alapú hitelezés is felélénkült. Az NHP az elmúlt években mind a kkv-k, mind a pénzügyi intézmények által jól ismert és kedvelt konstrukcióvá vált.
Megszerették a vállalkozások az NHP-t
Az Növekedési Hitelprogram konstrukció fix kamatozással és hosszú futamidőre nyújt finanszírozási lehetőséget a kkv-k számára. Az NHP eddigi szakaszaiban legnagyobb arányban a mezőgazdasági, feldolgozóipari és kereskedelmi ágazatba sorolt vállalkozások vettek részt, tehát a korábban sérülékenyebbnek számító területeken működő cégek. A program eddigi szakaszaiban mintegy 3400 milliárd forintnyi kedvező hitelt kapott 50 ezer vállalkozás beruházásra, fejlesztésre, vagy forgóeszköz-finanszírozásra.
NHP Hajrá a koronavírus-járvány negatív hatásai ellen
Az NHP Hajrá konstrukció 1500 milliárd forintos keretösszeggel biztosít segítséget a járvány által sújtott kkv szektornak az újbóli megerősödésért és további növekedésért. Az NHP Hajrá keretében igényelhető kölcsönök garantálják a vállalkozások számára a hosszú távú kiszámíthatóságot és anyagi biztonságot a futamidő végéig fix, maximum 2,5% kamattal. A 10 napos hitelbírálati időnek köszönhetően pedig gyorsan forráshoz juthatnak a cégek, ami a jelenlegi helyzetben különösen fontos az üzleti tevékenység folytatásához.
Már az indulást követő első hetekben jelentős érdeklődés mutatkozott a cégek oldaláról az NHP Hajrá iránt, amit a kkv-hitelezésben aktív bankok mindegyike felvett már a termékkínálatába. A program indulásától számított bő 2 hónap alatt több mint kétezer szerződés jött létre a kereskedelmi bankoknál már több mint 120 milliárd forintnyi összegben. A 9 legnagyobb hazai kereskedelmi bank pedig év végéig kb. 1000 milliárd forintnyi szerződés megkötésére számít. Az NHP igénylése előtt érdemes több hitelintézetnél is érdeklődnünk, hogy az ajánlatok összehasonlításával biztosan a legkedvezőbb konstrukciót kapjuk!
(x)