A Bank KKV hiteleinek kedvezményes kamata kevesebb mint 5% (3 havi EURIBOR + legfeljebb 4%, 15 éves futamidőre). Az MFB által bemutatásra kiválasztott példaértékű vállalkozás az Arany Kapu Borászati Melléktermék Feldolgozó Zrt. ("Arany Kapu"), amely a Bank első tőkebefektetése volt 2003-ban, amit azóta folyamatos törlesztéssel kivásárolt a társaság.
A Bank szeptemberben eddig két közleményt adott ki hitelprogramjainak változásairól:
- A 24/2009.09.10-i közleményben az MFB Zrt. tájékoztatta a bankgarancia programokban résztvevő hitelintézeteket és az ügyfeleket arról, hogy a bankgarancia programok feltételrendszere módosult .
A programok termékdokumentációjában pontosításra kerültek a bankgarancia érvényességére és érvényesítésére vonatkozó szabályok. A módosítással egységes szerkezetbe foglalt Terméktájékoztatót és a kapcsolódó dokumentumokat a http://www.mfb.hu portálon tette közzé a Bank.
- A 23/2009.09.10-i közleményben az MFB Zrt. arról adott tájékoztatást, hogy az Új Magyarország TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram kihasználtsága elérte a 90%-os szintet.
Egymilliárdos beruházás a borászati melléktermékek feldolgozására
Az Arany Kapu Borászati Melléktermék Feldolgozó Zrt.-t ("Arany Kapu") 1993-ban alapították. Fő tevékenysége az EU közös borpiaci rendeleteiben szabályozott borászati melléktermék lepárlása. Hangsúlyozandó, hogy EU-konform, mert a közösségi előírások miatt a lehetőségei sokkal jobban korlátozottak, mint a külön rendeleti szabályok nélküli vállalkozóké. Ez a tevékenység a borászati melléktermékek országos hatókörű felvásárlását, azok komplex feldolgozását jelenti. Fő termékük a szőlőtörkölyből, borseprőből és borból előállított nyersalkohol, emellett a szeszesitalpiac ellátását szolgáló borlepárlás során előállított borpárlat, a melléktermékekből kinyert borkősav-félkésztermék, a kalcium-tartarát is készül itt, és a szőlőmagot is hasznosítják. A fenti tevékenység kiegészítéseként említhető a dél-alföldi régió gyümölcseiből valódi gyümölcspálinkák készítése, mustsűrítés, valamint a szárított szőlőtörköly értékesítése.
Piaci környezetüket meghatározza az a tény, hogy az MVH által a borpiaci intézkedések keretében az "Arany Kapu" a Magyarországon jóváhagyott legnagyobb lepárlóüzem, amely a rendelkezésre álló melléktermékek 90-95%-át vásárolja meg és dolgozza fel.
Az MFB 2003-ban tőkeemeléssel 48,94%-os részesedést szerzett a társaságban, amit a tulajdonosok folyamatos törlesztéssel kivásároltak. 2004-ben 600 millió forintnak megfelelő összegű euro hitelt hagyott jóvá a Bank az ipari szesz előállítására alkalmas üzem beruházására, valamint 270 millió forint összegig bankgaranciát vállalt az uniós pályázatok önrészéhez is. A hiteltörlesztéseket a szerződésben vállalt kötelezettségek szerint teljesítik. A közel 1 milliárd forint összegben megvalósított, környezetvédelmi normáknak megfelelő beruházás során kialakították az ipari szeszfőzéshez szükséges környezetet, korszerű gépeket és berendezéseket vásároltak. Mindezekkel 2005-től a belföldön jelentkező melléktermék feldolgozási igényekhez szükséges kapacitások rendelkezésre állnak. A társaság forgalmát 2008-ban tovább növelte, közel 2 milliárd forint árbevétele 17%-kal haladta meg az előző évit. Kedvezőek a 2009 évi kilátások is, amelyben közrejátszik az idei év jó alapanyag ellátása és az ebből adódó magas kapacitáskihasználtság is. A társaság évente 50 ezer tonna szőlőtörköly, 200 ezer hektoliter hígseprő, valamint 100 ezer hektoliter bor feldolgozására képes.
A társaság 1993 óta működik, menedzsmentje már többször bizonyította az iparágban és a pénzügyekben való jártasságát, felkészültségét, aminek köszönhetően az Arany Kapu Zrt. 15 év alatt Magyarország egyik legnagyobb borászati üzemévé nőtte ki magát.
(X)