Az agrárium kockázatkezelése: hogyan segíthetnek az állapotfüggő termelési modellek a gazdáknak a bizonytalanság kezelésében
KRTK blog

Az agrárium kockázatkezelése: hogyan segíthetnek az állapotfüggő termelési modellek a gazdáknak a bizonytalanság kezelésében

A mezőgazdaság mindig is a gazdaság egyik legkiszámíthatatlanabb ágazata volt, hiszen a gazdáknak folyamatosan szembe kell nézniük számos bizonytalansági tényezővel. Az időjárás változékonysága, a kártevők és betegségek megjelenése, a piaci árak ingadozása, valamint a globális gazdasági és politikai események mind-mind olyan faktorok, amelyek befolyásolják a mezőgazdasági termelés eredményességét. Az elmúlt években a klímaváltozás hatásai tovább súlyosbították ezeket a kihívásokat, növelve az extrém időjárási események gyakoriságát és intenzitását, mint például az aszályok, árvizek vagy hőhullámok.
krtk blog A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont blogja.

Ebben a kiszámíthatatlan környezetben a gazdáknak szükségük van olyan eszközökre és módszerekre, amelyek segítik őket a bizonytalanságok kezelésében és a termelési döntések optimalizálásában. Az agrárközgazdászok ezért egyre inkább egy innovatív koncepcióhoz, az állapotfüggő megközelítéshez fordulnak, amely lehetővé teszi a termelési folyamatok részletesebb és pontosabb elemzését a bizonytalanság közepette.

Új tanulmányunkban mélyreható elemzést nyújtunk az állapotfüggő termelési modellekről, bemutatva, hogyan alkalmazhatók ezek a modellek a mezőgazdasági terméshozamok elemzésére. Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogyan lehet a terméshozamokat redukált formájú ökonometriai modellekkel megfogalmazni, ezáltal világosabb és pontosabb képet nyújtva a gazdákat érintő bizonytalanságokról és kockázatokról.

Mi is az állapotfüggő megközelítés?

Az állapotfüggő megközelítés egy olyan elméleti keretet kínál, amely a termelési döntések elemzését a bizonytalanság kontextusában helyezi el. Ahelyett, hogy a hagyományos modellekhez hasonlóan azt feltételeznénk, hogy a gazdák teljes bizonyossággal rendelkeznek a jövőbeni körülményekről, az állapotfüggő modell elfogadja a valóságot: a gazdák döntéseiket a természet számos lehetséges állapotának figyelembevételével hozzák meg. Ezek a "természet állapotai" különböző bizonytalan eseményeket vagy körülményeket reprezentálnak, amelyek befolyásolhatják a termelési eredményeket, mint például az időjárás változása, a piaci árak ingadozása vagy a kártevők megjelenése.

Az állapotfüggő megközelítés lényege, hogy a termelési technológia és a gazdák döntései függnek a természet állapotaitól. A gazdák stratégiáikat úgy alakítják ki, hogy azok a lehető legjobban alkalmazkodjanak a különböző lehetséges kimenetekhez. Ez a modell lehetővé teszi a kutatók számára, hogy jobban megértsék a gazdák döntéshozatali folyamatát, és hogy hogyan reagálnak a bizonytalanságra.

Azonban ennek a megközelítésnek az alkalmazása gyakran akadályokba ütközik az adatok hiánya miatt. A mezőgazdasági termelés számos bizonytalan tényező befolyása alatt áll, és nehéz minden lehetséges természetállapotot és azok hatásait rögzíteni. A rendelkezésre álló adatok általában csak a megvalósult kimeneteket tükrözik, anélkül, hogy információt nyújtanának arról, mi történt volna más körülmények között.

A redukált formájú modellek szerepe.

A redukált formájú ökonometriai modellek olyan statisztikai eszközök, amelyek segítenek magyarázni a változók közötti kapcsolatokat anélkül, hogy részletesen meg kellene határozni az alapul szolgáló folyamatokat. Új tanulmányunkban ezen modellek segítségével kapcsoltuk össze az időjárás változásait a terméshozamokkal, gyakorlatilag egy térképet hozva létre arról, hogyan hatnak a különböző időjárási minták a mezőgazdasági kimenetekre. Ezáltal képesek szimulálni, hogyan reagáltak volna a gazdák különböző időjárási körülmények között az évek során, így teljesebb képet nyújtva a termelési bizonytalanságokról. Ez a megközelítés különösen értékes azoknak a gazdáknak, akik több növényt termesztenek, mivel az egyes növények eltérően reagálnak az időjárási sokkokra. Például egy aszály súlyosan befolyásolhat egy növényt, míg egy másik viszonylag érintetlen maradhat. Az állapotfüggő megközelítés e változékonyság figyelembevételével pontosabb előrejelzéseket tesz lehetővé a mezőgazdasági teljesítményről bizonytalan körülmények között.

Alkalmazás a magyarországi növénytermesztésre

Tanulmányunkban a módszer gyakorlati alkalmazását mutatjuk be a magyarországi növénytermesztés példáján keresztül. Különösen a kukorica- és búzatermelésre fókuszáltunk, amelyek Magyarországon a legfontosabb szántóföldi növények közé tartoznak. Az ország mezőgazdasága jelentős kihívásokkal néz szembe az időjárási kockázatok, különösen az aszályok gyakori előfordulása miatt.

A redukált formájú ökonometriai modellek segítségével elemeztük, hogyan befolyásolják a különböző időjárási események a terméshozamokat. Azonosítottuk a természet különböző állapotait, amelyek tükrözik az időjárási viszonyok együttes hatásait, mint például a hőmérséklet és a csapadék kombinációi. Ezen elemzések révén pontosabb képet kaptunk arról, hogyan reagálnak a különböző növények a változó környezeti feltételekre.

Az eredmények alapján a gazdák számára hasznos információkat tudtunk nyújtani a termelési döntések optimalizálásához.

Például, ha egy gazda tudja, hogy a kukorica terméshozama jelentősen csökken egy bizonyos hőmérsékleti és csapadékviszonyok mellett, akkor ennek megfelelően módosíthatja a vetési időpontot, választhat szárazságtűrőbb fajtákat, vagy más növényekre helyezheti a hangsúlyt az adott időszakban.

Politikai vonatkozások: Új irány a kockázatkezelésben

Tanulmányunk eredményei nemcsak a gazdák számára nyújtanak értékes információkat, hanem jelentős hatással lehetnek az agrárpolitika alakítására is. Az állapotfüggő termelési modellek alkalmazása lehetővé teszi a döntéshozók számára, hogy jobban megértsék a mezőgazdasági kockázatok regionális és növényspecifikus jellemzőit.

Ennek eredményeként célzottabb és hatékonyabb támogatási programokat lehet kidolgozni, amelyek figyelembe veszik a különböző régiók és termelők sajátos kockázatait és szükségleteit. Például olyan szubvenciók bevezetésére nyílik lehetőség, amelyek ösztönzik az éghajlatálló mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazását, vagy támogatják azokat a beruházásokat, amelyek csökkentik a gazdák kitettségét az időjárási kockázatoknak, mint például az öntözőrendszerek kiépítése vagy a talajmegőrző technológiák alkalmazása.

Emellett az állapotfüggő megközelítés hozzájárulhat a terménybiztosítási rendszerek fejlesztéséhez is. Pontosabb kockázatelemzéssel a biztosítótársaságok és a gazdák is jobban megérthetik a kockázatok természetét, ami igazságosabb és hatékonyabb biztosítási termékek kialakításához vezethet.

Bokusheva, R., & Baráth, L. (2024). State‐contingent production technology formulation: Identifying states of nature using reduced‐form econometric models of crop yield. American Journal of Agricultural Economics, 106(2), 805-827.

A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

Baráth Lajos a HUN-REN Közgazdaság- és Rgionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
worker dolgozó munkás