Alapvetően az igaz, hogy a magyar vásárlók nem szeretik a felújítandó ingatlanokat, vélhetően azért, mivel túl sok utánajárást illetve energiát igényel a felújítás levezénylése, illetve talán kevesen is látják meg egy lepusztult lakásban a lehetőségeket. Bármennyire is szeretjük azonban a felújított otthonokat, ott sem feltétlenül vannak könnyű helyzetben a vásárlók. Sokszor kompromisszumot kell kötni a burkolatokban és az elrendezésben. Egy felújított ingatlan esetében ugyanis "kifizetjük" a tulajdonos korábbi erőfeszítéseit, így a magas ár miatt már kevéssé valószínű, hogy újra szétverjük a fürdőszobát.
A felújítandó ingatlanokat kerülő vásárlói magatartásra sokan építenek vállalkozást, rossz állapotban lévő, de jó adottságokkal rendelkező ingatlant vásárolnak meg, amit aztán felújítanak és értékesítenek. Ezt azonban, mint említettük vállalkozásszerűen űzik, így komoly tapasztalattal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy még milyen áron érdemes megvásárolni egy felújítandó ingatlant, illetve azt körülbelül milyen költséggel lehet felújítani. Ezzel az információval azonban kevesen rendelkeznek azok közül, akik az ingatlanuk eladás előtti ráncfelvarrásán gondolkodnak el. Jellemzően a költségeket alulbecsülik.
A ZILLOWSZTORIK című könyv egyik fejezete éppen azt boncolgatja, hogy mennyire éri meg felújítási munkák végezni egy lakás eladása előtt. Ebből kiderül, hogy jelentős különbség lehet az elvégzett munkálatok esetében az adott lakás értéknövekedésében. A könyvben leírt kutatás szerint például a leginkább a fürdőt lehet érdemes felújítani, de még a nappali rendbetételével sem járunk rosszul, míg például a konyhabútor cseréje kevesebbet hozhat annál, mint amennyit befektettünk.
A ZILLOWSZTORIKHOZ mellékleteként megjelent Lakáspiaci Mozaik már a magyar adatokon igyekezett képet adni arról, hogy mennyivel érhetnek többet a felújított lakások a felújítandóaknál. Ebből kiderül, hogy Magyarországon a jó állapotú és felújítandó lakások között 25-50 százalékos lehet az árkülönbség, Budapesten a panellakások esetében 28, míg téglalakások esetében 26 százalékos ez az értékdifferencia, vagyis ennyivel érnek többet a felújított ingatlanok a felújítandóaknál.
Mielőtt tehát bárki felújításba vágna bele az eladás előtt, alaposan járja körül a felmerülő költségeket, a felújítással járó kellemetlenségeket, illetve térképezze fel azt is, hogy a munkálatok elvégzése mennyit hozhat a konyhára.
Szemezgess az Ingatlan Adatbázisba frissen feltöltött lakóparkok közöttÚj lakást vásárolnál? Találd meg a a Portfolio Ingatlan adatbázisában álmaid otthonát, ami átláthatóan könnyen összehasonlító formában ad információt az egyes projektekben lévő lakások méreteiről, árairól és elhelyezkedéséről.
A cikk a szakmai tartalmon túl, saját termék népszerűsítését is szolgálja.