
Az Európai Bizottság közzétette a 2024-es állami támogatásokról szóló jelentését, amely átfogó képet ad a tagállamok által 2023-ban nyújtott állami támogatások mértékéről és céljairól.
Bár az összkiadás 2022-höz képest jelentősen, 243,27 milliárd euróról 186,78 milliárd euróra csökkent, a források 73%-át a tagállamok uniós szakpolitikai célkitűzések megvalósítására fordították.
Ezek közé tartozik a környezetvédelem és energiamegtakarítás, a kutatás, fejlesztés és innováció, valamint a regionális fejlesztés ösztönzése is. 2022-ben ezekre a célokra még csupán az összkiadások 49%-a jutott. A stratégiai célokat szolgáló támogatások összege eközben 119,98 milliárd euróról 136,78 milliárd euróra emelkedett.
A legtöbb forrás a zöld- és energiatámogatásra irányult (55,32 milliárd euró), ami az összkiadás mintegy 30%-át jelentette. A második legnagyobb tétel a „komoly gazdasági zavarok orvoslása” volt, amely az állami támogatás negyedét tette ki. Az orosz agresszió negatív hatásainak enyhítésére és a klímasemleges gazdaság felé való átmenet támogatására létrehozott ideiglenes keret (TCTF) intézkedései 39,45 milliárd eurót tettek ki, azaz a teljes kiadás 21%-át.
A koronavírus-járványhoz köthető támogatások súlya drámaian visszaesett, mindössze az EU GDP 0,06%-át tette ki 2023-ban.
Ez jelentős csökkenés a korábbi időszakhoz képest, és azt jelzi, hogy a válságintézkedések fokozatosan kivezetésre kerültek. A 2023-ban felhasznált Covid-támogatások csupán a jóváhagyott keretösszegek 34%-át, míg a teljes TCTF-keret 19%-át tették ki.
Az úgynevezett blokkkivételi szabályozások alkalmazása tovább bővült. Ez egy uniós jogi mechanizmus, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy bizonyos típusú költségvetési ösztönzőket előzetes brüsszeli jóváhagyás nélkül nyújtsanak (például amelyek nem érik el a de-minimis szintet, vagyis alacsony összegűek és nem fenyegetnek a belsőpiaci verseny torzulásával).
A tagállamok 2023-ban összesen 2825 új intézkedést jelentettek be ezek keretében, amelyek az új állami támogatások 88%-át tették ki.
A blokkkivétel alapján nyújtott támogatások összértéke elérte a 70,53 milliárd eurót, amely az összkiadás 38%-át jelenti. A jelentés külön figyelmet fordít az ipari innovációra, tiszta technológiákra, valamint a környezetvédelmi és energiatámogatásokra.
Magyarország az éllovas
2023-ban Magyarország GDP-arányosan az összes EU-tagállam közül a legtöbb állami támogatást nyújtotta: a támogatások összege elérte a nemzeti GDP 2,91%-át.
Ez messze meghaladja az uniós átlagot, és jóval meghaladja a második helyen álló Horvátország 1,86%-os arányát, illetve az olyan nagyobb tagállamokat is, mint Németország (1,20%) vagy Franciaország (1,29%).
A teljes magyar állami támogatás értéke folyó áron 5,72 milliárd eurót tett ki, ami 2259 milliárd forintnyi összeget jelentett.

Érdekesség, hogy Magyarország a válságtól függetlenül kifizetett állami támogatások listájában is éllovas: 1,11 százaléka ment a GDP-nek így a cégekhez. Ennél csak Dánia (1,25%) és Málta (1,86%) fizetett ki nagyobb összeget a vállalkozásoknak.
A szektoronkénti bontás alapján 2023-ban a magyar állam a legtöbb forrást ipari termelői beruházások fejlesztésére fordította, amely a GDP 0,24%-át jelentette. Ezt követte a regionális fejlesztés (0,21%) és a környezetvédelem, valamint energiamegtakarítás (0,19%). A mezőgazdaság, erdőgazdálkodás és vidékfejlesztés szintén jelentős tétel volt 0,12%-kal.
Ezzel szemben a kis- és középvállalkozások – beleértve a kockázati tőkét is – támogatása rendkívül alacsony maradt:
mindössze a GDP 0,009%-át fordította erre a célra a kormány, ami az összes támogatási kiadás kevesebb mint fél százaléka.

Történelmi távlatban vizsgálva is kiemelkedik a 2023-as év támogatási volumene: 2000 óta eltelt időszakban a GDP-hez viszonyított támogatások mértéke ritkán haladta meg a 2%-ot, és jellemzően 1–1,5% között mozgott. Jelentősebb emelkedést először a második Orbán Viktor vezette kormány megalakulásakor, 2010-ben láthattunk (2,05%), majd a 2016–2021 közötti időszakban a támogatások aránya tartósan 2% fölé emelkedett, a Covid-időszak csúcspontján, 2020-ban pedig elérte a 3,18%-ot.

A 2023-as adat tehát nemcsak aktuális uniós összevetésben kiemelkedő, hanem a magyar állami támogatási politika történetében is a harmadik legmagasabb értéknek számít.
Az adatok alapján jól látszik, hogy a magyar kormány nem válságkezelésre, hanem inkább strukturális ágazati és regionális fejlesztésekre koncentrálta a kiadásait. A környezetvédelmi és energiamegtakarítási célok is viszonylag jelentős súlyt kaptak, de ezek mögött elmaradtak a KKV-k, amelyek támogatása marginálisnak tekinthető.
Annak ellenére, hogy Magyarország 2023-ban szokatlanul intenzív állami támogatási politikát folytatott európai viszonylatban, csak tompítani tudta a recessziós hatásokat: ebben az évben a magyar GDP 0,7 százalékot zsugorodott. Ebben főleg a beruházásoknak volt szerepe, ahol a leginkább le kellene csapódnia az állami ösztönzők hatásának a magyar támogatási tortát látva.

A 2023-as évben 8,5 százalékot zuhantak a beruházások, a kép pedig akkor sem szebb, ha azzal számolunk, hogy a támogatások időbeli megvalósítása miatt a növekedésösztönző hatásuk akár 2024-re is átcsúszhatott:
AZ ELMÚLT 30 ÉV LEGNAGYOBB ZUHANÁSA VALÓSULT MEG TAVALY A 13,8 SZÁZALÉKOS VISSZAESÉSSEL.
Bár kézenfekvőnek tűnhet az a magyarázat, hogy a magas nyomású gazdaságpolitika csődjéről árulkodnak ezek az adatok, a magas állami támogatási arány elképzelhető, hogy egy jóval jelentősebb visszaeséstől mentette meg a magyar gazdaságot. Épp az az Európai Bizottság által bevezetett vészhelyzeti állami támogatási rendszer lényege, hogy az elmúlt évek kedvezőtlen környezetében is élénkíthessék gazdaságaikat a tagállamok, így tompítva a recessziós hatásokat.

A magyar állami támogatási struktúra erősen koncentrált néhány kiemelt ágazatra, miközben a gazdaság gerincét jelentő kisvállalkozások háttérbe szorultak a támogatási döntések során. A támogatási arány növekedése a 2020-as évek elejét jellemző trendekbe illeszkedik, de mértéke és szerkezete egyaránt a kormányzat súlypontáthelyezéséről árulkodik, amikor még inkább a kis- és középvállalkozások forráshoz jutása jelent meg, kevésbé a nagyberuházók segítése.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Nem mágia, valóság: így simítható ki a vizsgadrukk örökre két napos rákészüléssel
Fesztiválhangulatban a leghatékonyabb.
Vámháborúk kora: mégis mekkora öngólt lő az Egyesült Államok?
Braun Erik elemzése.
Beszakadt az olajár, mégsem lett annyival olcsóbb a benzin - Mi történik itt?
Meg lehet magyarázni.
Lábon lőtte magát Trump? Elfordulnak a befektetők Amerikától
Bizalmatlanná váltak az intézményi befektetők.
Itt a figyelmeztetés: Németországnak is nagyon fájnak Donald Trump lépései
A gazdasági tárca szerint.
Felgyújtották a pennsylvaniai kormányzó házát, miközben a családjával bent aludt
Az elkövetőt elfogták.
Enyhül a vámháborús feszültség, remek a hangulat a tőzsdéken
Nagy emekedésben a vezető részvényindexek.
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Fából készült felhőkarcolók jelenthetik az építészet jövőjét
A modern építészetről a legtöbbeknek a beton, az acél vagy a tégla juthat eszébe alapanyagként, valójában azonban a fa is tökéletesen megfelel erre a célra. Számos vo
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De
Az S&P 500 ETF olcsóbb! - Bognár FIRE Balázzsal
Stúdiónkban az S&P500-azók és a FIRE képviselője, Bognár Balázs. Meg egy kis betevő Trump. Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók...
The post A


- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Von der Leyen ultimátuma Trumpnak: esélyt ad az EU a tárgyalásoknak, de nem örökké
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.