Szokatlan év volt a 2020-as, ezért is kell okosan csinálni a céges évzárást
Gazdaság

Szokatlan év volt a 2020-as, ezért is kell okosan csinálni a céges évzárást

Közeledik a 2020-as évzárás végső határideje. Ugyan a határidő és a kötelezettségek is megszokottak, de mivel 2020 nagyon is szokatlan volt, az évzárási teendőket sem szabad rutinszerűen végezni. Egyrészt most valóban itt az ideje az adó-megtakarításnak, másrészt érdemes odafigyelni az adminisztrációs feladatok részleteire is.

Teendők és határidők

Május 31-e hivatalosan a társasági adó vagy kisvállalati adó, a helyi iparűzési adó, az innovációs járulék és a kiskereskedelmi különadó bevallásának és befizetésének, valamint a 2020-as évről szóló beszámoló közzétételének határideje a naptári éves adózást követő vállalkozásoknál. Idén a koronavírus-járványra visszavezethető indokok alapján a hatóságok egy hónap késedelmet méltányolnak, melyet június 30-ig benyújtott igazolási kérelmekben lehet igényelni.

Az idei év számvitelileg is különleges, hiszen kezelni kell a járvány gazdasági hatásait, az esetleges új tevékenységek indítását, korábbiak leállítását, megszűntetését, a hitel moratóriumhoz kötődő felfüggesztett kamatfizetést és a forint gyengülésének számviteli összefüggéseit. Évzáráskor érdemes frissíteni a számviteli politikákat is: például a leltárkészítési és leltározási, az értékelési, az önköltségszámítási és a pénzkezelési szabályzatot.

A transzferár nyilvántartásokat is el kell készíteni a bevallás benyújtásáig

A transzferár-nyilvántartások elkészítésének határideje egybe esik a társasági adóról szóló bevallások tényleges benyújtásával. Ugyan már csak az évi 50 millió forintos ügyletérték felett kell transzferár nyilvántartást készíteni, viszont ezeknek minél pontosabbnak kell lenniük, ugyanis a hatóságok még mindig nagyon sok hiányosságot találnak. Tavaly az adóhatósági transzferár ellenőrzések több, mint 70%-a volt problémás, amelyek következtében nem csupán a formai hibákat bűntették, de az adóalap újraszámításával keletkező adóhiányt is. Idén semmiképpen sem szabad elfeledkezni a COVID hatások bemutatásáról. Ez ugyanis olyan mértékben változtatta meg a piaci viszonyokat, hogy nem tanácsos a korábbi dokumentumokat alapul véve sematikusan készíteni a tavalyi év ügyleteit bemutató nyilvántartástokat.

Hogyan csökkenthetjük a fizetendő társasági adót?

A veszteséges vállalkozások két lehetőség közül választhatnak: befizetik a minimumadót, vagy nyilatkozatot tesznek arról, hogy veszteségük a jogszerű gazdálkodás során keletkezett, és nem vállalják a minimumadó megfizetését. Általában érdemes az első megoldást választani, mert ezzel a vállalkozás elkerülheti az adóellenőrzést, de a 2020-as zárás ebben a tekintetben is különleges. Sokan lehetnek, akiket a járvány miatt kialakuló válság olyan súlyosan érintett, hogy érdemes élniük a nyilatkozattétel lehetőségével. A veszteség egyébként 5 adóévig használható fel a nyereség csökkentésére, annak 50%-áig. Azok a szerencsések, akik nyereségesek, szintén csökkenthetik fizetendő adójukat. Ha tervezett beruházásaikra fejlesztési tartalékot képeznek, mellyel jelentős adómegtakarítás érhető el. A 2020-as év teljes pozitív eredménye tartalékba helyezhető.

Vigyázat! A kiskereskedelmi különadót csak időarányosan kell fizetni.

A kiskereskedelmi különadó bevallására is fontos odafigyelni, ugyanis csak a bevezetés napjától kell azt megfizetni, ami a naptári év szerint, folyamatosan működő vállalkozásoknak május 1-december 31. közötti 245 napra jutó összeget jelenti.

Érdemes az olcsóbb önellenőrzéssel elkerülni a bírságot!

A kötelező feladatokon túl érdemes önkéntesen is elvégezni néhány feladatot, például átvilágítani az előző év adózási gyakorlatát. Így előbb fedezhetjük fel, és javíthatjuk ki az esetleges hibákat, mint a hatóság, amely a digitális adózás korában már automatikusan, távolról is kiszúrhatja ezeket. Ha a cég saját maga korrigál, azaz önellenőrzést hajt végre megtakaríthatja a bírságot és a kamatot. Önellenőrzés esetén csak a jegybanki alapkamat szerinti időarányos pótlékot kell megfizetni (1-szeres vagy 1,5-szeres). Ha az adóhatóság fedezi fel a hibát, akkor 50%-ig terjedő adóbírságot és a jegybanki alapkamat + 5 százalékpontnyi késedelmi pótlékot kell fizetni, ezen felül az adminisztrációs hibákért fix összegű mulasztási bírságokat (pl. transzferár nyilvántartás hiánya esetén ügyletenként akár 2 millió Ft-ot).

Jancsa-Pék Judit

partner, adószakértő

LeitnerLeitner

Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Valamit tervez a kormány - Mi lesz az OTP-vel?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Private Health Forum 2024
2024. szeptember 26.
Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Volodimir Zelenszkij orosz gaz azerbajdzsani gaz