Az ilyen gazdasági környezet kidolgozása azon múlik, hogy abban sikerül-e a gazdaság szereplőinek racionális döntéseit kevésbé környezetszennyező irányba terelni. Ehhez számos szakpolitika áll az állam rendelkezésére, de egyáltalán nem egyértelmű, hogy egy adott helyen, adott problémára milyen eszköz az ideális, vagyis hogyan érhető el a lehető legnagyobb kedvező környezeti hatás a lehető legkisebb költségek mellett.
AZ ELEMZŐ KÖZGAZDÁSZ
A Portfolio hetente mutatja be az ELTINGA vezetőjének videósorozatát, ami a közgazdasági elemző gondolkodásba nyújt bepillantást. Rendszerváltó történetünk egyik öröksége, hogy a közgazdaságtan sok mindent jelent ma Magyarországon: praktikus, üzleti tanulmányokat, alkalmazott matematikát, fogalmak, állami szabályok, törvények naprakész ismeretét. A nemzetközileg economics-ként ismert – magyarul talán leginkább elemző közgazdaságtannak nevezett – terület gondolkodása és szerepe nem közismert. A sorozatban megmutatjuk a közgazdasági gondolkodás példáit. Szó lesz arról, hogyan kutatják a közgazdászok a vállalati versenyt. Hogyan jelzik előre a gazdasági növekedést? Miként próbálják megérteni és feltárni a gazdasági összefüggéseket? Mit keres egy közgazdász az iskolában? Ismerd meg te is az elemző közgazdász munkáját!
NÉVJEGY
Kőműves Zsófia a Cambridge Econometrics Hungary modellező közgazdásza. Környezetvédelmi, energiapiaci és munkaerőpiaci elemzéseivel segíti új szakpolitikák tervezését. Az ELTE alkalmazott közgazdaságtan szakán tanult, majd a Közép-európai Egyetemen (CEU) diplomázott közgazdászként és dolgozott kutatási asszisztensként. A volt fogvatartottak munkaerőpiaci helyzetét leíró kutatását számos szakmai elismeréssel díjazták, többek között elnyerte a prágai Károly Egyetem New Economic Talent díját. Ösztöndíjasként tanult Genfben és az Egyesült Államokban is, ahol elsősorban adatelemzéssel és fejlesztéspolitikával foglalkozott.