Az FHB Jelzálogbank cégneve Takarék Jelzálogbank Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, rövidített cégneve Takarék Nyrt., az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. új neve pedig Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. lesz.
A magyar mellett közzétette IFRS szerinti konszolidált pénzügyi beszámolóját is a társaság, a főbb eredményadatokat az alábbi táblázatban foglaltuk össze.Pozitívum a jelentésben, hogy
- bővült a hitelállomány (a saját 5,5%-kal, a refinanszírozott több mint duplájára),
- növekedett a kamatjövedelem (több mint 9%-kal),
- töredékére esett a kockázati költség (ötödére)
- minimálisan csökkentek a működési költségek
A kamatjövedelem növekedése elsősorban az értékpapírok kamatráfordításának csökkenéséből adódik, ugyanis az alacsony kamatkörnyezet következtében lehetőség nyílt a lejáró kötvények helyett olcsóbb finanszírozó források bevonására. Jó hír a bank tulajdonosainak, hogy a mérlegfőösszegre vetített éves nettó kamatmarzs 2017 év végén 3 bázispontos növekedést mutat az előző évihez képest.
A nettó díj- és jutalékbevételek 8,1%-os csökkenésének fő oka, hogy tavaly került elszámolásra az AXA Bank refinanszírozott hitelének előtörlesztéséhez kapcsolódó egyszeri bevétel elszámolása. A bankszámla és kártyaszolgáltatások díjbevételei, valamint az alapkezelési díjak például viszont nőttek.
A pénzügyi műveleteken tavaly 1,921 milliárd forintos nyereséget számoltak el, ami kevesebb mint fele az egy évvel korábbinak, főleg az értékpapír műveletek profitjának csökkenése miatt. A bank költség/bevétel aránya a működési költségek stagnálása (pontosabban 0,1%-os csökkenése mellett) tavaly 86,6%-ról 79,6%-ra javult.
A saját hitelek állománya az év végén 8,9 milliárd forint növekedést mutatott az előző évi állományhoz képest. A refinanszírozott hitelek állománya 12 hónap alatt 143,8%-kal, 76,6 milliárd forintra növekedett.
Gőzerővel folytatódott a portfoliótisztítás a banknál, ennek eredményeként 2017 végére a problémás hitelek volumene az év végén 26,8%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az NPL-ráta a 2016 végi 10,8%-ról 7,2%-ra csökkent, amelyben már az új hitelkihelyezések növekvő volumene is szerepet játszott. 2017 végére Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) előírta az FHB Csoport számára, hogy a 90 napnál nagyobb lejárt kinnlevőségű teljes hitelállomány átlagos értékvesztés fedezettsége érje el a 65%-ot.
2017 végén a betétállomány 329,3 milliárd forintot tett ki, ezzel éves szinten 10,8%-kal növekedett az állomány. A betétek aránya a kamatozó forrásokon belül a 2016. évi 56,4%-ról 60,2%-ra növekedett. A jelzáloglevelek állománya tavaly 28,0%-kal növekedett, ami 36,8 milliárd forintos bővülést jelent.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ