Az orosz Roszkoszmosz űrügynökség szerint kedd hajnalban a Vosztocsnij űrközpontból sikeresen felbocsátottak egy Szojuz-2.1 hordozórakétát, amely két nagyobb és 53 kisebb műholdat juttatott Föld körüli pályára, köztük két iráni gyártmányút – írja a Reuters.
Hónapokig tartó felfüggesztés után 2025-ben újra űrsétárára kerülhet sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután az űrruhák hibája miatt júniusban beszüntettek minden olyan tevékenységet, amelyhez az asztronutáknak el kell hagynia az állomást - írta meg a Gizmodo a Space.com riportja alapján.
Osztrák kutatók egy új módszert dolgoztak ki az űrutazás számára jelentős problémát okozó űrszemét kezelésében. A tudósok új módszerükkel egy lézersugár segítségével képesek lesznek a Föld körül keringő objektumok helyzetét centiméteres pontossággal meghatározni. Ez az áttörés jelentős javulást jelent a korábbi, nagyjából száz méteres pontossághoz képest - közölte az Interesting Engineering.
Az Európai Űrügynökség (ESA) új intézkedéseket jelentett be az űrkutatási ágazat támogatására, miközben szigorúbb ellenőrzést vezet be a projektek felügyeletére. A lépések célja a kifizetések felgyorsítása és a munkahelyek megőrzése, válaszul az iparágat sújtó elbocsátásokra és pénzügyi nehézségekre – írja a Reuters.
Az Egyesült Államok Űrhadereje (Space Force) bejelentette, hogy a Boeing által fejlesztett titkos X-37B űrrepülőgép egy speciális fékezési manővert fog végrehajtani a Föld légkörébe való visszatéréskor, amellyel minimális üzemanyag felhasználásával lesz képes megváltoztatni a pályáját - jelentette a LiveScience.
A Napciklusok alakulását vizsgáló tudósok megállapították, hogy az átlagosan 11 évente bekövetkező napmaximum időszaka már javában tart, és a legintenzívebb napkitörések még előttünk lehetnek. A Nap aktivitási ciklusának csúcspontját jelentő maximum-állapot a vártnál korábban érkezett meg, és várhatóan még legalább egy évig folytatódik majd - közölte a LiveScience.
Kína kedden bemutatta közép- és hosszútávú nemzeti űrtudománnyal foglalkozó fejlesztési programját, amely 2050-ig hivatott meghatározni az ország nemzeti űrtudományos küldetéseinek és űrkutatásának tervezését – jelentette a kínai állami média.
Az Európai Unió űrágazatának versenyképesebbé és befektetőbarátabbá tételéhez szorosabb együttműködésre, gyorsabb döntéshozatalra és egyértelműbb szabályokra van szükség – hangzott el az olasz űrügynökség vezetője és az ország ipari minisztere részéről a Milánóban zajló nemzetközi űrügynökségi találkozón. A tisztviselők hangsúlyozták az európai összefogás fontosságát a globális űrversenyben való helytálláshoz.
A világ űrügynökségei ezen a héten Milánóban találkoznak a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson (IAC), amelyen többek között a legnagyobb globális űrhatalmai - Kína és az Egyesült Államok is - részt vesznek majd. Az idei kongresszus izgalmasnak ígérkezik, ugyanis jelenleg egyre inkább kibontakozó űrverseny folyik a Föld körüli keringési pályákért, valamint a Hold meghódításáért, amelyben a geopolitikai szereplők mellett a magánvállalatok, például az amerikai SpaceX is meghatározó szerepet játszik.
Oroszország ambiciózus új terve, hogy egy nukleáris erőművet építsen a Holdon India segítségével. A projektet az orosz állami atomenergetikai vállalat, a Paks II-t is építő Roszatom vezeti, célja pedig egy megbízható energiaforrás biztosítása a jövőbeli orosz-kínai közös holdbázis számára.
A NASA Perseverance marsjárműve olyan sziklát talált a vörös bolygó felszínén, amely a kutatók szerint akár ősi élet jeleit is hordozhatja. A "Cheyava Falls" becenevű szikla évmilliárdokkal ezelőtt élő mikrobákat tarthatott fenn - írja a New Scientist.
Július elején mi is beszámoltunk róla, hogy a NASA bejelentése alapján Elon Musk űrtechnológiai vállalata, a SpaceX nyert megbízást a Nemzetközi Űrállomás (ISS) megsemmisítésére. Az amerikai űrügynökség e hét szerdán tartott sajtótájékoztatón ismertette a jövőbeli akció részleteit, amelyekről a New Atlas írt.
Oroszország új űrállomás építését tervezi, amelynek első négy modulját 2030-ig állítanák Föld körüli pályára.
Oroszország azt tervezi, hogy Kínával közösen létrehoznak egy bázist a Holdon, a kérdéses energiaellátás problémáját pedig nukleáris erőművel oldanák meg – írja a Sky News.
Ezen a héten egy felhőkarcoló méretű aszteroida, a 2008 OS7 és több kisebb társa is biztonságos távolságból, 1,7 millió kilométerre halad el a Föld mellett - tudósított a The Guardian.
Ukránbarát hacktivisták, a "BO Team" tagjai állítólag betörtek a Planeta néven ismert orosz űrhidrometeorológiai központba, és 2 petabájtnyi fontos adatot szereztek meg és töröltek az eredeti szerverekről – számolt be a Bleeping Computer. Az orosz hadsereg által használt pontos időjárási adatok nélkül nehezebben hajthatnak végre támadásokat Ukrajna területén.
Részletes információk derültek ki a 1,5 órás tárgyalásról.
Cikkünk folyamatosan frissül.
6 hónapot se biztos, hogy bírnának.
Nagy István agrárminiszter a Portfolio Checklist vendége volt.
Hegedüs Éva Gránit-vezér a Portfolio Business podcast vendége volt.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.