A SpaceX űripari vállalat hétfőn bejelentette, hogy héliumszivárgás miatt legalább 24 órával elhalasztja az első privát űrséta küldetés startját, amelyet kedden indított volna Floridából.
Elon Musk űrtechnológiai vállalata, a SpaceX jövő héten úttörő jelentőségű küldetésre készül. A Polaris Dawn misszió kereteiben első alkalommal hajtanak majd végre privát űrsétát, ami az űrvállalat egyik legkockázatosabb vállalkozásának ígérkezik, mivel a küldetés során új felszereléseket, köztük vékony űrruhákat és zsilip nélküli kabint tesztelnek.
Magyarország véglegesítette megállapodását az amerikai Axiom Space-szel, miszerint a második magyar űrhajóst a vállalat soron következő Ax-4-es missziójával bocsájtják fel a világűrbe - tájékoztatta Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa az MTI-t hétfőn.
Az utolsó pillanatban fújták le ma a Boeing Starliner űrkapszulájának kilövését, amely már űrhajósokat is szállított volna. Ez már a program negyedik halasztása, a problémát egyelőre nem közölték.
Visszatértek a Földre az Axiom Space magánvállalat által szervezett második, magánjellegű űrmisszió utasai helyi idő szerint kedd este. A misszión először járt arab nő Rajjánah Barnavi szaúdi őssejtkutató személyében.
A leendő magyar űrhajós mintegy 31 napon át hajtja végre azt a 8 tudományos kísérletet, amelyet magyar egyetemekkel közösen választottak ki a programra, és 12 magyar fejlesztésű műszert visz majd magával az állomásra - közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán hétfőn.
Épségben visszatért a Földre hétfőn Maezava Juszaku japán divatmilliárdos, aki tizenkét napot töltött el a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). A 46 éves divatmágnás és műgyűjtő, aki december 8-án indult a kazahsztáni bajkonuri űrrepülőtérről asszisztensével, Hirano Jozóval és Alekszandr Miszurkin orosz űrhajóssal együtt, a kazahsztáni sztyeppén landolt.
A tervek szerint William Shatner is eljuthat a világűrbe a Jeff Bezos által alapított Blue Origin következő, legénységgel ellátott expedíciója során. A repülőgépgyártó cég a kanadai színészt, aki a Star Trek eredeti tévésorozatban Kirk kapitányt alakította, a cég New Shepard nevű rakétájának egyik utasaként tervezi felrepíteni az űrbe. A kilövést október 12-re tervezik, a négyfős legénységben a Planet Labs társalapítója, Chris Boshuizen és a Medidata társalapítója, Glen de Vries is helyet kap.
Biztonságosan az Atlanti-óceánba ereszkedett ejtőernyőkkel szombat este a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat kizárólag amatőr űrhajósokat szállító Crew Dragon űrhajója, befejezve a háromnapos, Föld körüli missziót, amelyet Inspiration4-nek neveztek el.
Júliusban a Virgin Galactic alapítója, Richard Branson és öt társa szuborbitális űrrepülésen vett részt, az élmény hamarosan bárki számára elérhető lesz, amennyiben ki tudja fizetni a legalább 450 ezer dolláros, vagyis 134 millió forintnak megfelelő árú jegyet.
Legkésőbb 2025-ben ismét lesz magyar űrhajós - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a külgazdasági és külügyminiszter.
Jeff Bezos csatlakozott azoknak a kiváltságos embereknek a szűk köréhez, akik eljutottak a világűrbe. A világ leggazdagabb embere kedden kora reggel rövid időre elhagyta a bolygót egy New Shepard rakéta fedélzetén, amelyet a Blue Origin, a Bezos által 2000-ben alapított űrvállalat tervezett és épített. A jármű korábban már 15 alkalommal repült, de még soha nem emberekkel a fedélzetén, ez volt a Blue Origin első utasszállító repülése, amelyet sok további követhet majd, a tervek szerint rendszeresen repülhetnek majd turisták a Blue Origin rakétáival. A mostani űrutazás azért volt különleges, mert Bezosék szerint ez volt az első alkalom, amikor egy magánfinanszírozású űrrepülőgép privát kilövési helyszínről magánszemélyeket indított az űrbe (itt azért van egy kis vita, néhány napja ugyanis Richard Branson hasonló, szuborbitális repülést hajtott végre cége, a Virgin Galactic űrrepülőgépének fedélzetén, Bezosék azonban úgy érvelnek, hogy Branson tulajdonképpen nem is ment az űrbe, mivel csak mintegy 55 mérföldes magasságba repült, ezzel nem lépte át a világűr határának tekintett Kármán-vonalat). Bezos cége szerint ez egy nagy lépés volt afelé, hogy emberek milliói éljenek és dolgozzanak az űrben. A New Shepard-utazásokat olyan ambiciózusabb projektek finanszírozására kívánják használni, melyek előkészíthetik az utat az emberek számára a Földön kívüli települések létrehozásához. A mai, sikeres utazásnak tőzsdei hatása is volt, alaposan megütötték ugyanis az űrversenyben szintén élen járó, Richard Branson vezette Virgin Galactic részvényeit.
Richard Branson angol milliárdos a Virgin Galatic nevű űrjárműve fedélzetén elindult a világűr peremére vasárnap Új-Mexikóból.
Elképesztő ralit láthatunk az űrturizmussal foglalkozó Virgin Galactic részvényénél a kereskedés első órájában, a befektetők kitörő lelkesedéssel fogadták a hírt, miszerint a milliárdos cégvezér Richard Branson maga fog a július 11-i tesztrepülésen az űr peremére utazni többedmagával.
Richard Branson milliárdos vállalkozó az űrturizmussal foglalkozó Virgin Galactic július 11-i tesztrepülésén az űr peremére utazik - közölte csütörtökön Branson cége, megelőzve ezzel a szintén milliárdos "űrhajósjelölt" Jeff Bezost.
Jeff Bezos kiválasztotta útitársát: egy 82 éves egykori pilótanővel indul az űrbe három hét múlva.
Nem tudni, Trump hogyan fog a helyzethez állni.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Zavarba ejtők a fejlettségi adatok.
Szembe ment a magyar részvénypiac az európaiakkal.
Remélhetőleg nem a túl távoli jövőben tagok lesznek – mondják.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.