Még április elején nyújtotta be azt a törvényjavaslatot Semjén Zsolt és Tuzson Bence igazságügyi miniszter, amely értelmében átírták volna a versenyjogi szabályokat, extrém erős hatáskörrel felruházva a Gazdasági Versenyhivatalt. A Válasz Online értesülései szerint a kormány meghátrált, a legújabb módosító javaslatok eltörölnék a két politikus által javasolt változtatásokat.
Meglepően jól kezdte az évet az építőipar: januárban - a szezonálisan igazított adatok szerint - a termelés volumene 10,2 százalékkal haladta meg a decemberit. Bár a téli hónapok alacsony aktivitása miatt az adatot korai lenne az ágazat magára találásaként értelmezni, mégis javítja a képet.
Novemberben az építőipari termelés volumene 2,6%-kal csökkent az előző hónaphoz képest. Ezzel folytatódott az ágazat gyenge teljesítménye, amely ősz végén két és fél éves mélypontjára süllyedt.
Németországi ipari termelés októberben váratlan fordulatot véve 0,4%-kal csökkent az előző hónaphoz képest - jelentette a szövetségi statisztikai hivatal. Ez már az ötödik egymást követő havi bázisú csökkenés - írja a Reuters.
Gyengén kezdte az év utolsó negyedévét a magyar ipar: októberben az előzetes adatok szerint szeptemberhez képest 0,6%-kal csökkent a termelés volumene. Éves alapon (naptárhatással igazítva) 2,8%-os a visszaesés.
Január 13-a után októberben idén már másodjára esik péntekre a hónap 13. napja. Hogy ez a nap mennyire szerencsés vagy szerencsétlen, arról megoszlanak a vélemények, de egy korábbi felmérés szerint a magyar lakosság kétharmada babonás, és a balszerencsét hozó hiedelmek közül a péntek 13-ban hisznek a legtöbben. Az Allianz biztosító elmúlt 15 évének kárstatisztikáját megvizsgálva péntek 13-án valóban több kár ér minket, mint egy átlagos pénteki napon, ezért a biztosító mindenkit fokozott elővigyázatosságra int, főként az utakon - derül ki a biztosítótársaság közleményéből.
Repülőgépgyártók azt javasolják, hogy a repülés kevésbé megterhelő és koncentrációigényes szakaszaiban elég legyen egy pilóta jelenléte a fülkében. A hatóságok egyelőre nagyon óvatosak és csak lépésről-lépésre haladnának az ügyben - írja az Euractiv.
Az energiaválság miatt a szlovén kormány megduplázza a vállalkozásoknak nyújtott támogatásokat, hogy azok ellensúlyozni tudják a megugró rezsikiadásokat - közölte csütörtökön a kormány ülését követően Dejan Zidan, a gazdasági minisztérium államtitkára.
Februárban az építőipari termelés volumene 13,3%-kal (!) haladta meg az előző havi szintet, éves alapon pedig 42,3%-os bővülést jelentett a KSH. A rendelési mutatók is erősen alakultak, jelezve, hogy nagyon erősen indította az évet az ágazat.
A koronavírus első hulláma idején tavaly májusban 760 ezer főnél érte el a csúcsát a távmunkában, vagy home office-ban dolgozók száma Magyarországon, aztán télen a második hullám idején már jóval kevesebben dolgoztak távmunkában és a számuk januárban 510 ezer fő körül tetőzhetett, aztán februárban 482 ezer főre csökkent – derül ki a KSH legfrissebb összesítéséből, amely immár területi és ágazati szinten is bemutatja a tavalyi távmunka folyamatokat. Az idén március 8-tól tegnapig tartó szigorúbb korlátozások (kijárási tilalom, boltzár) alatt a home office-ban dolgozók száma bizonyára ismét emelkedett, és most az enyhítések hatására az elmúlt hónapok számai alapján nagyjából félmillió fő körül lehet.
Decemberben megakadt az építőipar fél éve tartó dinamikus korrekciója, az előző hónaphoz képest 3,1%-kal csökkent a termelés volumene. Az adat nem tragikus, hiszen egy ilyen óriási felfutás után törvényszerű egy-egy gyengébb hónap, ráadásul a rendelési mutatók is biztatóan alakulnak. Ugyanakkor tény, hogy az ágazat teljesítménye még csak kezdi megközelíteni a 2019-es csúcsát.
A koronavírus-járvány többszörös kihívás elé állította a vállalkozónőket, akik a normálisnak számító időszakokban is komplex menedzsment feladatként birkóznak meg az üzleti tevékenység és a magánéleti, családi kötelezettségek összehangolásával. A válság nem kímélte a vállalkozásokat, de a megnövekedett otthoni tennivalók szintén komoly nehézséget okoztak a cégek tulajdonosainak, különösen a gyermeket nevelő nőknek. A cikk a HÉTFA Kutatóintézet magyar vállalkozónőket vizsgáló friss kutatásának eredményeit mutatja be a kutatóintézet által írt összefoglaló közzétételével.
Azt tudjuk, hogy a koronavírus visszaveti a gazdaságokat, de arról fogalmunk sincs, hogy mennyire. Nagyjából látjuk, hogy melyik ágazatok szenvedik meg, de nem tudjuk pontosan, hogy a szereplők mit élnek át. Ennek próbálunk utána járni cikksorozatunkban, amelynek első részében a kereskedelmet vizsgáljuk, és külön kitérünk a gépjármű-kereskedelemre. Ágazati szereplők válaszai alapján azt látjuk, hogy bár sok bolt tele volt az elmúlt hetekben, összességében a kereskedelem mégis visszaeshet, ha hónapokon át tart a válság. A gépjárműkereskedelemben pedig jelenleg óriási a baj.
Az előzetes adattal megegyező, 1%-os visszaesést produkált havi alapon az ipar novemberben. Az éves növekedés (munkanaphatástól tisztítva) 5,7% volt. A ma megjelent részletes adatokból kiderült, hogy a főbb ágazatok közül egyedül a (legnagyobb súlyú) járműgyártás teljesítménye esett vissza érdemben, vagyis ez az ágazat felel az ősz végi gyengélkedését.
Huszonötszörös az eltérés a legmagasabb és a legalacsonyabb szintű munkakörök bérei között - derült ki a Trenkwalder és szakmai partnereinek szervezésében lezajlott felmérésből. A bérek az elmúlt évhez képest 3-4 százalékkal növekedtek, az alacsonyabb besorolások esetében kissé nagyobb, míg a magasabb, vezetői besorolásoknál kisebb növekedésről adtak számot a válaszadó cégek. 28-ról 43 százalékra emelkedett azon cégek aránya, amelyek az idei év egészére jó gazdasági kilátásokkal számolnak.
Rendkívül megosztó törvény született.
Ciszjordánia sorsára juthat Gáza.
Meghozta a döntést az Energiaügyi Minisztérium.
Nincs pozitív végkimenetel.
Nem sok maradt a harcjárműből.
Friss podcastünkben Molnár András, a PortfoLion Capital Partners vezetője volt a vendégünk.
Tűzszünet a libanoni konfliktusban.
Együtt sír, együtt nevet a kereskedő és a lakosság.