Egy, az ukrán légierőnél szolgáló mérnök tett közzé egy felhívást, mely erősen borús képet fest az ország légierejének jövőjéről. Állítása szerint elkezdték a földi személyzet átszállítását a frontvonalra, aminek hatására hamarosan összeomolhat a teljes ukrán légierő.
Egy ukrán MiG-29-es vadászbombázó mért csapást egy orosz parancsnoki központra a herszoni régióban található Ljubimivkában, francia gyártmányú AASM HAMMER rakéták segítségével – derült ki friss harctéri felvételekből.
110 F-35-ös vadászbombázót adott át az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek tavaly a Lockheed Martin – írja a Reuters a vállalat jelentését szemlézve.
Több ukránpárti forrás is megosztotta azt a rövid felvételt, amelyen egy ukrán MiG-29-es vadászgép látható, amint éppen hogy elkerül egy feléje tartó – vélhetően légvédelmi – rakétát.
A brit hírszerzés szombaton is kiadta szokásos elemzését, amely ezúttal a két héttel ezelőtti, nagyszabású orosz légicsapással, és annak lehetséges következményeivel foglalkozott.
Az orosz hadsereg újabb veszteségeket szenvedett el, ezúttal saját területén. Egy Szu-30-as vadászgép semmisült meg a krasznodari régióban, míg a közeli vasúti infrastruktúrát is kár érte. Az ukrán hírszerzés nem erősítette meg részvételüket az incidensekben - írta az Ukrajinszka Pravda.
Egy friss ukrán jelentés szerint 2024 augusztus-szeptember között Oroszország mintegy 70 darab különböző Szu-34-es vadászbombázót vetett be Ukrajna ellen. A jelentés eközben Moszkva megmaradt készleteit is taglalja, amiből úgy tűnik, Oroszország kapacitásai alig csökkentek a háborús veszteségek következtében – írta meg a Militarnyi.
Az ukrán légierő felvételt tett közzé arról, hogy egy Szu-27-es vadászbombázó 4 darab SDB irányított légibombát szór egy orosz pontonhídra a kurszki régióban.
Svédország alkatrészeket szállított Ukrajnának a JAS 39 Gripen vadászrepülőgépekhez, bár maguk a repülőgépek még nem kerültek átadásra. A Janes szaklap jelentése szerint a leszállított pótalkatrészek legfeljebb 14 repülőgép kiszolgálására elegendőek - tudósított az Euromaidanpress.
November 11-én jelent meg az amerikai védelmi minisztérium F-35-ös közös programirodájának a Veterán Napi plakátja, amellyel az egykori katonák előtt tisztelegnének. A grafikára azonban egy súlyos hiba csúszott – írta meg a South China Morning Post.
Kína is elhozta egyik legújabb fejlesztését a Taijuanban, az észak-kínai Sanhszi tartományban hamarosan megrendezésre kerülő légibemutatóra. Pekingi források állítják: a radarrendszer képes észlelni az amerikai F-22-es és F-35-ös vadászgépeket – írta meg a Resonant News.
November 5-én kedden a kínai Népi Felszabadító Hadsereg Légiereje (PLAAF) hivatalosan is bemutatta a J-35A lopakodó vadászgépet, valamint hozzátették, hogy hamarosan egy nyilvános légibemutató alkalmával a nagyközönség előtt is bemutatkozik a típus – számolt be a China Daily.
Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót.
Lengyelország kész átadni maradék MiG-29-es vadászbombázóit Ukrajnának azzal a feltétellel, hogy más NATO-gépek mindaddig garantálják az ország légterének biztonságát, amíg Varsó új repülőgépeket nem szerez – számolt be róla az Ukrinform Andrzej Duda lengyel elnök interjúja alapján.
Az Egyesült Államok az Európai Biztonsági Kezdeményezés keretében - tartva az oroszokkal fennálló konfliktus eszkalálódásától - több európai országban is komoly fejlesztéseket hajt végre. A Telegraph értesülései szerint hazánk is érintett: a kecskeméti légibázist bővítené ki Washington.
Orosz források számoltak be kezdetben arról, hogy egy amerikai gyártmányú, Ukrajnának adományozott F-16-os vadászgép szállt szembe egy orosz Szu-34-essel. Jelenleg az biztos, hogy az Szu-34-es megsemmisült, de miután nyugati források is beszámoltak az esetről, az orosz milbloggerek vehemensen tagadni kezdték az eredeti történetet.
Nagy kilengésekkel halad a magyar fizetőeszköz.
Ez része az ukrán győzelmi tervnek is.
Megszerezték az állítólagos bizonyítékokat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán konfliktus fejleményeivel.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.