A NASA hamarosan útjára indítja az Europa Clipper űrszondáját, amelynek célja a Jupiter Europa nevű holdjának feltérképezése. A tervek szerint október 10-én útnak induló, nagyjából 30 méteres űrszonda, a NASA eddigi legnagyobb, bolygóközi útra indított eszköze lesz. Az utazás apropója, hogy közelebbről is megvizsgálják vele a fagyott óceánokkal borított holdat, amely a tudósok szerint a legjobb hely arra a Naprendszerben, hogy az élet nyomati keressék rajta - írta meg a Mashable.
Nagy-Britannia jelentős lépést tesz a klímavédelem terén: hétfőn bezárja az utolsó széntüzelésű erőművét, a Uniper vállalat Ratcliffe-on-Soar nevű létesítményét. Ezzel az ország az első G7-tag lesz, amely teljesen felhagy a szénalapú energiatermeléssel.
A két évvel ezelőttihez képest mintegy 80 százalékkal, azaz körülbelül ötödére esett a tüzelő iránti országos kereslet Szeverényi Tamás erdészeti szakember becslései szerint.
Az ukrán gazdaság egyik kulcsfontosságú szereplője, a Pokrovsk Coal Group (PCG) felkészült a lehetséges orosz megszállásra. A Metinvest nemzetközi acél- és bányászati csoport részeként működő vállalat Ukrajna legnagyobb kokszszéntermelője, pokrovszki bányái pedig hamarosan a frontvonal közelébe kerülhetnek - tudósított az Ukrajinszka Pravda.
A világ szénfüggősége – a szén-dioxid-kibocsátás legnagyobb forrása – továbbra is növekszik, annak ellenére, hogy az éghajlatváltozás enyhítése érdekében sürgősen felszólítanak a szénfelhasználás fokozatos megszüntetésére. De a kép kontrasztos: az Egyesült Államok és Európa energiamixében egyre nagyobb szerep jut a megújulóknak, a nyáron ezek biztosították az ellátás legnagyobb részét az EU-ban, addig Kína és India úgy égeti a szenet, mintha nem lenne holnap.
Az Anglo American bányaipari cég jelentős szerkezeti változtatásokat jelentett be kedden, így például azt, hogy kilép a szén üzletágból és leválasztja platina és gyémánttermelő vállalatait. Eközben ismételten elutasította a BHP Group, a világ legnagyobb bányaipari cégének a felvásárlási ajánlatát.
Kína és India, Ázsia legnagyobb szén-dioxid-kibocsátói nem csökkentették a szénalapú villamosenergia-termelésüket, ami megnehezíti számukra az éghajlati céljaik elérését – derül ki az Ember nevű energetikai agytröszt új tanulmányából. Eközben Európában a fosszilis termelők már alig az ellátás negyedét biztosítják csak.
A G7 csoport energiaügyi miniszterei hétfőn előzetes technikai megállapodást kötöttek a széntüzelésű erőműveik 2030-as évek eleji leállításáról, ami fontos lépést jelent a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentése felé, miközben mérlegelik a cseppfolyósított földgáz orosz importjának korlátozását is - jelezte Gilberto Pichetto Fratin olasz energiaügyi miniszter és a torinói találkozó elnöke.
Kína az év elejétől visszaállította a szénre kivetett importvámokat, és ez a politikai váltás veszélyt jelenthet az orosz exportőrökre, akik a második legnagyobb szénszállítóvá váltak a világ legnagyobb tüzelőanyag-piacán. De a 20 százalékos plusz tételre kedvezményt kapnak.
A Nemzetközi Energiaügynökség minden évben kiadja energiapiaci előrejelzését, amelyben jellemzően izgalmas prognózisok szerepelnek. A 2023-as kiadvány egyik legizgalmasabb üzenete, hogy a tiszta energiára való áttérés momentuma elég erőssé vált ahhoz, hogy az IEA alapforgatókönyve szerint a szén, a kőolaj és a földgáz iránti globális kereslet tetőzzön 2030 előtt. A tetőzést viszont várhatóan nem követi meredek keresletcsökkenés, és ha az előrejelzésnek megfelelően e fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet magas szinten marad, akkor a változás messze nem elegendő a globális klímacélok eléréséhez.
A Liberty Steel, a felszámolt Dunaferr új tulajdonosa megkezdte az acélbugák szállítását Dunaújvárosba - írja a Dunaújvárosi Hírlap.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb adatai szerint tavaly 3,3 százalékkal nőtt, és újabb rekordot ért el a globális szénfogyasztás, írja a CNBC.
Az energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása tavaly új csúcsra emelkedett a szél- és napenergia sosem látott növekedése ellenére - adta hírül a Guardian globális energetikai adatok alapján.
Fontos energiaügyi kérdés végrehajtását halasztja el Lengyelország, tudta meg a Reuters, ami arról is beszámolt, hogy eközben Németország kormányának koalíciós pártjai megegyeztek az olaj- és gázfűtési rendszerek fokozatos kivezetéséről szóló törvényjavaslat módosításáról.
Közel kétéves mélypontra, 30 euró/MWh közelébe zuhant péntekre a holland TTF gáztőzsdén a legközelebbi havi szállítás ára, amiben több tényező mellett az orosz gázszállítási stratégia változása is szerepet játszhatott orosz költségvetési okok miatt. A gázárak mélybe zuhanása egyúttal új lendületet adhat a szén áramtermelésből való kiszorulásához is, mivel a gázerőművek egyre versenyképesebbek a szénerőművekkel szemben.
Éjjel-nappal dolgoznak a bányászok Ukrajna délkeleti részén, mélyen a föld alatt, hogy szenet termeljenek ki az ország háborús védelméhez és a civilek világítással, fűtéssel való ellátásához – számolt be a CNBC.
Hosszabb határidőt szabott magának.
Úgy tűnik, mégis megoldódott a kérdés.
Mindenáron megbuktatná a brit kormányt.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.