Miközben Velence továbbra is próbálgatja a belépődíjat az egy napra odalátogatók számára, a svájci Alpokban egy népszerű falu is követni akarja a példáját – írja a CNN.
Pünkösd vasárnapján és hétfőjén is a megszokott, az adott napi menetrend szerint szállítják el a MOHU Budapest Zrt. munkatársai az időben kikészített háztartási és szelektív hulladékot Budapesten és egyes agglomerációs településeken - közölte a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.
2022-ben az EU-ban az egy főre jutó települési hulladék mennyisége 513 kg volt, ami csökkenést mutat 2021-hez képest. Rossz hír viszont, hogy az egy főre jutó újrahasznosított hulladék mennyisége csökkent.
A Víz Világnapja alkalmából több évnyi szemetet kezdtek összeszedni a vízügyi igazgatóság munkatársai a Sió-csatorna három kilométer hosszú, siófoki mederszakaszán szerdán reggel.
A G20-országok (idetartozik az egész EU, Egyesül Államok, Egyesült Királyság, Ausztrális, stb.) műanyagfelhasználása az évszázad közepére közel megduplázódik, hacsak nem születik átfogó és jogilag kötelező érvényű globális egyezmény, szabályozás a fogyasztás visszaszorítására - világít rá egy kutatás legfontosabb eredményeire a Reuters.
Nem igazán foglalkoznak környezetvédelmi kérdésekkel, így a folyókban folyamatosan felgyülemlő szeméttel sem a nyugat-balkáni országok, annak ellenére, hogy az európai uniós tagságra várva ezeket a problémákat is meg kellene oldaniuk.
Elkezdődtek a tárgyalások az sztrájkoló FKF-es dolgozók által kijelölt tíz tagú küldöttséggel, amennyiben szerda estig nem lesz eredménye az egyeztetésnek, a főváros a katasztrófavédelemhez fordul a hulladékszállítás biztosítása érdekében - közölte Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes kedden délután Budapesten.
Forradalmasíthatják a műanyagok újrahasznosítását egyes enzimek, amelyeket a gyászbogárlárvák emésztőrendszerében találtak - állítják ausztrál tudósok.
A svéd Södertälje város "takarító munkára" toboroz varjakat, a madarak feladata, hogy összeszedjék az eldobott cigarettacsikkeket a város utcáin és terein. A munka önkéntes alapon zajlik, a varjak továbbra is vadon élnek, de jutalmat kapnak az összeszedett cigicsikkekért - írja a The Guardian.
Jelenleg az Európai Unió tagországaiban fejenként átlagosan 500 kg szemetet termelünk évente, ami napi szinten közel 1,5 kg-ot jelent. Ez a magas szám abból ered, hogy sok fogyasztási cikkből lesz hulladék egy háztartásban, a legjellemzőbb, hogy megunjuk őket, nem használjuk más célra, nem ajándékozzuk el, nem cseréljük el, ha pedig elromlik, megsérül, nem javíttatjuk meg őket. A körforgásos gazdaság viszont épp arról szól, hogy minél több fogyasztási cikket a körforgásban tartsunk, ezáltal kevesebb új gyártás generálva. Az MNB összegyűjtötte, hogy az egyes szelektív hulladék fajtákba pontosan milyen tárgyak tartoznak. Vagyis, ha már valamit muszáj kidobni, és azt szelektíven tesszük, akkor azt úgy tegyük, hogy legyen is értelme.
Friss adatokat közölt az Eurostat arról, mennyire figyelnek a műanyagcsomagolások újrahasznosítására az EU-s országok.
Egy új globális jelentés szerint évente 2,5 milliárd tonna élelmiszer kerül a szemétbe a mezőgazdaságban, körülbelül 1,2 milliárd tonnával több, mint a korábban becsült 1,3 milliárd tonna. Az összes megtermelt élelmiszer körülbelül 40 százaléka megy kárba a korábban becsült 33 százalékkal szemben - olvasható a Driven to Waste: Global Food Loss on Farms című jelentésben, amelyet a Természetvédelmi Világalap (WWF) és a Tesco rendelt meg.
Öt nagyvállalat felelős a világon előállított egyszer használatos műanyag nagy részéért, amelyek tömegével kötnek ki végül a szemétlerakó helyeken - jobb esetben -, rosszabb esetben pedig az óceánokban, a tengerpartokon, vagy valahol a természetben. Az újrahasznosítás nehézkes, mivel nincs egy globális rendszer, de egyes vélemények szerint nem csak a gyártók felelőssége a probléma megoldása, hanem a társadalom minden rétegétől elkötelezettséget kíván, a fogyasztóktól, a kormányoktól és még a pénzügyi szektor szereplőitől is. A helyzet különösen égető, mivel a népesség növekedésével nem számíthatunk arra, hogy a műanyagok iránti kereslet csökken és a koronavírus-járvány is az egyszer használatos dolgok felé terelte az embereket.
A körforgásos gazdaságban a hulladék tulajdonképpen megszűnik, mert vagy technikai körfolyamat részeként hasznosul, vagy pedig a természetbe visszahelyezve biztonságosan lebomlik a természeti tőkét gazdagítva. De hogy működik ez a gyakorlatban? És mit tehetünk mi, felhasználók azért, hogy részesei legyünk ennek a körforgásnak? Podcastunkban erről is kérdeztük Simon Anita környezetipari szakértőt, az Alteo Csoporthoz tartozó ECO-FIRST Hulladék Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatóját.
Az elemzés a hazai hulladékhelyzetet mutatja be nemzetközi összevetésben. A hazai hulladékgazdálkodási infrastruktúra az európai uniós támogatásoknak köszönhetően sokat fejlődött, mégis a hulladékkérdés környezetbarát, mai divatos szóval élve fenntartható kezelésétől még távol állunk. Milyen okok állnak ennek hátterében? Ezt szedtük össze egy csokorba.
A világszerte eladott élelmiszer 17 százaléka a szemétben végezte 2019-ben az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) csütörtökön bemutatott jelentése szerint.
Hosszú posztban fejtette ki gondolatait a megválasztott amerikai elnök.
Egyhangú döntésre lesz szükség az elnök menesztéséhez.
Egyelőre vizsgálják a súlyos balesetet.
"A tűzszünet a semmibe vezető út".
Neves hazai szakembereket kérdeztünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?