A NATO két hajót küld a Balti-tengerre azért, hogy ellenőrizze Oroszország víz alatti infrastruktúráját és kövesse az orosz "árnyékflotta" - vagyis adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók - mozgását a térségben – jelentette be pénteken a finn külügyminiszter.
Litvánia kormánya bejelentette, hogy az orosz elektromos hálózatáról való leválást megelőzően fokozza a Lengyel-Litván (LitPol) interkonnektor védelmét, amely az ország villamosenergia-ellátásában játszik szerepet. A lépésre a közelmúltban történt balti-tengeri szabotázsgyanús incidensek, valamint az orosz árnyékflotta aktivitása miatt van szükség. A védelmi feladatokat a tavaszig működő magánbiztonsági cég helyett az állami Közbiztonsági Szolgálat veszi át, amely tapasztalatával garantálja a kritikus infrastruktúrák hatékonyabb védelmét. Az ország tervezetten egy hónapon belül leválik az orosz energiahálózatról, és a kormány szerint minden lehetséges forgatókönyvre, így az összekötők nélküli működésre is felkészültek - írta meg az Euronews.
A finn hatóságok kiemelték az Eagles S orosz teherszállító hajó elhagyott horgonyát a tengerfenékről. A gyanú szerint a hajó felelős az Estlink 2 távvezeték és négy balti-tengeri kommunikációs kábel átvágásáért – írja a Reuters.
Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) hétfői jelentése szerint jelentős tűz ütött ki egy oroszországi drónraktárban. A tűzeset az orosz–ukrán határtól több mint 1300 kilométerre található Tatárföldön, az Alabuga különleges gazdasági övezetben lévő Sahed drónraktárban történt. A beszámoló szerint a tűz 16 millió dollár (mintegy 6,4 milliárd forint) értékű drónalkatrészt semmisített meg – írja a The Kyiv Independent.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) december 20-án jelentette, hogy egy orosz An-72-es katonai szállítórepülőgép hajtóműve felrobbant a múlt héten a moszkvai területen található Osztafjevo repülőterén. Az incidens részletei egyelőre homályosak, de a HUR által közzétett információk szerint az eset újabb fejlemény lehet az Oroszország területén végrehajtott szabotázsakciók sorában - jelentette a Kyiv Independent.
A Gazeta számolt be arról a svájci Transliq AG számításai szerint mintegy 633 millió dollárba kerülne a 2022 őszén felrobbantott Északi Áramlat 2 megjavítása.
A svéd rendőrség megfigyelőként vett részt egy kínai hajón végzett vizsgálaton a Balti-tengeren, ahol két víz alatti távközlési kábel megrongálódásának ügyét vizsgálják. Bár az incidens kapcsolatban állhat a geopolitikai feszültségekkel, Svédország hangsúlyozta, hogy Kínát egyelőre nem vádolják semmivel – számolt be a DW.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) sikeres műveletet hajtott végre a Krasznodar területén található krimszki katonai repülőtéren, ahol megsemmisítettek egy modern orosz vadászgépet, egy Szuhoj Szu-30-ast. Az akciót az egyik szabotőr videón is rögzítette.
A NATO fokozza erőfeszítéseit az Oroszország és Kína által elkövetett ellenséges akciók elleni védekezésben. A szövetség a hírszerzési információk megosztásának növelésével és a kritikus infrastruktúrák védelmének javításával kíván fellépni a szabotázsakciók, kibertámadások és dezinformációs kampányok ellen. A NATO-külügyminiszterek új stratégiát dolgoznak ki a hibrid fenyegetések kezelésére.
Finnországban két helyen is elszakadt egy üvegszálas internetkábel, a GlobalConnect dolgozik a kábelek javításán - közölte kedden a digitális infrastruktúra és adatkommunikációs szolgáltató a Reuters beszámolója szerint. Az eset azért is érdekes, mert nemrégiben szabotázsgyanús kábelszakadások történtek a Balti-tengeren, amely szintén a finneket érintette.
Halad a nyomozás az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezeték két évvel ezelőtti felrobbantásával kapcsolatban, már két gyanúsítottat sikerült azonosítani az ügyben, ami olyan siker, amelyre kezdetben nem feltétlenül számítottak – mondta el Jens Rommel német főállamügyész a Der Spiegelnek.
A brit külföldi hírszerzésért felelős szolgálatának vezetője úgy látja, Oroszország már megindította hibrid háborúját Európa ellen, szerinte számos szabotázs-akciót végrehajtott NATO-tagállamok területén az orosz titkosszolgálat - írta meg a Reuters.
Az Egyesült Államok döntése, miszerint engedélyezi Ukrajnának az amerikai fegyverek mélyebbre lövését Oroszország területén, nem növelte a nukleáris támadás kockázatát - állítja öt, az amerikai hírszerzést jól ismerő forrás. A Reuters által megkérdezett szakértők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre harciasabb kijelentései ellenére sem valószínű, hogy atomfegyvert vetne be. Ugyanakkor Oroszország várhatóan kiterjeszti az európai célpontok elleni szabotázskampányát, hogy növelje a nyomást a Nyugatra az Ukrajnának nyújtott támogatás miatt.
Lengyelország közös haditengerészeti járőrözéssel akarja megakadályozni a Balti-tenger alatt végrehajtott szabotázsokat – írja a Tagesschau.de.
A Litvániában hétfőn lezuhant DHL teherszállító repülőgép fekete dobozait még nem találták meg - közölte kedden az ország kormányzati Nemzeti Válságkezelő Központjának vezetője.
24 órán belül két tenger alatti internetkábel is elszakadt a Balti-tengeren, ami azonnal felvetette a gyanút, hogy szabotázsakció történhetett. Bár elsőre többen Oroszországra gyanakodtak, végül kiderült, hogy egy kínai teherhajó járt az érintett területeken az incidensek idején. Az eset rávilágít az európai kritikus infrastruktúra sebezhetőségére, amely infrastruktúrát a Nyugat ellenfelei anélkül tudnak támadni, hogy ezzel háború kitörését kockáztatnák.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Aljakszandr Lukasenka helyes döntésnek tartja, hogy segítette az orosz hadsereget Ukrajna megtámadásában.
Magyarország számára is fontos jelzés érkezett.
Eséssel indulhat a hét a fontosabb részvénypiacokon.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.