A svéd rendőrség megfigyelőként vett részt egy kínai hajón végzett vizsgálaton a Balti-tengeren, ahol két víz alatti távközlési kábel megrongálódásának ügyét vizsgálják. Bár az incidens kapcsolatban állhat a geopolitikai feszültségekkel, Svédország hangsúlyozta, hogy Kínát egyelőre nem vádolják semmivel – számolt be a DW.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) sikeres műveletet hajtott végre a Krasznodar területén található krimszki katonai repülőtéren, ahol megsemmisítettek egy modern orosz vadászgépet, egy Szuhoj Szu-30-ast. Az akciót az egyik szabotőr videón is rögzítette.
A NATO fokozza erőfeszítéseit az Oroszország és Kína által elkövetett ellenséges akciók elleni védekezésben. A szövetség a hírszerzési információk megosztásának növelésével és a kritikus infrastruktúrák védelmének javításával kíván fellépni a szabotázsakciók, kibertámadások és dezinformációs kampányok ellen. A NATO-külügyminiszterek új stratégiát dolgoznak ki a hibrid fenyegetések kezelésére.
Finnországban két helyen is elszakadt egy üvegszálas internetkábel, a GlobalConnect dolgozik a kábelek javításán - közölte kedden a digitális infrastruktúra és adatkommunikációs szolgáltató a Reuters beszámolója szerint. Az eset azért is érdekes, mert nemrégiben szabotázsgyanús kábelszakadások történtek a Balti-tengeren, amely szintén a finneket érintette.
Halad a nyomozás az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezeték két évvel ezelőtti felrobbantásával kapcsolatban, már két gyanúsítottat sikerült azonosítani az ügyben, ami olyan siker, amelyre kezdetben nem feltétlenül számítottak – mondta el Jens Rommel német főállamügyész a Der Spiegelnek.
A brit külföldi hírszerzésért felelős szolgálatának vezetője úgy látja, Oroszország már megindította hibrid háborúját Európa ellen, szerinte számos szabotázs-akciót végrehajtott NATO-tagállamok területén az orosz titkosszolgálat - írta meg a Reuters.
Az Egyesült Államok döntése, miszerint engedélyezi Ukrajnának az amerikai fegyverek mélyebbre lövését Oroszország területén, nem növelte a nukleáris támadás kockázatát - állítja öt, az amerikai hírszerzést jól ismerő forrás. A Reuters által megkérdezett szakértők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre harciasabb kijelentései ellenére sem valószínű, hogy atomfegyvert vetne be. Ugyanakkor Oroszország várhatóan kiterjeszti az európai célpontok elleni szabotázskampányát, hogy növelje a nyomást a Nyugatra az Ukrajnának nyújtott támogatás miatt.
Lengyelország közös haditengerészeti járőrözéssel akarja megakadályozni a Balti-tenger alatt végrehajtott szabotázsokat – írja a Tagesschau.de.
A Litvániában hétfőn lezuhant DHL teherszállító repülőgép fekete dobozait még nem találták meg - közölte kedden az ország kormányzati Nemzeti Válságkezelő Központjának vezetője.
24 órán belül két tenger alatti internetkábel is elszakadt a Balti-tengeren, ami azonnal felvetette a gyanút, hogy szabotázsakció történhetett. Bár elsőre többen Oroszországra gyanakodtak, végül kiderült, hogy egy kínai teherhajó járt az érintett területeken az incidensek idején. Az eset rávilágít az európai kritikus infrastruktúra sebezhetőségére, amely infrastruktúrát a Nyugat ellenfelei anélkül tudnak támadni, hogy ezzel háború kitörését kockáztatnák.
Kora reggel jelentek meg az első információk arról, hogy a DHL egy teherszállító, Boeing típusú repülőgépe lakóépületekbe csapódott Litvánia fővárosában Vilniusban. A közösségi médiában már terjednek a felvételek a balesetről.
Az amerikai hatóságok szerint Moszkva igyekszik aláásni az Ukrajnának nyújtott támogatást, ezért a védelmi cégeknek fel kell készülniük az esetleges szabotázsakciókra mind hazai, mind külföldi műveleteik során - írta meg a Bloomberg.
Több telekommunikációs kábel is megsérült a Balti-tengerben, az esethez pedig a nyugatiak egyből Oroszországot kötötték. Moszkva reagált a vádakra.
Svédország egy Oroszországból Egyiptomba közlekedő hajó mozgását vizsgálja, mivel erős a gyanú, hogy köze lehet az elmúlt napokban történt Balti-tengeri kábelsérülésekhez – írja a Financial Times.
A Balti-tengeren található két távközlési kábel megrongálódása komoly aggodalmakat keltett az európai vezetők körében. A német védelmi miniszter szerint nem lehet véletlen baleset, és több ország külügyminisztere is Oroszország szerepét gyanítja a háttérben - számolt be a Politico.
Rejtélyes hiba lépett fel egy Németországot és Finnországot a Balti-tenger aljzatán összekötő kábelnél, emiatt akadoznak a kommunikációs szolgáltatások – írja a CNN a kábelt működtető Cinia finn állami vállalat közleménye alapján.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?