Egy friss vizsgálat szerint több európai ország ipari berendezésgyártói az Ukrajna elleni orosz invázió után is folytatták tevékenységüket Oroszországban. A The Insider és a cseh Investigace közös kutatása rávilágított, hogy a cseh, lengyel, svéd és svájci vállalatok termékei katonai felszerelésekben is felhasználásra kerülnek, annak ellenére, hogy az ilyen szállításokat a nyugati szankciók tiltják - írta meg a Deutsche Welle ukrán kiadása.
A finn Yle hírügynökség szemlézte azt az interjút, amit a finn parlament elnöke adott. Ebben arra figyelmeztette a világot, hogy a harmadik világháború már elkezdődött.
Végleges megoldás született a nukleáris hulladék tárolására: Svédország a világon másodikként építi meg azt a 100 ezer évig biztonságosnak tervezett létesítményt, amely hosszú távra rendezheti a kiégett fűtőelemek sorsát. A beruházás 1,08 milliárd dollárba kerül, az atomipar finanszírozza, és várhatóan csak 2080 körül zárul le. Az elmúlt években tapasztalható „nukleáris reneszánsz” miatt azonban a jövőben még több atomhulladékkal kell számolni - írta meg a Reuters.
Hadihajók, repülőgépek és drónok bevetésével, Balti Őrszem néven új missziót indít a NATO azzal a céllal, hogy erősítsék a Balti-tenger alatti infrastruktúra - kulcsfontosságú energiavezetékek és kommunikációs kábelek - védelmét - jelentette be kedden Helsinkiben Mark Rutte NATO-főtitkár a szövetség térségbeli tagállamainak tanácskozása utáni sajtótájékoztatón.
A svéd kormány jelentős fegyverbeszerzésről döntött, amelynek keretében modern harckocsikat vásároltak Németországtól és Franciaországtól - írja a Reuters.
A NATO egy mintegy 10 hajóból flottát indít a Balti-tengerre a hét végén, melynek feladata a tenger alatti kritikus infrastruktúra védelme lesz – írja a Politico.
A svéd rendőrség megfigyelőként vett részt egy kínai hajón végzett vizsgálaton a Balti-tengeren, ahol két víz alatti távközlési kábel megrongálódásának ügyét vizsgálják. Bár az incidens kapcsolatban állhat a geopolitikai feszültségekkel, Svédország hangsúlyozta, hogy Kínát egyelőre nem vádolják semmivel – számolt be a DW.
A svéd pénzügyi felügyelet 500 millió svéd korona (körülbelül 50 millió dollár) bírságot szabott ki a Klarna fizetési szolgáltatóra a pénzmosás elleni küzdelem terén tapasztalt hiányosságok miatt. A hatóság vizsgálata során több szabálysértést is feltárt, többek között az általános kockázatértékelés és az ügyfél-átvilágítási eljárások területén - számolt be a Finextra.
Az elmúlt évtizedekben tapasztalt dinamikus növekedés után Európa kezdi elérni a tengeri szélenergia-kapacitás bővítésének határait. A befektetők egyre inkább elkerülik azokat a piacokat, ahol már túl sok a zöld energia, mivel az alacsony energiaárak és ösztönzők nem teszik vonzóvá az új projektek megvalósítását. Ez a tendencia különösen érezhető olyan országokban, mint Dánia és Svédország, ahol a szélenergia-kapacitás kiépítése korábban rendkívül gyors ütemben zajlott - mutat rá összefoglalójában a Bloomberg.
A cégcsődök száma rekordmagasságba emelkedett 2024 novemberéig, ami a pénzügyi válság óta nem látott szint Svédországban. A trend a gazdasági kihívások és a járvány utáni adóhalasztások hatásait tükrözi, különösen az ingatlanpiac és az autókereskedelem területén.
Svédország alkatrészeket szállított Ukrajnának a JAS 39 Gripen vadászrepülőgépekhez, bár maguk a repülőgépek még nem kerültek átadásra. A Janes szaklap jelentése szerint a leszállított pótalkatrészek legfeljebb 14 repülőgép kiszolgálására elegendőek - tudósított az Euromaidanpress.
Lengyelország közös haditengerészeti járőrözéssel akarja megakadályozni a Balti-tenger alatt végrehajtott szabotázsokat – írja a Tagesschau.de.
Jelentős fennakadásokat okoz a közlekedésben a hó és a jég, és megterheli az elektromos hálózatokat is, miután a téli szezon első nagyobb viharai lecsaptak Észak-Európára – írja a Bloomberg. Európa más részein is problémát okoz a havazás, Horvátországban és Szlovéniában is komoly közlekedési fennakadásokat okozott pénteken a hóesés, országszerte több baleset történt a télies időjárási viszonyok miatt.
Több telekommunikációs kábel is megsérült a Balti-tengerben, az esethez pedig a nyugatiak egyből Oroszországot kötötték. Moszkva reagált a vádakra.
Svédország egy Oroszországból Egyiptomba közlekedő hajó mozgását vizsgálja, mivel erős a gyanú, hogy köze lehet az elmúlt napokban történt Balti-tengeri kábelsérülésekhez – írja a Financial Times.
Egy finn médiában megjelent jelentés szerint az egyik tenger alatti távközlési kábel meghibásodása megszakította Finnország és Németország közötti adatforgalmat. Hasonló incidens történt Litvánia és Svédország között is, erősítette meg a Telia műszaki igazgatója, Andrius Šemeškevičius.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Aljakszandr Lukasenka helyes döntésnek tartja, hogy segítette az orosz hadsereget Ukrajna megtámadásában.
Magyarország számára is fontos jelzés érkezett.
Eséssel indulhat a hét a fontosabb részvénypiacokon.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.