A 2021-es szint alatt rekedt a magyarok vásárlási kedve, de mi történik a régióban?

A 2021-es szint alatt rekedt a magyarok vásárlási kedve, de mi történik a régióban?

Magyarországon annak ellenére nem indul be a fogyasztás, hogy az infláció közel van az MNB céljához és -  ennek köszönhetően - nőnek a reálbérek. A kiskereskedelem még a 2021-es szintet sem érte el, amellyel uniós összevetésben bár a rosszabbul teljesítő országok közé tartozunk, máshol is küzdenek azzal, hogy a fogyasztás nem tud növekedni. Itthon a megtakarítások bővülése ("óvatossági motívum") és a külföldi vásárlások is hátráltatják a fogyasztás növekedését.

Erőre kapott a forint az inflációs adat után

Erőre kapott a forint az inflációs adat után

A várt feletti magyar inflációs adat után mérsékelten erősödni kezdett a forint a borongós külpiaci hangulat mellett is, így az euró jegyzései a reggeli 397,5 körülről fokozatosan 396-ig ereszkedtek délutánra. Ebben szerepe lehet annak, hogy az inflációs adat után szűkült az MNB mozgástere a további kamatvágásokra, és ez támaszt nyújthat a forint számára. Délurán átmenetileg gyengült a forint, amelyben a feszült orosz-ukrán helyzetnek, illetve a bizonytalanabbá váló ukrán gáztranzitnak is lehet szerepe.

Ezért hagyott le minket Románia Bod Péter Ákos szerint

Ezért hagyott le minket Románia Bod Péter Ákos szerint

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azt jártuk körbe Bod Péter Ákos közgazdász egyetemi tanárral, az MNB volt elnökével, hogy hogyan és főleg miért hagyta le fejlettségben Románia Magyarországot. A második részben pedig arról volt szó, hogy mit kezdhet Japán pénze, a jen gyengülésével, miközben a nemzeti bankjuk azzal van elfoglalva, hogy kirángassa az országot az őket évtizedek óta sújtó stagnálásból. Erről Zsoldos Ákost, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Akkor ugrott az idei 4 százalékos növekedés? Megkérdeztük az elemzőket

Akkor ugrott az idei 4 százalékos növekedés? Megkérdeztük az elemzőket

A tavalyi utolsó negyedéves GDP-adat és az év eleji első gazdasági részadatok után végképp letettek a gazdasági szakértők arról, hogy az idei kormányzati növekedési cél teljesülhet. A 4%-os GDP-bővüléshez már korábban is szkeptikusan viszonyultak az elemzők, ám a Portfolio friss körkérdésére adott előrejelzések végképp eltávolodtak ettől.

Stagnál a francia gazdaság

Stagnál a francia gazdaság

Az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változott Franciaország GDP-je a tavalyi negyedik negyedévben az előző három hónaphoz képest az INSEE nemzeti statisztikai intézet kedden ismertetett előzetes adatai szerint.

Megjöttek a friss  koronavírus-szennyvízadatok

Megjöttek a friss koronavírus-szennyvízadatok

2024. harmadik hetében - vagyis január 15. és 21. között -  a szennyvizek SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja csökkenést mutat - derül ki a Népegészségügyi Központ (NNK) friss adataiból. A csökkenés nem jelentős.

Nem hasít a német feldolgozóipar

Nem hasít a német feldolgozóipar

Az októberi csökkenés után novemberben elemzők által vártnál kevésbé nőttek a német feldolgozóipar új megrendelései havi szinten a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapjára hétfőn fölkerült adatok szerint.

Kiderült, mennyibe kerül most egy átlagos kötelező biztosítás Magyarországon

Kiderült, mennyibe kerül most egy átlagos kötelező biztosítás Magyarországon

Tíz százalékra mérséklődött a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítói kárráfordítások éves növekedési üteme az előző időszakban mért 12 százalékhoz képest. A díjindexnél is látható már némi visszahajlás, negyedéves összehasonlításban 2,5 százalékra – az előző időszak harmadára – lassult az állománydíj növekedése. A negyedév során ezer forinttal emelkedett a személyautók átlagos állománydíja, ami így 52 ezer forintot tett ki - derül ki a Magyar Nemzeti Bank közleményéből.

Tovább szenvedhet Európa legnagyobb gazdasága

Tovább szenvedhet Európa legnagyobb gazdasága

Továbbra is stagnál a német gazdaság, a növekedés várhatóan a harmadik negyedévben sem indul be a német központi bank (Bundesbank) hétfőn közölt elemzése szerint.

Meglepetést okozva stabilizálódott a német gazdaság

Meglepetést okozva stabilizálódott a német gazdaság

Bár a felülvizsgált adatok szerint még nagyobb volt az idei első negyedévben a német gazdasági visszaesés, az év második három hónapjában viszont csak stagnált, miközben több elemző további visszaesést várt. A német jegybank, a Bundesbank viszont enyhe emelkedést jelzett előre. Az éves teljesítmény még mindig csökkenést mutat 2022 azonos időszakához képest.

Beszakad a növekedés, Kínát megfojtja saját adósságbéklyója

Beszakad a növekedés, Kínát megfojtja saját adósságbéklyója

Kína elkezdi leépíteni hitelállományát, mivel az ország hatalmas adósságteherrel küzd, ami belátható időn belül gyengébb növekedést eredményezhet, ha a problémát nem kezelik. Az ország nem pénzügyi szektorának teljes hitelállománya 2022 szeptemberében 49 900 milliárd dollár volt, ami több mint háromszorosa az egy évtizeddel ezelőtti szintnek. Ez a szám dollárban kifejezve csökkenni kezdett, de helyi valutában továbbra is emelkedik. A GDP-arányos teljes adósságállomány Kínában elérte a 295%-ot, ami meghaladja az USA és az euróövezet szintjét - számolt be a WSJ.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.