A pakisztáni rúpia értéke rekordalacsony szintre, 0,6%-kal 299-re esett a bankközi piacon a dollárral szemben, miközben az ország ügyvezető kormánya a gazdasági válsággal küzd.
Az Indian Express számolt be arról a nem mindennapi történetről, ami egy ötcsillagos szállodában történt a fővárosban.
India megkezdi a 2000 rúpiás (mintegy 24,5 dollárt érő) bankjegyek kivonását a forgalomból, mivel a központi bank adatai szerint a címletet ritkán használják tranzakciókra – számol be a hírről a Reuters.
India arra kérte a bankokat és a kereskedőket, hogy a Kínával szemben régóta fennálló politikai nézeteltérések miatt ne használjanak jüant az oroszokkal folytatott kereskedelemben.
Az Indiai Központi Bank megkezdte a digitális rúpia nagykereskedelmi kísérleti alkalmazását, amelyet heteken belül egy kiskereskedelmi kísérlet is követhet - számolt be a Finextra.
Szakadnak a feltörkevő devizák a dollárral szemben, miután az olajnagyhatalmak nem tudtak megegyezni a kitermelés csökkentéséről, és a szaudiak a termelés növelése mellett döntöttek. A jegybankok nagy dilemmával állnak szemben: a lazítással támogathatnák a növekedést, a szigorítással pedig megtámaszthatnák a devizájukat. Bármit is lépnek majd, a következményei éreztetik majd a negatív hatásukat is a gazdaságban.
Indiában az elburjánzó korrupció és a pénzhamisítás elleni harc jegyében éjféltől kivonják a forgalomból az 500 és az 1000 rúpiás bankjegyet - jelentette be kedden Narendra Modi miniszterelnök.
A korábbi indiai kamatemelés példájára Indonéziában is hirtelen kamatot emeltek a mai napon. A lépésre a piac szinte egyáltalán nem számított, hiszen a makrogazdasági statisztikák egyre kedvezőtlenebb környezetet mutatnak, bár az infláció emelkedését (októberben 8%) és a rekordméretű fizetésimérleg-hiányt már önmagában is kiváltó oknak lehetett volna tekinteni.
Az indiai jegybank a második kamatemelését hajtotta most végre két hónapon belül, hogy felvegye a kesztyűt az ország lángoló inflációs folyamataival. Az újdonsült jegybankelnök, Raghuram Rajan határozottan az infláció letörésére akarja használni a monetáris politikát, miközben az ország növekedési kilátásai is egyre rosszabbak.
Közel egy jétig szinte mozdulatlan volt a forint az euróval szemben, de péntek délután végre megmozdult, mégpedig az erõsödés felé és végül csaknem heti csúcsán zárt 298,5-nél. Ez éppen amellett következett be, hogy a fejlett részvénypiacokon igencsak borongós volt a hangulat, és több nagyobb feltörekvõ piaci deviza is esett. A forint tehát láthatóan önálló életet él, akárcsak a magyar részvénypiac. Egy másik fontos mozgás is kibontakozott ma: háromhavi csúcsra erõsödött a svájci frank az euróval szemben, így a magyarországi frankhitelesek ismét kezdhetnek aggódni.
Indonézia egyre drágábban tud csak dollárkötvényeket értékesíteni, vagyis egyre nehezebben tudja devizatartalékait pótolni. A legfrissebb aukción rekordmagasságú hozamon adtak el, a papírok pedig természetesen bóvli besorolást kaptak. Az indonéz jegybank idén 19,8 milliárd dollárnyi devizatartalékot használt fel a rúpia gyengülésének megállítására, de még többre lehet szükség.
Indiának sürgősen intervenciót kéne végrehajtania, hogy megállítsa a rúpia további gyengülését. Ha nem teszi, akkor ez könnyen mélyrepülésbe taszíthatja az ország gazdaságát - véli Adi Godrej, India egyik leggazdagabb embere.
Indiában súlyos problémák vannak, és most nem csak az éhezés szörnyűségeire gondolunk, hanem az ország aktuális gazdasági problémáira is. Olyan az egész mintha a történelem ismételné önmagát Indiában, az 1990-es évek válsága ugyanis nagyon hasonló jeleket mutatott. A növekedés megfeleződött, az infláció az egekben és egyre több rúpiát kell adniuk egy dollárért. A kormányzat a jelek szerint a régi módszerekhez próbált nyúlni, mint például a tőkekorlátozások bevezetése, ez azonban nem tűnik úgy, hogy működne. Átfogó reformokra és fiskális konszolidációra volna szükség, ami az IMF kutatásában bemutatott kimenet szerint bár fájna, de idővel helyre rázhatná az országot. Persze sok múlik majd azon, hogy miként alakul a világgazdasági környezet. Jelenleg rendkívül kedvezőtlenül, a rossz makromutatókkal rendelkező feltörekvő országoknak pedig nincs kegyelem. A rúpia csak ma négy százalékot gyengült.
Indiában az alsóház elfogadta a világ legnagyobb mértékű ételtámogatási programjának a kiterjesztését. Politikai szempontból bár ez jó húzásnak számít a miniszterelnök részéről, gazdasági szempontból igencsak kockázatos. Az ország költségvetése jelentősen hiányos és a piac reformokat várna. Ráadásul a pénzügyi válság felé tartó országban ez tovább fokozhatja a befektetők aggodalmát, ezzel erősítve a tőkekivonást. A rúpia rekordszintre gyengült a bejelentést követően.
Kisebb pánik lett úrrá a feltörekvő piacokon, a legsérülékenyebb devizák esetén többéves mélypontokat láthatunk. Piaci beszámolók szerint odáig fajult a helyzet, hogy a jegybankok voltak kénytelenek közbelépni.
Budapesti és vidéki intézmények is érintettek.
Ebben Trump keze is benne van.
Donald Trump a davosi Világgazdasági Fórumon beszél.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?