Kritikus szigorítás határidejét tolta ki az EU

Kritikus szigorítás határidejét tolta ki az EU

Az Európai Unió bejelentette, hogy az ázsiai, afrikai és latin-amerikai kormányok panaszaira reagálva elhalasztja az erdőirtással kapcsolatos importszabályok szigorítását. Az egyes országok alacsony, közepes vagy magas kockázatú kategóriákba való besorolását így még nem kezdik el decemberben. Ehelyett minden országot standard kockázati kategóriába sorolnak, így több idő áll majd rendelkezésre az országok számára, hogy alkalmazkodjanak az erdőirtás elleni szabályozáshoz – számolt be a Financial Times.

Tovább drágulhatnak a növényi olajok 2024-ben

Tovább drágulhatnak a növényi olajok 2024-ben

Miközben jövőre is jelentős mértékben emelkedik növényi olajok iránti kereslet, a kínálati oldal egyebek mellett az El Nino időjárási jelenség miatt lesz szűkös - idézi a ESM kiskereskedelmi szakportál Thomas Mielkét, hamburgi székhelyű Oil World elemzőjét.

Veszélyben az élelmiszeripar: széles körben használt alapanyag tűnhet el a boltok polcairól

Veszélyben az élelmiszeripar: széles körben használt alapanyag tűnhet el a boltok polcairól

A pálmaolaj az egyik legszélesebb körben használt növényi olaj világszerte, köszönhetően számos pozitív tulajdonságának. Az olajpálma termesztése azonban hatalmas környezeti károkat okoz, mivel Dél-Kelet-Ázsiában fellelhető ültetvényei az őshonos esőerdők kárára jönnek létre, ami a biológiai sokféleség csökkenéséhez, szárazabb éghajlathoz és az ökológiai egyensúly felborulásához vezethet. Az Európai Unió legújabb szabályozása igyekszik gátat szabni az olyan importtermékek beáramlásának, amelyek összefüggésbe hozhatóak erdőirtási tevékenységgel. A világpiac két legnagyobb termelője, Malajzia és Indonézia azonban az export felfüggesztésével fenyegetőzik, miközben a vámháború helyett akár kölcsönösen előnyős megoldást is kialakíthatnának.

Nagy bajban az élelmiszeripar: részlegesen felfüggeszti a kulcsfontosságú alapanyag exportját a világ egyik legnagyobb termelője

Nagy bajban az élelmiszeripar: részlegesen felfüggeszti a kulcsfontosságú alapanyag exportját a világ egyik legnagyobb termelője

A Reuters beszámolója szerint Luhut Pandjaitan, Indonézia vezető kabinetminisztere nemrégiben bejelentette: országa felfüggesztett néhány pálmaolaj-export engedélyt. A világ egyik legnagyobb termelőjénél az exportengedélyek korlátozására azért volt szükség, mert az ország emelkedő étolajárakkal kénytelen szembenézni.

Újabb csapás fenyegeti az élelmiszeripart: veszélybe került egy kulcsfontosságú alapanyag

Újabb csapás fenyegeti az élelmiszeripart: veszélybe került egy kulcsfontosságú alapanyag

Malajzia csütörtökön közölte, hogy leállíthatja az Európai Unióba irányuló pálmaolaj exportját. A világ egyik legnagyobb termelőjénél így tiltakoznak a december végén elfogadott új uniós szabályozás ellen, amelynek célja a dél-ázsiai esőerdők védelme. Malajzia tiltakozását nemzetközi ellenállásra szélesítené ki és bevonná a Pálmaolajtermelő Országok Tanácsának (CPOPC) tagjait is – írta meg a Reuters.

Tökéletes vihar jöhet, tovább drágul az étolaj

Tökéletes vihar jöhet, tovább drágul az étolaj

Az étolajok "tökéletes viharral" nézhetnek szembe - James Fry, az LMC International tanácsadó cég elnöke szerint a fekete-tengeri régió napraforgóolaj-exportjának akár 60 százaléka is késhet az idei gazdasági évben Oroszország ukrajnai inváziója miatt, ez a körülmény alaposan felhajthatja az árakat.

Jól vizsgáztak a csokimikulások

Jól vizsgáztak a csokimikulások

Idén tizenhét tej- és három étcsokoládéból készült mikulást vizsgáltatott be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Csupán egynek a csomagolásán nem jelezték a felhasznált növényi zsiradékot. Az összes zsírtartalom terméken feltüntetett mennyiségét is ellenőrizték, ezzel kapcsolatos hibát nem találtak. Az eredményeket összegző táblázat a Fogyasztóvédelmi portálon böngészhető. A vizsgálati eredmény közzététele a hagyományos adventi ellenőrzéssorozat nyitányát jelenti.

Pálmaolaj és kávé: miért ennyire káros az előállításuk?  

Pálmaolaj és kávé: miért ennyire káros az előállításuk?  

Számos olyan emberi tevékenységet sorolhatunk, amelyik visszafordíthatatlan károkat okoz a szárazföldi ökoszisztémában. Az erdők irtásának fő okai például az állattenyésztés és a mezőgazdaság: Ázsiában és Afrikában elsősorban az olajpálma-termesztés, Dél-Amerikában a bioüzemanyagok előállításához szükséges gabona termesztése. Az erdők felégetése és a fakitermelés nemcsak szén-dioxidot szabadít fel, hanem csökkenti a klímakárosító gázokat felvevő úgynevezett "zöld tüdő" kapacitását is. Az esőerdők világszerte az ember által kibocsátott üvegházhatású gázok 30 százalékát nyelik el, több mint egymilliárd tonnát évente.

Nem tudod, hogy mibe tedd a pénzed? A feng shui megmondja!

Félsz a gazdasági lassulástól vagy a Brexittől? Aggódsz, hogy visszatérnek a részvénypiaci turbulenciák? Vagy túl drágának tartod most a részvényeket? Semmi gond, vannak még jó befektetési lehetőségek a világban, egy kínai feng shui-mester szerint például idén a pálmaolaj hozhat sokat a konyhára.

Nemet mond a pálmaolajra az EU - Fontos alku született a kivezetésről

Váratlan áttörést sikerült elérni az EU jövőbeni megújuló energia politikájának kialakítását célzó tárgyalásokon. Az Európai Parlament, valamint a tagállamok csütörtök reggelre elért kompromisszuma értelmében 2030-ra az Unió energiafogyasztásának 32 százalékát megújuló energiaforrásokból kellene fedezni. A tárgyalások ugyanakkor egyelőre nem vezettek eredményre az energiahatékonysági direktíva tekintetében.

Üzemanyaghiányt okozott a francia gazdák tüntetése

Egyre több franciaországi benzinkút fogy ki az üzemanyagból a mezőgazdasági termelők tüntetése miatt, akik finomítók blokádjával tiltakoznak olyan agrártermékek behozatala ellen, amelyek nem felelnek meg az európai és a francia kritériumoknak. A Total olajvállalat franciaországi benzinkútjainak 3,5 százalékán, közel 80 töltőállomáson már a tüntetések második napjára elfogyott az üzemanyag.

Különös tüntetés kezdődött Franciaországban a pálmaolaj importja ellen

Traktorokkal és szénabálákkal barikádoztak el hétfőn 13 olajfinomítót és üzemanyagraktárat francia gazdák tiltakozásul az olyan agrártermékek, mindenekelőtt a bioüzemanyag elállításához szükséges pálmaolaj importja ellen, amelyek nem felelnek meg az európai és a francia kritériumoknak.

Kiábrándító eredményt hozott az ökocímkék vizsgálata

Egyebek mellett az átláthatóság és a felügyelet, illetve a megfelelő szabályozás hiánya miatt a termékek csomagolásán elhelyezett öko- és egyéb környezetvédelmi címkék alig bírnak hitességgel, különösen a tengeri élelmiszerek, ruhaneműk és pálmaolaj esetében - figyelmeztetett jelentésében a holland Changing Markets nevű alapítvány.

A pálmaolaj miatt ugorhat egymásnak Nyugat és Kelet

Egy sokak által régóta várt lépésre készül az EU; az Európai Parlament a jövő héten várhatóan megszavazza, hogy 2021-től az EU területén ne lehessen pálmaolajat használni az üzemanyagokban. A Délkelet-ázsiai országok "megtorlást" helyezett kilátásba.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Jelzáloghitel-elengedés 2025: milliókkal csökkentheted a tartozásodat, szinte csak igényelni kell
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.