Paraguay megválasztott elnöke, Santiago Pena a héten Tajvanra látogat, hogy megerősítse a diplomáciai kapcsolatokat. Közben Kína igyekszik magához csábítani a sziget megmaradt szövetségeseit. Paraguay az utolsó dél-amerikai ország, amely hivatalos kapcsolatokat tart fenn Tajvannal. Pena látogatása kritikus időpontban történik, mivel Kína tovább növeli befolyását az Egyesült Államok számára stratégiai fontosságú Latin-Amerikában - írja a Reuters.
A Spar bejelentette, hogy megnyitotta első áruházát Paraguayban, ami egyben azt is jelenti, hogy a kiskereskedelmi lánc belépett a Latin-amerikai piacra - írja az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Sima győzelmet aratott legfőbb ellenfelével szemben Santiago Peña, a konzervatív Colorado Párt elnökjelöltje a vasárnapi elnök- és parlamenti választásokon Paraguayban – írja a Reuters.
Április 30-án elnök- és parlamenti választásokat tartanak Paraguayban, a 7 millió lakosú dél-amerikai országban, amely a földrészen az utolsó, Tajvant még elismerő állam. Ez azonban hamarosan megváltozhat, ugyanis a győzelemre egyre esélyesebb ellenzéki államfőjelölt kampányában azt ígérte, hogy szakít Tajpejjel, és Pekinggel veszi fel a hivatalos diplomáciai kapcsolatokat, elsősorban azért, hogy az ország mezőgazdasági termékei előtt megnyíljon a hatalmas kínai piac. Ha a szakítás megtörténne, az nemcsak a sziget, hanem az Egyesült Államok számára is súlyos csapás lenne. Ugyanakkor úgy tűnik, Washington már ezt a veszteséget is beárazta.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében Karsai Gábort, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettesét kérdeztük a tavalyi év utolsó napjaiban rendeleti úton felülírt 2023-as költségvetésről, valamint a magyar makropályáról. Az adás második részében arról volt szó, hogy már csak maroknyi ország ismeri el Tajvant a teljes kínai állam legitim képviselőjeként, és most ebből a körből is kikerülhet Paraguay. Ezzel a témával kapcsolatban Kiss Csaba, a Portfolio Globál rovatának elemzője volt a Checklist vendége.
Mára mindössze 14 ország maradt a világon, amely Tajvant, azaz a Kínai Köztársaságot ismeri el az „egy Kínaként” a Kínai Népköztársasággal szemben. Eme, jobbára kis közép-amerikai, karibi és óceániai országok számára ez azt jelenti, hogy a Kínával való kereskedelem pozitívumaitól nagyrészt el vannak zárva, ugyanakkor Tajvan a maga lehetőségeihez mérten igyekszik gazdasági előnyökkel magához kötni ezeket az államokat. A 7 milliós dél-amerikai országban, Paraguayban, amely a déli kontinensen egyedüliként tartja fönt a hivatalos diplomáciai kapcsolatokat Tajpejjel, április végén választások lesznek, és az ellenzéki jelölt azt ígérte, szakítanak Tajvannal, és fölveszik a diplomáciai kapcsolatokat Pekinggel, az agrárország marhahús- és szójaexportjának ugyanis szüksége van a kínai exportpiacra. Hogy azonban valóban fölmondaná-e a diplomáciai kapcsolatot Paraguay a szigettel egy ellenzéki győzelem esetén, az számos más tényezőtől is függhet, nem utolsó sorban a kínai nyomulást minden eszközzel megakadályozni igyekvő Egyesült Államoktól.
Lemondott tisztségéről pénteken a paraguayi egészségügyi miniszter azt követően, hogy az igazolt koronavírus-fertőzöttek számának megugrása az összeomlás szélére sodorta az ellátórendszert.
Lemondott a paraguayi külügyminiszter hétfőn három másik tisztségviselővel együtt, miután botrány robbant ki a Brazíliával kötött energiaipari megállapodás körül.
Fesztiválhangulatban a leghatékonyabb.
Braun Erik elemzése.
Meg lehet magyarázni.
Bizalmatlanná váltak az intézményi befektetők.
A gazdasági tárca szerint.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.