Olekszandr Stirszkij ukrán főparancsnok még január 19-én beszélt arról, hogy változásokat tapasztalnak az orosz hadsereg tüzérségi bevetéseinél, erről írt hosszabban a Newsweek.
Vlagyimir Putyin csütörtökön tartja év végi nagy tájékoztatóját, ahol a sajtó és orosz állampolgárok kérdéseire válaszol. A dél-koreai hírszerzés szerint már legalább 100 észak-koreai katona meghalt a harcokban, az oroszok számára pedig egyre inkább terhet jelentenek a rosszul kiképzett fegyveresek. Orosz közlések szerint csütörtökre virradóra Ukrajna masszív dróntámadást hajtott végre Oroszország ellen. A védelmi minisztérium szerint összesen 84 ukrán drónt lőttek le, ebből 36-ot a Rosztovi terület fölött. A megye kormányzója bejelentette, hogy egy drón- és rakétatámadás miatt tűz ütött ki a Novosahtinszk olajfinomítóban. Ukrán közlés szerint szintén a Rosztovi területen támadás érte Oroszország egyik legnagyobb vegyi üzemét, ahol rakétahajtóanyagot, lőszerhozzávalókat és robbanóanyagokat gyártanak.
Orosz források kezdetben arról számoltak be, hogy dróntámadás érte a Gazprom baskíriai olajfinomítóját, 1200 kilométerre Ukrajnától. Később kiderült, az orosz légvédelem egy polgári gépet vett célba.
Speciális hálókkal veszik körül az Ukrajnával határos Belgorodi területen, Sebekino városában a lakóházakat, hogy így védekezzenek az ukrán drónok ellen – írja az Ukrajinszka Pravda.
Orosz hírforrások szerint robbanás történt ma hajnalban az oroszországi Szaratov városának olajfinomítójánál. Valószínűleg egy nagy hatótávolságú ukrán kamikaze-drón csapódott a komplexumba.
A Kreml tagadja, hogy Kijevvel tárgyalásokat folytatna az energetikai infrastruktúrára mért kölcsönös csapások megszüntetéséről – számolt be róla a BBC orosz nyelvű sajtószolgálata.
Ukrajna eddig 33 orosz olajfinomítót rongált meg a háború kezdete óta, azzal a céllal, hogy sebet ejtsenek az orosz gazdaságon, a háborús gépezet bevételein. A támadásoknak egyelőre nem volt stratégiai szintű hatása az orosz olajexport-képességre – írta meg a Kyiv Independent.
Az ukrán drónok szeptember elsején és tizedikén is komoly támadást indítottak Moszkva ellen. Az elsejei támadás során az orosz főváros egyik legnagyobb olajfinomítója is lángra kapott, most pedig nagyon úgy néz ki, az oroszok elkezdték lecsapolni a silókat.
A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt optimista hangvételű nyilatkozatot adott az Indexnek a közelmúltban felmerült kőolajszállítási nehézségek megoldásával kapcsolatban. A vállalatvezető kiemelte, hogy sikerült megállapodni az Oroszországból történő kőolajszállítás folytonosságáról a Barátság vezetéken keresztül, és hangsúlyozta, hogy az egész régiót nehéz helyzetbe hozná, ha leállna az orosz kőolajszállítás- tudósított az Index.
Legalább 158 ukrán drónt leszedett az orosz légvédelem szombatról vasárnapra virradó éjjel, és állítólag ezek lehulló darabjai okozták Moszkva dél-keleti részén az olajfinomítóban a tüzet, amelyet vasárnap reggel az orosz hatóságok a komplexitása miatt a legmagasabb riasztási fokozatba soroltak. Ukrán drónok a Közép-Oroszország ellátása szempontjából kulcsfontosságú konakovói és a kashirai áramtermelő egységeket is támadták drónokkal. Közben az ukrán légvédelem is rengeteg feladatot kapott az éjjel, többek között a szumi régióban, és a jelek szerint az orosz támadások új célpontokat találtak: az ukrán gabonát, illetve a mezőgazdasági termékek logisztikai bázisait. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat esti videójában ismét azt szorgalmazta, hogy a nyugati hatalmak oldják fel a területi korlátozást, és így mélyen Oroszországon belül támadhassák az orosz rakéták indító állásait. Háborús híreink vasárnap.
Újabb tűz keletkezett az oroszországi Rosztov régióban található olajraktárak területén. Az orosz Telegram-csatornák jelentése szerint támadó ukrán drónok okozták a tüzet.
Robbanás volt, majd tűz ütött ki Oroszország egyik legnagyobb olajfinomítójában, a Gazprom Neft létesítményében.
Egy fel nem robbant második világháborús bombát találtak a csehországi Litvinov olajfinomítójának területén szerda este, amely miatt azonnali hatállyal leállították az egész olajfinomítót, és a csütörtöki tájékoztatás szerint még legalább két hétig eltart a kényszerszünet.
Bár rövid távon sikerült pótolni az ukrán szankció miatt blokkolt Lukoil olajszállításokat Magyarország és Szlovákia felé, de az ügy a Mol által működtetett két finomító esetén „jelentős hitelkockázatokkal jár”, a két ország energiaellátásának biztonságát pedig „közép távon jelentősen érintheti” – állapította meg eseti gyorselemzésében a Fitch Ratings.
A hétfő reggel rosszul indult a Krasznodar-régióban fekvő Tuapsze kisvárosának: ukrán drónok jelentek meg az égen, melyek komoly károkat okoztak a településen található olajfinomítóban. A helyiek le is videózták a lángokat.
Hatalmas tűz ütött ki az Oroszország Rosztovi területén található Novosahtinszk olajfinomítóban, miután több robbanást is lehetett hallani csütörtökön a korai órákban – írja a The Kyiv Independent.
Azonnali fellépésre lenne szükség a károk mérséklésére.
Más termékek is zsugorodtak.
Nem egy ártatlan ügyről van szó.
Tavaly 4,5 milliárd forintnyi bírságot szabtak ki.
A legfontosabb geopolitika események és beszámolók a frontvonalról.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?