Miközben az OPEC+ immár a többedik kitermelés-korlátozást jelenti be azzal a nem titkolt szándékkal, hogy minél magasabb szinten adjon támaszt a kőolaj nemzetközi árának, az Egyesült Államok kőolajkitermelés-volumene új csúcsokat elérve cáfolt rá a növekedés jelentős lassulásáról szóló tavalyi előrejelzésekre.
Több mint egy tucat, összesen 1,3 millió tonna, 10 millió hordónyi orosz Sokol nyersolajjal megrakott tartályhajó rekedt Dél-Korea partjainál, mivel a nemzetközi szankciók miatt India nem tudja átvenni őket Oroszországtól. A különböző fizetési korlátozások miatt kezd ellehetetlenülni a két ország közötti tengeri olajkereskedelem – jelentette a Reuters.
Oroszország az évet a tengeri nyersolajexport jelentős emelkedésével zárta, amely november eleje óta a legmagasabb szintet érte el. Azonban már a májusig tartó időszaknál jóval alacsonyabb volt a heti olajkivitel, és további zsugorodásra lehet számítani az orosz tengeri exportban. Az európai vevőket Kína és India váltotta fel, de a két ország nyomott áron vásárolt Moszkvától – derül ki a Bloomberg cikkéből.
Oroszország módot talált arra, hogy kijátssza az Európai Unió szankciós keretrendszerét Bulgária különleges, olajembargó alóli mentessége révén, amelyet azért kapott, hogy elkerülje egy esetleg olajhiány kialakulását. Ez viszont lehetővé tette a burgaszi Lukoil finomítónak, hogy orosz olajat dolgozzon fel és exportáljon külföldre, a vizsgálat szerint mintegy 1 milliárd eurós adóbevételt termelve az orosz költségvetésnek. Mindez pedig a szófiai kormány keménykedéséhez vezetett, amely most már államosítani akarja a Lukoil finomítóját, de az EU is szigorításra készül, ami a szintén kivételezett Magyarországot is elérheti.
Oroszország szeptemberben is csökkenti olajexportját napi 300 ezer hordóval - jelentette be szerdán Alekszandr Novak, Oroszország energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettese.
Oroszország olaj- és olajtermék exportja júniusban 2021 márciusa óta a legalacsonyabb, napi 7,3 millió hordó volt, ami napi 600 ezer hordóval kisebb a májusinál - áll a Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA csütörtökön ismertetett havi jelentésében.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2023. május 5-én, pénteken Goában tartott sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva utalt arra, hiába talált Oroszország új piacot az európai embargóval sújtott orosz olaj számára, a fennálló fizetési rendszer nem felel meg Moszkva igényinek – szúrta ki az Eurasian Times.
Az, hogy február 5-től nem exportálhat a Mol szlovák leánycége, a Slovnaft, orosz nyersolajból finomított termékeket a többi uniós országba, „ami teljes őrület, szembemegy az Európai Unió alapelvével”, és az egész régióban kihívásokat okozhat, ezért „arra számítok, hogy lesznek még finomhangolások” a szabályban – fogalmazta meg várakozását a Forbes-nak adott interjúban Pletser Tamás. Az Erste olaj- és gázpiaci elemzője összességében úgy látja, hogy „2-3 éves távon a szankcióknak nagyon drasztikus hatása lesz az orosz költségvetésre, gazdaságra – és a katonai képességekre is”, de addig „ha valahol az olajembargó feszültséget okoz, az EU szép csendben vissza fog lépegetni”. Pletser Tamás lesz az egyik vendége a Portfolio január 31-i Signature klub rendezvényének, amelyen az idei év főbb energetikai kihívásait járjuk körbe, további részletek itt.
Szaúd-Arábia nyersolajexportja szeptemberben már a negyedik egymást követő hónapban emelkedett, 29 hónapja a legmagasabbra - közölte csütörtökön a Joint Organisations Data Initiative (JODI).
A kérdés, hogy melyik politikai tömb rántja félre a kormányt a fal előtt.
A szerelvények 300 méterre álltak meg egymástól.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával egyeztetett a pénzügyminiszter.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.
Nagyon gyengült ma az árfolyam.