Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a befektetési alapok elmúlt évéről volt szó, arról beszéltünk, hogy mennyire bírták a tempót a magas kamatot fizető állampapírok mellett? Vendégünk volt Nagy Botond, a Portfolio pénzügyi elemzője. A második részben Kína demográfiai kihívásairól és az ezekre adott kormányzati reakciókról beszélgettünk Vara Bálinttal, a Portfolio Globál rovatának elemzőjével.
Magyarország lakosságszámának csökkenése az elmúlt időszakhoz képest nagyobb ütemben folytatódik majd a következő évtizedekben – állapította meg a Statisztikai Szemle szeptemberi számában megjelent tanulmány. Az elemzés alapforgatókönyve szerint 2050-re a jelenlegi 9,6 millióról 8,5 millióra csökken az ország népessége. A tanulmány két másik lehetséges forgatókönyvet is felvázolt arra vonatkozóan, hogy mennyi lesz az ország népessége kevesebb mint harminc év múlva. A magas (vagyis a jelenlegi szintet meghaladó) termékenységi rátával jellemezhető forgatókönyvük szerint sem kerülhető el a létszámcsökkenés: ebben a verzióban 800 ezerrel lennénk kevesebben 2050-re. Az úgynevezett nemzetközi vándorlás nélküli szcenárió esetében (amikor a számítás egyáltalán nem veszi figyelembe az országba bevándorlók, illetve az azt elhagyók számát) pedig 8,2 millióra csökkenne az ország lakosságszáma az évszázad közepére.
Novák Katalin köztársasági elnök a nyugati világot érintő demográfiai válságról és lehetséges megoldásairól is tárgyalt a Tesla alapító-vezérigazgatójával, Elon Muskkal az autógyártó közelmúltban átadott központjában, Austinban.
A közelmúltban vette el Kínától a világ legnépesebb országa címet India. Bárki azt hihetné, hogy egy több mint 1,4 milliárd lakosságú országban nem lehet gond a népesedéssel, ez azonban koránt sincs így. Pekingnek gyorsuló népességfogyással, és rohamos elöregedéssel kell szembenéznie a jövőben. A probléma aggasztó lehet, és ráadásul az ország globális ambícióit is veszélyeztetheti.
Melbourne átvette a vezetést Sydney-től mint Ausztrália legnépesebb városa – írja a CNN.
A román statisztikai hivatal előzetes adatai szerint az elmúlt 7 évben összesen 1,1 millió fővel lett kevesebb Románia lakossága – számol be a hírről a Reuters.
Magyarországon az összes régióban meghaladta a halálozások száma a születésekét 2016 és 2020 között a KSH friss kiadványa alapján. A régióink többsége az EU legnagyobb népességfogyást mutató területei közé tartozik. Mindezek miatt hazánkban az egyik legnagyobb az ezer lakosra jutó természetes fogyás.
A Föld népessége november közepén eléri a nyolcmilliárdot az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) számításai szerint. Még soha nem élt ilyen sok ember a bolygón, de szakértők szerint a rekordmagas szám önmagában nem ad okot aggodalomra.
Kína népességének a növekedése jelentősen lelassult, és várhatóan 2025 előtt elkezd zsugorodni - jelentette az államilag támogatott Global Times egy magas rangú egészségügyi tisztviselőre hivatkozva. A vasárnap késő este közzétett születési adatok azt mutatták, hogy 2021-ben több tartományban évtizedek óta a legalacsonyabb volt az újonnan születettek száma.
Várhatóan tavasszal jön majd egy újabb gazdaságvédelmi és családvédelmi akcióterv – lengette be az elmúlt hónapokban Orbán Viktor és Varga Mihály. A két intézkedéscsomag részleteiről egyelőre kevés konkrétumot tudunk, de valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy ezek lesznek a kormány nagy gazdasági dobásai 2020-ban. Megnéztük, milyen lépések jöhetnek szóba.
2019. szeptemberben 7947 gyermek jött világra, ami közel azonos az egy évvel korábbival. Miközben a születésszámon továbbra sem látszanak a kormányzati erőfeszítések hatásai, a házasságkötéseken egyértelműen igen: sosem látott házasodási hullám van Magyarországon.
Napjainkban évente 1,1%-kal gyarapodik a Föld lakossága, elmaradva a 60-70-es évek 2%-os tempójától. A termékenység folyamatos visszaesése miatt további lassulás várható: 2050-re 0,5, a század végére pedig 0,03% körüli népességnövekedést prognosztizálnak - írja a KSH a népesedési világnap alkalmából közzétett összeállításában. Az ENSZ közepes szintű prognózisa szerint 2100-ban előreláthatólag 10,9 milliárd ember fog a Földön élni.
Egy év alatt több mint 1,1 millióval bővült az Európai Unió lélekszáma, amely 2019. január 1-jén 513 millió 481 ezer volt a becslések szerint. A növekedés a pozitív migrációs egyenlegnek tudható be - derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) szerdán közzétett jelentéséből.
Orbán Viktor hét pontból álló családvédelmi programja után most a Magyar Nemzeti Bank kijött egy nagyon részletes, 330 pontból álló versenyképességi csomaggal, amelyben külön fejezet foglalkozik Magyarország demográfiai problémáinak orvoslásával. Hosszú a lista, összeszedtük röviden a legfontosabb javaslatokat.
A szociális helyzet javítását, valamint a demográfiai visszaesés ellensúlyozását célzó intézkedéseket hirdetett meg Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán, a törvényhozás két háza előtt elmondott évértékelő beszédében.
A demográfiai problémák megoldása, a népességnövekedés irányába tett figyelemre méltó és pozitív lépésnek minősítette a magyar kormány közelmúltban bejelentett családpolitikai intézkedéseit Andrej Babis cseh miniszterelnök, az ANO mozgalom elnöke vasárnap Prágában mozgalma tisztújító közgyűlésén elmondott beszédében.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.