
Zúgolódik Amerika a tarifák miatt - Úgy néz ki, már Trumpékhoz is eljutott az üzenet
Az új amerikai vámrendszer belföldi árnövelő hatása elleni harcot ígért J.D. Vance alelnök csütörtökön az elnöki döntés mellett érvelve.

Bejelentette az első amerikai élelmiszeripari társaság: áremeléssel válaszolnak a vámokra
A Conagra Brands amerikai élelmiszeripari holdingtársaság vezérigazgatója bejelentette, hogy áremelésre kényszerülhetnek a vállalat termékei esetében az új vámtarifák miatt, amelyek olyan alapanyagokat érintenek, mint a kakaó, az olívaolaj, a pálmaolaj és a konzervdobozokhoz használt acél.

Meghökkentő véleményt mondott Donald Trump tarifáiról Európa egyik legerősebb vezetője
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök úgy látja: Donald Trump amerikai elnök vámemelései nem katasztrofálisak, hiba lenne újabb vámemeléssel ellentámadni.

A magyar kormány is reagált Donald Trump vámháborús lépésére
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vizsgálja Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseinek hatását – jelentette be Facebook-oldalán Nagy Márton gazdasági miniszter.

Kemény bosszúra készül Európa legerősebb országa: "Donald Trump meg fog hátrálni"
Robert Habeck német gazdasági miniszter szerint Donald Trump meg fog hátrálni vámügyi politikájában, ha Európa összefog ellene. Az Európai Unió már készíti az ellenlépéseket az amerikai vámemelésekre válaszul - írta a CNBC.

Megérkezett a német autóipari óriás reakciója Donald Trump vámjaira - Ez fájni fog a vásárlóknak
A Volkswagen importdíjat vezet be az Egyesült Államokban a Donald Trump elnök által kivetett 25%-os vámokkal érintett járművekre, miközben ideiglenesen felfüggeszti a Mexikóból történő vasúti szállítást is.

Macron ráparancsolt a francia cégekre: fordítsanak hátat az Egyesült Államoknak
Donald Trump amerikai elnök április 2-án drasztikus vámemelést jelentett be az Európai Unióból érkező autókra és ipari termékekre, ami globális gazdasági sokkot okozott. Emmanuel Macron francia elnök éles hangon bírálta az intézkedést, és befektetési stopra szólított fel az Egyesült Államokkal szemben. A piacok hevesen reagáltak az amerikai lépésre és a várható európai válaszcsapásokra: az S&P 500 indexről egyetlen nap alatt kétezer milliárd dollár füstölt el.

Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, melyben Donald Trump szerda éjjeli vámintézkedéseiről volt szó. A műsorban Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, aki szerint az amerikai elnök új vámrezsimje a világgazdaság egészére kiható fordulat lehet. Az intézkedés ráadásul nem csupán gazdasági lépés, hanem politikai üzenet is, amely új pályára állíthatja a globális kereskedelmet. A közgazdász elmondta: bár Trump tegnapi döntésével véget vetett a háború utáni kereskedelmi rendszernek, a gazdaság alkalmazkodóképességét nem kell alulbecsülni, új szövetségek jöhetnek létre, és még olyan folyamatok is felgyorsulhatnak, melyek növelik az európai versenyképességet.

Kiderült: ezért nem került fel Oroszország Donald Trump céltáblájára
Megindokolta a Fehér Ház, miért nem sújtották viszonossági vámokkal Oroszországot, Észak-Koreát, Kubát és Fehéroroszországot, miközben Amerika egyéb kereskedelmi partnereire jelentős vámterheket vetettek ki - írja a Hill.

Recessziós félelmeket árazhat az európai gázpiac
Az amerikai elnök legújabb vámháborús lépései gazdasági bizonytalanságot keltettek világszerte, amelyek hatása már az energiahordozók piacán is megmutatkozik. A holland TTF gáztőzsdén jegyzett gázár a hét eleji emelkedést követően esésbe fordult, amit elsősorban a romló gazdasági kilátások táplálnak.

A vámháború miatt több gyárban leállítja a termelést a világ egyik legnagyobb autógyártója
A Stellantis két észak-amerikai összeszerelő üzemében is leállítja ideiglenesen a termelést az új amerikai gépjárműipari vámok bevezetése miatt, ami több ezer dolgozót érint - jelentette a CNBC.

Nagyot romlott az amerikai szolgáltatószektor kilátásai
Romlottak az amerikai szolgáltatószektor kilátásai az ISM felérése szerint, pedig a tegnapi bejelentések hatásai még nem tükröződnek. Magasan ragadt az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági kilátások és a megrendelések alakulása sokat romlott.

Ütik a nagy amerikai techrészvényeket, csúnyán elbánnak az Apple-lel
Keményen megütötték az amerikai tőzsdén a technológiai részvényeket, az egyik legnagyobb vesztes a nyitás után az elmúlt évek sztárpapírjainak számító nagy technológiai részvények.

Donald Trump meghirdette a felszabadulás napját, de ezzel lehet, csak a saját sírját kezdte ásni
Donald Trump nem a levegőbe beszélt, amikor április 2-át a "felszabadulás napjaként" hirdette meg: bejelentette ugyanis, hogy szinte az összes külföldi országot legalább 10%-os viszonossági vámmal sújtja, de Kína immár összesen 54%-os, Vietnám 46, Tajvan 32, az Európai Unió pedig 20%-os importtarifával fog szembenézni. Az amerikai elnök drasztikus lépése évtizedek óta példátlan magasságba emelte az átlagos amerikai vámszintet, ezzel egy időben pedig akár végérvényesen átrajzolta a világgazdasági térképet. De mit gondolnak minderről az amerikaiak? Ők meddig lehetnek hajlandók elmenni a vámháborúban, és vajon milyen árat hajlandók fizetni?

Trump szép új világa: ez vár az EU-ra és az USA-ra
Rövid távon az Egyesült Államokban akár stagflációt is hozhat a Donald Trump által kirobbantott kereskedelmi háború, és a hosszabb távon kecsegtető előnyök körül is rengeteg a kockázat - vélik az ING szakértői, akik az Európai Unióra vonatkozó növekedési prognózisukat vissza is vágták.

Vámháború: még nem nyugodhatnak meg a gyógyszergyártók
Az amerikai gyógyszeripari vállalatok átmeneti megkönnyebbülhettek, miután Donald Trump elnök bejelentette, hogy egyelőre nem vetnek ki rájuk viszonossági vámokat, azonban a Fehér Ház további tervei miatt ez a fellélegzés rövid életű lehet - közölte a Cnbc.

Szinte minden esik a tőzsdéken - Mutatjuk a kivételt
Széleskörú eladási hullámot indítottak meg Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései, de nem mindegyik szektor van nagy zuhanásban: a gazdasági visszaesésnek kevésbé kitett európai közműcégek részvényei több mint 16 éves csúcsra emelkedtek ma. Hasonló témákkal a következő befektetési konferenciánkon is foglalkozunk. Jelentkezz még ma a Portfolio Investment Day 2025 rendezvényünkre.

Zsiday Viktor: egyre valószínűbb, hogy Donald Trump recesszióba tolja az USA-t, és vele együtt több más ország gazdaságát
Donald Trump gazdasági stratégiája a kemény alku technikájára épül, ám ez súlyos bizonytalanságot okoz a vállalatok és a lakosság számára - értékeli a legfrissebb vámháborús fejleményeket Zsiday Viktor, befektetési szakember és portfóliókezelő. Zsiday arra figyelmeztet, hogy a vámok körüli kiszámíthatatlanság visszafogja a beruházásokat és a fogyasztást, ami végső soron recesszióhoz vezethet.

JP Morgan: a bankokat is utolérik Donald Trump vámintézkedései
A JPMorgan elemzője csökkentette az amerikai bankokra vonatkozó eredményvárakozásait és leminősítette az U.S. Bancorp részvényeit, miután az Egyesült Államok megemelte az importvámokat - számolt be a CNBC.

Léptek az olajhatalmak, itt a nagy zuhanás
Nyolc meghatározó OPEC+ termelő ország összesen napi 411 ezer hordóval emeli kőolaj-kitermelését májustól, ami a vártnál jelentősebb növekedést jelent és az olajárak bezuhanását eredményezte - jelentette a Cnbc.

Megszólalt Medvegyev Trump vámjairól: mi csak várjuk, hogy az EU holtteste elússzon
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, a Biztonsági Tanács jelenlegi elnökhelyettese X-oldalán tett közzé angol nyelvű bejegyzést a Donald Trump amerikai elnök által kivetett vámokkal kapcsolatban.

Megszólalt a győri Audi a kereskedelmi háborúról, közvetlenül érintik az amerikai vámok
Az Audi Hungária jelentős mértékben érintett Donald Trump új vámintézkedéseiben, mivel a Győrben gyártott Q3 modellek és motorok egy része az amerikai piacra kerül - írja a Telex.

Közel kétezer milliárd dolláros zuhanás a tőzsdéken
Világszerte esnek a részvénypiacok Donald Trump vámintézkedéseinek bejelentése után, az amerikai piacokon is méretes esés jöhet, amivel több százmilliárd dollárral csökkenhet a tőzsdei cégek értéke. Hasonló témákkal a következő befektetési konferenciánkon is foglalkozunk. Jelentkezz még ma a Portfolio Investment Day 2025 rendezvényünkre.

Komoly pofont kaptak a fetasajttermelők
Az Egyesült Államok által bevezetett új vámok komoly kihívás elé állítják a görög fetasajt-exportőröket, akik az elmúlt években jelentős sikereket értek el az amerikai piacon.

Elindult a gazdasági világháború: ez pedig a befektetéseinket is odavághatja
Donald Trump elnök tegnap elindított globális kereskedelmi háborúja teljesen felforgathatja a makrogazdasági és a befektetési körképet is. Ez már látszik a piacokon, hiszen az amerikai tőzsdék óriásit esnek, a kötvények felé menekülnek a befektetők, de a dollár meglepő módon nem számít ma menekülő eszköznek. Amikor ennyire fontos változások történnek, érdemesebb hosszabb távra tekinteni, mert ilyenkor adódhatnak érdekes befektetési lehetőségek. Mutatjuk a legnagyobb változásokat, és hogy mire érdemes figyelni.

Eldurvult a vámháború, a Richternél még várják a részleteket
A Richternél egyelőre várják a részleteket Donald Trump vámbejelentéseivel kapcsolatban, hogy a gyógyszeriparra is az általános szabályok vonatkoznak-e majd, de a gyógyszergyártó jelentős amerikai forgalmában csak mérsékelt súlya van azoknak a bevételeknek, amiket érinthet - tudtuk meg a cégtől.

Elindult Trump vámoffenzívája, de a stratégiai áruk mentesülnek
Donald Trump amerikai elnök április 2-án új vámtarifákat hirdetett meg, amelyek alapjaiban változtathatják meg a nemzetközi kereskedelem eddigi működését. A rendelet azonban számos kivételt tartalmaz: a stratégiailag fontos energiahordozók és ipari nyersanyagok kedvezményes vagy vámmentes elbánásban részesülnek.

Nagy bajba került Románia: rendkívüli ülést tart a jegybank
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa jövő héten rendkívüli ülést tart a Trump-féle vámintézkedések gazdasági hatásainak megvitatására. Az új amerikai vámpolitika jelentősen érintheti a román exportot, különösen az elektronikai, az acél- és alumíniumtermékeknél, valamint az autóipari szektorban - jelentette a Romania Journal.

Nagyon fájni fognak a vámok az amerikai kávéfogyasztóknak
Drágább kávézásokra készülhetnek az amerikaiak, miután Donald Trump elnök átfogó vámemelési intézkedései magas vámterheket rónak az egyik legnagyobb beszállítóra, Vietnámra - közölte a Bloomberg.

EKB: Európa olcsón megússza a vámpoklot
Az amerikai vámintézkedések várhatóan 0,3–0,4 százalékponttal rontják az euróövezet GDP-növekedését az első évben – nyilatkozta a Bloombergnek Jannis Sztournaras, az EKB Kormányzótanácsának tagja, a Görög Nemzeti Bank elnöke. Várhatóan újra kamatot vág így az uniós jegybank.

Megvan, mikor jönnek az európai bosszúvámok
Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága csütörtök reggel formálisan sajtótájékoztatóban közölte, milyen lépések várhatóak a következő napokban, amikkel választ adnak Donald Trump amerikai elnök súlyos, és helyenként illegálisnak nevezett vámintézkedéseire. Az EU még nem süti el a "kereskedelmi rakétavetőjét", de rövidesen érkezik az első vámhullám. A vámháború komoly inflációt fog előidézni mindkét fél számára, ezért remélik, hogy az USA előbb-utóbb hajlandó lesz a valóban konstruktív tárgyalásokra is.

Vámháború: a luxuscégeket sem kímélik
Donald Trump szerda este bejelentett vámjainak hatására a luxuscégek részvényeit is megütötték.

Ütik az olajat a kereskedelmi háború hírére
Az olajárak jelentős csökkenést mutattak Donald Trump amerikai elnök új vámintézkedéseinek bejelentését követően, mivel a befektetők attól tartanak, hogy a kialakuló kereskedelmi háború visszavetheti a gazdasági növekedést és az üzemanyag-keresletet.

A JP Morgan szerint a forintnak nem jó, amit Trump csinált
A JP Morgan befektetési bank csütörtökön "alulsúlyozásra" rontotta a feltörekvő devizákra vonatkozó ajánlását, miután az elemzők szerint az amerikai vámintézkedések a legrosszabb forgatókönyvnél is súlyosabbak lettek.

Trumpra reagálva büntették az amerikai befektetéseket az USA szomszédai
Márciusban rekordösszegű, 13,6 milliárd kanadai dollárnyi (mostani árfolyamon kb. 3 500 milliárd forint) friss tőke áramlott be a kanadai ETF-ekbe – írja a Bloomberg. Az amerikai részvényalapokból viszont nagy tőkekivonás történt, miközben a kötvényalapok nagyot meneteltek.

Keserűen vonulnak vámháborúba Európa vezetői
Donald Trump amerikai elnök új vámtarifáinak bejelentésére az Európai Unió vezetői egységes elutasítással és sajnálkozással reagáltak. Érezhetően senkinek nincs kedve az ellenlépések élesítéséhez, de az európai vezetők elfogadták a helyzetet. Ursula von der Leyen párttársa szerint a mai nap nem a felszabadulásé, hanem a neheztelésé.

Az elemzők szerint sokkal durvább lesz a vámsokk, mint 2018-ban volt
Donald Trump legújabb vámemeléseinek várhatóan súlyosabb hatása lesz a kínai gazdaságra, mint az első kereskedelmi háború idején. A vezető közgazdászok szerint a GDP akár 2,4 százalékponttal is csökkenhet 2025-ben - tudósított a Bloomberg.

Elfogadta a szenátus: visszavonnák Donald Trump vámjait a legközelebbi szövetségesükkel szemben
Az amerikai szenátus szerdán megszavazta azt a határozatot, amely visszavonná Donald Trump kanadai importra kivetett 25 százalékos vámját. A várakozásoknak megfelelően négy republikánus szenátor is a demokratákkal szavazott, ezzel szembeszegülve az amerikai elnökkel - közölte a Hill.

A vámok miatt bezuhanhat India ékszerexportja
Az Egyesült Államok által bevezetett 26%-os vámtarifa súlyos csapást mért India 32 milliárd dolláros ékszeriparára, amely jelentős exportcsökkenésre számít legnagyobb felvevőpiacán.

Kimaradt Oroszország Trump globális vámtámadásából
Donald Trump amerikai elnök jelentős vámokat vezetett be a világ szinte minden részére, de meglepő módon Oroszország kivételt élvez az új intézkedések alól. Ez különösen figyelemre méltó, tekintve az Egyesült Államok és Oroszország között fennálló szankciók által már amúgy is terhelt kereskedelmi kapcsolatokat.

Jönnek a reakciók
- A friss vámokkal nem sújtott Kanada miniszterelnöke Mark Carney úgy fogalmazott, hogy "(Trump) megőrizte kapcsolataink számos fontos elemét, a Kanada és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokat. De a fentanil-vámok továbbra is érvényben maradnak, ahogy az acélra és az alumíniumra kivetett vámok is. Ellenintézkedésekkel fogunk harcolni ezek ellen a vámok ellen, megvédjük a munkavállalóinkat, és a G7-ek legerősebb gazdaságát fogjuk építeni."
- A brazil kormány sajnálatát fejezte ki a washingtoni döntés miatt, miszerint további, legfeljebb 10 százalékos vámokat vet ki az országba irányuló összes brazil exportra. "A brazil kormány a jogos nemzeti érdekek védelmében minden lehetséges intézkedést értékel a kétoldalú kereskedelemben a kölcsönösség biztosítása érdekében, beleértve a Kereskedelmi Világszervezethez fordulást is" - közölte a brazil külügyminisztérium.
- Anthony Albanese, Ausztrália miniszterelnöke szerint "a (Trump) kormányzat vámjainak nincs logikai alapja, és ellentétesek a két nemzet partnerségének alapjaival. Ez nem egy barát cselekedete. A mai döntés tovább növeli a bizonytalanságot a világgazdaságban, és az amerikai háztartások számára drágítja a költségeket."
- Han Dokszu dél-koreai ügyvivő köztársasági elnök úgy fogalmazott: "mivel a globális kereskedelmi háború valósággá vált, a kormánynak minden képességét latba kell vetnie a kereskedelmi válság leküzdésére".
- Todd McClay új-zélandi kereskedelmi miniszter kijelentette: "Új-Zéland érdekeit egy olyan világ szolgálja a legjobban, ahol a kereskedelem szabadon áramlik ... Új-Zéland kétoldalú kapcsolata az Egyesült Államokkal továbbra is erős. Beszélni fogunk az adminisztrációval, hogy több információt kapjunk, és az exportőreinkkel, hogy jobban megértsük, milyen hatással lesz ez a bejelentés."
- Laura Sarabia kolumbiai külügyminiszter azt mondta: "megvizsgáljuk az intézkedéseket, mindenekelőtt a nemzeti ipar és exportőreink védelme érdekében."
-
A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot, és közölte: Tajpej tárgyalásokat kezdeményez Washingtonnal az intézkedés felülvizsgálata érdekében. A vámok nem vonatkoznak a félvezetőkre - az ország legfontosabb exportcikkeire. Tajvan szerint nem egyértelmű, hogy az Egyesült Államok milyen alapon számította ki a vámtarifákat, és azok "nem tükrözik a két fél közötti kereskedelmi struktúrát" - tették hozzá, és arra hivatkoznak, hogy a kereskedelmi többlet épp a félvezetőgyártásban megfigyelhető, a világgazdaság számára előnyös munkamegosztáson alapul.
(MTI)
Von der Leyen kemény választ küldött Trumpnak, az EU háborúba indul a vámok ellen
Donald Trump amerikai elnök minden országra kiterjedő vámtarifákat jelentett be, ami Ursula von der Leyen szerint súlyos csapást jelent a világgazdaságra. Az Európai Bizottság elnöke úgy látja, az intézkedés milliókat fog érinteni, de az EU keményen, egységesen és határozottan fog reagálni. Von der Leyen szerint még nem késő visszatérni a tárgyalásokhoz, de ha kell, Európa erős válaszlépésekkel vág majd vissza. Valamint arról is beszélt, hogy készül egy támogatási eszköz Brüsszelben, hogy a közös költségvetésből mozgósítsanak forrásokat a bajba jutott vállalkozásoknak.

"Sokkal rosszabb, mint amire számítottunk" - Itt vannak az első elemzői reakciók Trump vámháborújára
Donald Trump globális vámháborút indított, az első elemzői reakciók alapján a vámok magasabbak annál, mint amire a piaci szereplők számítottak.

Óvatos reakciók Ázsiából
A megegyezésre törekvés jelemzi az ázsiai országok első reakcióját, a politikai vezetők láthatóan bíznak abban, hogy a vámoknak legalább egy részét vissza tudja vonatni az Egyesült Államokkal bizonyos intézkedésekért cserébe.
A thaiföldi miniszterelnök bejelentette, hogy országa kész tárgyalni az Egyesült Államokkal, hogy mindkét fél számára méltányos kereskedelmi egyensúlyt találjanak. Trump 36%-os vámokat jelentett be Thaiföldre. Paetongtarn Shinawatra csütörtökön azt mondta, hogy a thaiföldi exportőröknek további piacokat is keresniük kell termékeik számára, hogy csökkentsék az egyetlen fő piacra való támaszkodás kockázatát.
Az indiai exportőrök és elemzők szerint Trump új vámtarifái vegyes helyzetet jelentenek az ország számára. Trump 26%-os vámot jelentett be Indiára, ez kisebb, mint a Kínára vonatkozó 34%-os (amely így már összességében 54%-os vámteherrel sújtott), és elmarad a Vietnamra vonatkozó 46%-os, a Bangladesre vonatkozó 37%-os és a Thaiföldre vonatkozó 36%-os vámtól is.
Ezek a vámok kihívásokat jelentenek, de India helyzete továbbra is viszonylag kedvező
- mondta S.C Ralhan, az Indiai Exportszervezetek Szövetségének elnöke. Ajay Srivastava, egy korábbi indiai kereskedelmi tisztviselő és az újdelhi székhelyű Global Trade Research Initiative agytröszt alapítója szerint a protekcionista vámrendszer katalizátor lehet India számára, hogy profitáljon a globális ellátási lánc átrendeződéséből. (Yahoo Finance)
Aggódhat a brit autóipar
Az egyik tekintélyes londoni gazdaságpolitikai kutatóműhely, az Institute for Public Policy Research (IPPR) közvetlenül az amerikai vámintézkedések hivatalos bejelentése előtt bemutatott tanulmányában úgy fogalmazott, hogy
teljesen destabilizálhatják a brit autóipart az amerikai importvámok.
Az IPPR modellszámításokra alapuló forgatókönyve szerint ha az amerikai kormány tartósan érvényben tartja a 25 százalékos vámot az importált személyautókra, az 25 ezer állás megszűnésével járhat a brit járműipari ágazatban, tekintettel arra, hogy a Nagy-Britanniában gyártott autók 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel. A cég hangsúlyozta, hogy a brit autóipari konglomerátumok közül a Jaguar Land Rover (JLR) exportálja a legtöbb járművet az Egyesült Államokba, így ennek a cégnek különösen magas a kitettsége az amerikai vámokkal szemben, de a BMW tulajdonában lévő, Oxfordban működő Mini autógyár is jelentős mértékben függ az amerikai piactól.
Az IPPR adatai szerint Nagy-Britanniában jelenleg 2811 vállalat foglalkozik autó- és részegységgyártással. Ezek a cégek csaknem 133 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, és összesített éves forgalmuk tavaly 70,3 milliárd font (33 750 milliárd forint) volt. Az elemzés kiemeli azt is, hogy a járműipar a legnagyobb brit áruexportőr: az ágazat adta 2024-ben a teljes brit árukivitel 13,9 százalékát. (MTI)
A brit vállalatok egyezkednének
Brit szakmai szervezetek megtorló ellenvámok bevezetése helyett tárgyalásokat szorgalmaztak az Egyesült Államokkal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök ismertette az importra kivetett új "viszonossági vámokról" szóló rendeletét. A brit reakció abból a szempontból is logikus, hogy Trump a tegnapi beszédében a britekkel szembeni kereskedelmi korlátozokról megengedőbben beszélt,.
Az elnöki rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: ennek keretében a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importjárművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék. A Brit Iparszövetség (CBI) az amerikai vámintézkedések ismertetése után, csütörtökön közzétett nyilatkozatában leszögezte: a brit üzleti szektor egyértelmű álláspontja az, hogy egy kereskedelmi háborúnak nem lennének nyertesei.
A CBI szerint a brit kormány részéről a higgadt, megfontolt reakció a helyes magatartás. Úgy vélik, hogy a megtorló jellegű vámpolitikai ellenlépések csak tovább fokoznák a beszállítói hálózatokban keletkezett felfordulást, visszafognák a beruházásokat és árfolyamkilengéseket szítanának.
A brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) csütörtöki állásfoglalása büntető jellegűnek nevezte az importált autókra, köztük brit járművekre is kivetett 25 százalékos amerikai vámokat. A szakmai szervezet hangsúlyozta, hogy ezeket a vámköltségeket a gyártók nem tudják beépíteni gazdálkodásukba, így az amerikai fogyasztóknak magasabb árakra, illetve a legendás brit autómárkák választékának csökkenésére kell felkészülniük, a brit autógyártók pedig termelésük felülvizsgálatára kényszerülhetnek a szűkülő kereslet miatt. (MTI)
Trump vámjai miatt átmenetileg leállítja egy gyárát a Stellantis
A Stellantis Windsorban lévő kanadai összeszerelő üzeme hétfőtől várhatóan két hétre leáll az autóipart érintő amerikai vámok miatt - közölte az üzem szakszervezeti vezetője.

Állva nézi a forint a dollár esését a brutális vámháborúra
A szerda éjjeli és csütörtök hajnali kereskedésben komoly pénz- és tőkepiaci következményeket okoztak Donald Trump amerikai elnök brutális vámbejelentései, de ezekre eddig a forint érdemi reakciót nem mutatott: az euróval szemben a kerek 400-as szint körül ragadt.

Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak az első piaci reakciók
Donald Trump szerdán jelentette be, hogy az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereire büntetővámokat vet ki, ez pedig világszerte nagy hullámokat vetett a világ tőkepiacain. Ma reggel az ázsiai részvénypiacokon elindult az esés, a főbb piacok közül a legnagyobb mértékben a japán részvénypiacok estek, a határidős részvényindexek nagy esést vetítenek előre az európai és az amerikai tőzsdéken is, közben gyengült a dollár, az arany pedig új történelmi csúcsra emelkedett.

Kínára már 54%-os az amerikai vám, ellenlépéseket ígér
Kína határozottan ellenzi az amerikai "viszonossági vámokat" és erőteljes ellenintézkedéseket fog hozni jogai és érdekei védelmében - közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

Itt a kereskedelmi háború új fázisa, véget ért az eddig ismert globalizáció
Donald Trump amerikai elnök átfogó új viszonossági vámok bevezetésére készül szerdán, ami alapjaiban változtathatja meg a globális kereskedelmi szabályokat, áremelkedést okozhat és várhatóan nemzetközi ellenlépéseket von maga után. Ebben a cikkünkben az amerikai elnök bejelentése előtti és utáni fejleményeket követjük nyomon, folyamatosan frissítve cikkünket. Trump bejelentéseit ebben a másik cikkünkben lehet elolvasni.

Trump bejelentette az ezermilliárdos vámháború részleteit
Donald Trump április 2-án bejelentette a „Felszabadítás Napját”, és történelmi jelentőségű vámtarifákat vezetett be az amerikai ipar védelmében. Az elnök szerint az Egyesült Államokat évtizedeken át kihasználták baráti és rivális országok egyaránt, miközben amerikai gyárak zártak be, munkahelyek szűntek meg, és a kereskedelmi deficit rekordokat döntött. Trump célja, hogy a viszonosság elvén alapuló vámokkal visszaszerezze az USA gazdasági szuverenitását, és újraindítsa a hazai termelést. Kiemelte, hogy Kína, az Európai Unió, Kanada és más országok „brutális kereskedelmi korlátokat” alkalmaznak az amerikai termékek ellen, miközben az USA szinte semmit sem számolt fel cserébe. Mostantól ez megváltozik – jelentette ki –, mert „Amerika újra gazdag lesz”.

Új világra ébresztette a globális gazdaságot Donald Trump
Donald Trump amerikai elnök április 2-án bejelentette a „Felszabadítás Napját”, és történelmi jelentőségű vámtarifákat vezetett be az amerikai ipar védelmében. Az Európai Unió 20%-os vámot kapott, az autóipar 25%-ot. Kína a további 34%-os vámteherrel már 54%-os átlagos kereskedelmi korlátozással néz szembe.
Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Eddig nem látott felvétel jelent meg a Wagner és az orosz erők közötti harcról
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Vallottak az ukrán katonák: ez történik most az ukrán fronton
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Szabályosan szétverik az amerikai tőzsdéket: Donald Trump is megszólalt
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Ukrajna szerint Oroszország most már biztosan meg fogja támadni Európát
Már csak az a kérdés szerintük, felkészültünk-e.
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát i
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.