A Bunq holland online bank kedden hivatalosan benyújtotta a banki engedély iránti kérelmét az amerikai szabályozó hatóságokhoz – közölte a Reutersszel a vállalat vezérigazgatója, Ali Nikman.
Több mint egy évtizede lépett a színre a fintech, amely nem ígért kevesebbet annál, minthogy örökre megváltoztatja a nemzetközi utalásokat, és olyan alacsonyra faragja le a pénzküldés díját, amennyire csak lehet. A Wise veszélyes ellenfele lett a sokszor rejtett költségekkel működő bankoknak, ráadásul nagyon sok fintech céggel ellentétben nyereségessé tudott válni. Megnéztük, milyen trükkel kerüli meg a bankokat a már 16 milliós ügyfélbázissal rendelkező fintech, milyen termékek találhatók meg a kínálatában, illetve, milyen elv alapján árazza be a szolgáltatásait.
A német N26 neobank kedden arról számolt be, hogy az előfizetések növekedésével jelentősen nőttek az éves bevételei, azonban a veszteségek is emelkedtek, ami a szabályozási megfelelésre fordított kiadásoknak tudható be - írja a CNBC.
Az N26 egy digitális bank, elsőként indított Európában kizárólag digitális csatornákon banki szolgáltatást. Az alapítók eredtileg egy pre-paid bankkártyát indítottak el 2013-ban. A start-up lényege az volt, hogy serdülő korú fiataloknak kínálnak plasztikot egy banki applikációval, és a szülők beleláthatnak a költéseikbe. Ez természetesen ennek a korosztálynak nem tetszett és nem is annyira használták, viszont a szülők imádták a megoldást és elkezdték azt használni, egyebek mellett költségeik pontos nyomon követésére. Ekkor nevezték át a szolgáltatást a mostani névre, majd megkapta a banki engedélyt, azóta pedig folyamatosan fejlődik és most már biztosítási és megtakarítási termékekkel is foglalkoznak, a közelmúltban viszont szabályozók által feltárt hiányosságok miatt kerültek be a hírekbe – mondta Tonács Attila, a Portfolio pénzügy rovatának elemzője a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének hétfői adásában.
Ma délután 5 óra körül jön a Checklist, a Portfolio napi podcastjének hétfői adása. A mai adás első részében arra keressük a választ, hogy hogyan áll orosz hadsereg Ukrajnában, a háborús helyzetről ugyanis egymásnak ellentmondó hírek jelentek meg a napokban. Arról, hogy milyen dinamikák jellemzik jelenleg a harcokat, Huszák Dánielt, a Portfolio globál rovatának vezető elemzőjét kérdezzük. A műsor második részében a dinamikusan növekvő, egyre népszerűbb neobankról, az N26-ról lesz szó, ami a Revolut nagy versenytársa lehet a jövőben, és ahol nemrég a pénzügyi felügyeleti szervek hiányosságokat tártak fel egy vizsgálat során. Ahogy a beszélgetésből kiderül, ez nem is olyan ritka a fintech-világában.
A hagyományos bankok méltó kihívójukra akadtak a trendi neobankokban, amelyek rövid idő alatt óriási növekedést tudtak produkálni. Közülük is kiemelkedik az N26, amely Európa egyik leggyorsabban növekvő digitális bankja. Az impozáns számok azonban még nem mutatnak jövedelmezőséget, amely a neobankok esetében egyáltalán nem különleges jelenség. Ami miatt az N26 mostanában komolyabb médiafigyelmet kapott, az a szabályozói hatóságok keményebb fellépése és a számtalan működési hiányosság, amelyet feltártak. Cikkünkben utánajártunk, mire képes Európa első és egyben legnépszerűbb neobankja, és milyen „ára” van a gyors növekedésnek?
Az elmúlt időszakban több elemző is egy óriásira fújt fintech buborék kipukkanására figyelmeztetett. A jóslatok valójában meglehetősen régre nyúlnak vissza, és - bár a túlburjánzás tünetei egyértelműen megjelentek a piacon - egyelőre úgy tűnik a befektetői hangulat változatlan. Cikkünkben utánajártunk a fintech-buborék jelenségének, és igyekeztünk a valós piaci folyamatok mélyére ásni.
Milyen digitális trendek uralkodnak jelenleg a pénzügyi világban? Mekkora szeletet haraphatnak ki a neobankok a pénzügyi tortából? Van-e jövője itthon a szuperapplikációknak? Felforgathatja-e a metaverzum a bankolást? Miért jó dolog a CBDC? Többek között ilyen kérdések mentén zajlott az eszmecsere a Foundation Startup Safari keretei között megtartott kerekasztal-beszélgetésén.
Az olasz központi bank megtiltotta az N26 digitális banknak az ügyfélszerzést, miután egy helyszíni vizsgálat során kiderült, hogy a pénzmosás megakadályozására vonatkozó ellenőrzési folyamata nem megfelelő - írja a Finextra.
A német N26 neobanknál négy menedzser ellen indítottak hatósági nyomozást csaló ügyfélszámlák és pénzmosás gyanúja miatt - írja a Reuters.
Pár évvel ezelőtt egy egészen formabontó pénzügyi vállalkozás indult útjára Dél-Amerikában, és rövid idő alatt óriási népszerűségre tett szert az alulbankolt rétegek körében. Ennek köszönhetően a gazdasági sajtó hamar ráaggatta a fintechre a "szegények bankja" jelzőt. A brazil Nubanknak eddig évről évre sikerült megdupláznia az ügyfélszámát, a befektetők pedig azonnal felfigyeltek az új jövevényre. Warren Buffet tavaly júniusban 500 millió dollárral szállt be a cégbe, és a decemberi IPO-t követően a részvények további 10 százalékát vette meg. A Nubank a tőzsdei bevezetéssel minden neobank versenytársát megelőzte, de a robbanásszerű növekedést produkáló üzleti modell nem mentes a kockázatoktól sem. Bemutatjuk, miben rejlik a világ legnagyobb online bankjának a varázsa, és mit árul el a bank eddigi pénzügyi teljesítménye.
Az N26 vezérigazgatója, Max Tayenthal szerint a neobanknak inkább a szolgáltatásai fejlesztésére és kibővítésére kellett volna fókuszálnia ahelyett, hogy minél több országban „tűzi ki a zászlaját".
Idén több elemező is arra a megállapításra jutott, hogy a fintech szektor piaca az érett fázisba érkezett, a befektetők pedig olyan vállalatokat keresnek, amelyek már fel tudnak mutatni kézzelfogható eredményeket. Ez a jövő évi trendekre vonatkozó várakozásokból is látszik, ugyanis azok egyre kevésbé kötődnek forradalmian új technológiákhoz, és inkább olyan területeket fednek le, amelyek eddig kevesebb figyelmet kaptak. A következő évtől várhatóan több figyelem irányul ezekre a területekre, amelyek digitalizációja hatékonysági, jövedelmezőségi és biztonsági okokból is elkerülhetetlen.
A Monzo, brit digitális kihívó bank 500 millió dollár tőkét vont be, és a befektetők jelenleg 4,5 milliárd dollárra értékelik a céget. A vállalat értékeltsége a háromszorosára nőtt a legutóbbi forrásbevonási kör óta.
A Revolut növelte a legnagyobb mértékben a letöltéseit az androidos készülékeken, megelőzve ezzel az összes neobankot és inkumbens versenytársait, derül ki az App Radar legújabb felméréséből. A Revolut applikációját 2021-ben 38 százalékkal többen töltötték le, mint tavaly.
A N26 amerikai felhasználói 2022 január 11-től nem tudják majd elérni az N26 applikációját. A Berlin-központú bank szerint a kivonulás oka, hogy ezentúl több figyelmet szeretnének fordítani az európai piacaikra. A szakértők szerint az eset megerősíti azt a tapasztalatot, hogy milyen nehezen terjeszkednek az európai fintechek az Egyesült Államokban.
Megvan a megállapodás.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?